×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
1. marts, 2013
Drukāt

Par SAB direktoru virzīs bijušo ģenerālprokuroru Maizīti

Foto-LETAFoto-LETA

Nacionālās drošības padome piektdien, 1.martā, nolēmusi Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora amatam virzīt Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieku, bijušo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti. Par SAB direktora apstiprināšanu būs jālemj Saeimai.

Pašreizējais SAB direktors Jānis Kažociņš biroju vada kopš 2003.gada 2.maija. Augstajā amatā viņš tika apstiprināts divus termiņus pēc kārtas. Šā gada 2.maijā Kažociņam beigsies pilnvaru termiņš, bet trešo reizi viņš uz šo amatu nolēmis nekandidēt.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, 1961.gada 18.jūlijā dzimušais Maizītis 1984.gadā beidzis Latvijas Universitātes (LU) Juridisko fakultāti. No 1991. līdz 1994.gadam Maizītis strādāja par izmeklētāju Cēsu rajona prokuratūrā. 1994.gada viņš kļuva par Cēsu rajona prokuratūras virsprokuroru.

Maizīti Saeima apstiprināja ģenerālprokurora amatā divus termiņus pēc kārtas, līdz ar to viņš bija ģenerālprokurors desmit gadus – no 2000. līdz 2010.gadam. Maizīti virzīja par ģenerālprokuroru arī uz trešo termiņu, taču Saeima viņu skandalozi slēgtā balsojumā izgāza, lai arī publiski vairums politiķu solīja atbalstu.

Pēc ģenerālprokurora amata atstāšanas 2011.gada jūlijā Maizītis piekrita kļūt par Valsts prezidenta Andra Bērziņa padomnieku nacionālās drošības jautājumos. Kopš 2009.gada Maizītis ir LU Juridiskās fakultātes doktorants. Viņa promocijas darbs ir par to, kā vienkāršot kriminālprocesu attiecībā uz atsevišķiem noziegumu veidiem, tostarp masu nekārtībām.

Pats Jānis Maizītis savu izvirzīšanu augstajam amatam uztver kā smagu pienākumu, taču viņš neprognozē, vai izdosies panākt atbalstu parlamentā.

“Es tiku uzrunāts (no prezidenta puses), es piekritu un uztveru to kā pienākumu, pietiekami smagu pienākumu. Mana virzīšana ir tikai priekšlikums, un vēl ir sarežģīts ceļš ejams. Noteikti man būs tikšanās ar deputātiem, un es esmu gatavs runāt par to, ko un kā veikt šajā dienestā. Par to man ir savs redzējums,” uzsvēra Maizītis.

Ņemot vērā, ka Saeima savulaik jau neapstiprināja viņu ģenerālprokurora amatā uz vēl vienu termiņu, Maizītim ir grūti prognozēt, kā iznāks šoreiz.

Ja Maizītis nokļūs SAB direktora krēslā, tad viņa lēmumi būs samēroti ar iepriekšējo darba pieredzi un pārdomāti. “Ja es sākšu pildīt šādus darba pienākumus, tad tas nenozīmē, ka nākamajā dienā viss tiks izmainīts. Vispirms tie būs samēroti ar iepriekšējo darba pieredzi, situācija iepazīta un pēc tam tiks izdomāts, kā rīkoties tālāk,” norādīja bijušais ģenerālprokurors.

Par savu vīziju SAB darbībai Maizītis šobrīd nevēlas publiski runāt. “Tas ir specdienests, un publiski nekad par nevienu specdienestu aktivitātēm un vīzijām netiek runāts. Man ir atsevišķas lietas, piemēram, saistībā ar to, kā nedaudz precīzāk izskaidrot tām personām, kurām atteiktas pielaides valsts noslēpumam,” uzsvēra Maizītis.

Likumā paredzēts, ka viens no SAB uzdevumiem ir izsniegt personām, tostarp Saeimas deputātiem, speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu. SAB direktora lēmumu par atteikumu izsniegt pielaidi darbam ar valsts noslēpumu var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, kura lēmums nav pārsūdzams.

Maizītis arī atzina, ka desmit gadu laikā, strādājot par ģenerālprokuroru, viņam bijusi veiksmīga sadarbība ar SAB un Kažociņa ieguldījumu biroja attīstībā viņš ļoti augsti vērtējot.

Kažociņa viedokli par Maizīša kandidatūru aģentūrai LETA neizdevās iegūt, jo viņš šobrīd atrodas komandējumā ASV un darbā atgriezīsies pirmdien, aģentūrai LETA teica SAB preses sekretāre Baiba Rāta-Saliņa.

Opozīcijas partijas vēl vērtēs SAB direktora amatam virzītā Jāņa Maizīša kandidatūru, tomēr sākotnēji būtiski iebildumi par šo pretendentu netiek pausti. Zaļo un zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis aģentūrai LETA sacīja, ka partija vērtēs šo kandidatūru, tomēr pirms diskusijām un šī jautājuma izvērtēšanas Augulis sīkāk šo jautājumu komentēt nevēlējās.

Arī politiskās apvienības “Saskaņas centrs” (SC) frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norādīja, ka frakcija lems par šo jautājumu. Urbanovičs arī norādīja, ka ir dažādi viedokļi par to, kā Maizītis vadīja prokuratūru. Vienlaikus SC frakcijas vadītājam neesot šaubu, ka Maizītis būšot “korekts likuma burta un gara sekotājs”.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers uzskata, ka neatkarīgi no tā, kurš ieņems Satversmes aizsardzības biroja direktora amatu, prokuratūrai būs laba sadarbība ar šo specdienestu arī turpmāk.

Kalnmeiers, komentējot sava bijušā kolēģa Jāņa Maizīša virzīšanu SAB vadītāja amatam, norāda, ka līdz šim prokuratūrai ir bijusi laba sadarbība ar SAB. Tāpat viņš uzskata, ka šāda sadarbība būs arī turpmāk neatkarīgi no tā, kurš būs šī specdienesta vadītājs, aģentūrai LETA pastāstīja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+