Latvijā
Sabiedrība

Par prokrieviskām darbībām Kosovā aizturētais Latvijas žurnālists Aleksejevs atbrīvots 1

Foto no J. Aleksejeva Facebook.

Kosovas policija uz vairākām stundām aizturējusi Igaunijas žurnālistu Rodionu Deņisovu un viņa sievu Veru, kā arī Latvijas žurnālistu Juriju Aleksejevu, ziņo Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR. Tā vēsta, ka pēc sešām policijas iecirknī pavadītām stundām aizturētie atbrīvoti un izbraukuši uz Serbiju.

Kosovas sabiedriskā raidorganizācijas RTK ziņu vietne vēsta, ka Deņisovu pāris un Aleksejevs aizturēti trešdien saistībā ar prokrievisku darbību un vēršanos pret Kosovas interesēm. Tomēr RTK neziņo, kāda bijusi šī prokrieviskā darbība.

Savukārt Deņisovs ERR sacījis, ka nekāda prokrieviska darbība aizturētajiem neesot inkriminēta.

“Tie ir plašsaziņas līdzekļu izdomājumi. Mūs apsūdzēja par to, ka mēs sociālajos tīklos it kā necienīgi esot izteikušies par Kosovas pieminekļiem,” teicis Deņisovs.

Viņš otrdien savā profilā sociālajā tīklā “Facebook” līdzās pieminekļu fotogrāfijām ierakstījis: “Lūk, tādi briesmekļi stāv visā Kosovā. Albāņi ciena to piemiņu, kuri organizēja karagājienu pret serbiem.” Deņisovs sacījis, ka Kosovā bijis arī iepriekš, un ieradies tur žurnālistiskas intereses dēļ.

“Es tur braucu ar žurnālistisku mērķi, gribēju redzēt situāciju savām acīm, kā dzīvo cilvēki, kas ir mainījies. Mēs apmeklējām [serbu pareizticīgo] baznīcas, klosterus. Kad gatavojāmies izbraukt uz Serbiju, mūs aizturēja. Atņēma mantas un telefonus un neatļāva piezvanīt mūsu konsulam. Iecirknī mēs bijām sešas stundas. Uz mums izdarīja psiholoģisku spiedienu – nosauca kaut kādu vietējo [sabiedriski politisko] darbinieku vārdus, kurus es nezinu, mēģinot atrast kādu saistību. Kad izlaida, mums teica, ka mums nav aizliegts iebraukt Kosovā, taču piedraudēja – ja atbrauksim vēlreiz, mūs sagaidīs ar rokudzelžiem.”

Deņisovs un Aleksejevs pirms aizturēšanas intervējuši Kosovas serbu pilsētas Partešas mēru.
Deņisovs bijis laikraksta “Molodjož Estoņii” galvenais redaktors, kā arī strādājis “Radio 4” un Tallinas pilsētas televīzijā. Viņš gatavojas kandidēt oktobrī paredzētajās pašvaldību vēlēšanās Tallinā no saraksta “Lietišķā Tallina”.

Aleksejevs bijis laikrakstu “Biznes & Baltija” un “Kommersant Baltic daily”, kā arī žurnāla “Biznes.LV” galvenais redaktors. Pašlaik vada portālu “IMHOclub”. No 2005. līdz 2009.gadam bijis Rīgas domes deputāts no saraksta “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL).

Pārsvarā albāņu apdzīvotā Kosova pasludināja neatkarību no Serbijas 2008.gadā, taču Serbija to joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu. Kosovu ir atzinušas 115 valstis, tostarp Baltijas valstis.

LA.lv