Foto no “Tehnoloģiju parka” arhīva

Par sauli vēl nav jāmaksā. Saules kolektori atmaksājas arī Latvijā 1

Dabas gāzes, malkas, elektrības un citu līdz šim vairāk pazīstamo siltumenerģijas avotu sadārdzināšanās mudina cilvēkus pievērsties citiem mājokļu apsildes veidiem, kas ļauj ietaupīt izdevumus. Viens no tiem ir saules kolektori – iekārtas, kas “uzsūc” saules starus, pārvēršot tos siltumā, kas pēc tam izmantojams gan karstā ūdens iegūšanai, gan telpu apsildīšanai.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Saules kolektoru sasildīto ūdeni uzkrāj noteikta tilpuma akumulācijas tvertnē, telpu apsildei – siltuma akumulatorā. Tādējādi siltais ūdens mājā ir krietni ilgāk par dienas garumu, bet siltums mājā ir arī mākoņainās dienās un naktīs.

 

Der ikvienai mājai

Pēc lietpratēju atzinuma, saules kolektori varētu būt labs papildinājums agrāk izmantotajam apkures veidam, tāpēc ka aukstajos gada mēnešos visas dienas nav saulainas. Latvijas klimatiskajos apstākļos no saules vislabāk var iegūt karsto ūdeni un apsildīt telpas no maija līdz septembrim. Ja māja ir labā vietā un prasmīgi uzbūvēta, pat no aprīļa līdz oktobrim. Ziemas mēnešos gan būtu jāizmanto citi siltuma avoti, tāpēc nebūtu ieteicams izjaukt ar dabas gāzi vai malku kurināmās krāsnis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saules kolektorus var uzstādīt uz jebkādu ēku jumtiem, kurus apspīd saule. Ja uz jumta trūkst vietas, var uzstādīt arī pie ēku ārsienām. Daudzstāvu dzīvojamos namos šai nolūkā var izmantot balkonus vai lodžijas, vien jābūt piemērotai vietai, kur tos piestiprināt. Tomēr visizdevīgāk lietot ģimenes privātmājās un vasarnīcās. Kolektors jāuzstāda mājas dienvidu vai dienvidrietumu pusē. To nekas nedrīkst aizēnot.

 

Latvijas tirgus ir pilns ar pasaules malu malās ražotiem saules kolektoriem.

 

Piemēram, uzņēmuma “Tehnoloģiju parks” piedāvājumā ir gan vācu uzņēmumā “Schuco”, gan slovāku firmas “Termosolar” ražotie kolektori, kurus izmanto karstā ūdens iegūšanai un mājas telpu piesildīšanai. Savukārt uzņēmumā “E-SYSTEMS” priekšroku dod tikai vācu uzņēmumā “Centrosolar” ražotajiem. Uzņēmuma “Tehnoloģiju parks” valdes loceklis Aldris Zalkovskis atzīst, ka slovāku ražotie gan lāga nekonkurē ar vācu. Tam piekrīt arī uzņēmuma “E-SYSTEMS” valdes loceklis Igors Antonovs, piebilzdams, ka viņu piedāvātie “Centrosolar” kolektori lieliski kalpo arī mākoņainās dienās – tiem pietiek tikai ar dienas gaismu. “Tāpēc uzsvaru liekam uz vācu kvalitāti,” piebilst abi uzņēmēji.

Aldris Zalkovskis stāsta, ka papildu elektrības iegūšanai mājā vēl var izmantot tā sauktos fotovoltu paneļus. “Tie ir kā autonoma elektro­stacija, kas ražo elektrību tādās vietās, kur nav iespējami “Latvenergo” pakalpojumi. Paneļus var pieslēgt arī mājā ierīkotajam elektrotīklam, tādējādi samazinot elektrības patēriņu. Šo paneļu klāstā var izvēlēties gan “Schuco”, gan Ķīnā ražotos “King-PV”, kas kvalitātes ziņā, kā viņš uzskata, neatpaliekot no vācu ražojumiem, toties ir lētāki. Arī šo paneļu lietojums ir plašs – sākot no nelielām dārza mājiņām līdz lielām sabiedriskām ēkām.

Reklāma
Reklāma

 

Labumi un trūkumi 


Aldris Zalkovskis spriež, ka ar saules kolektoriem ietaupīsies nauda, ko ikdienā tērējam par dabas gāzi, malku, koksnes granulām vai citu kurināmo. Tie saglabā savas darbaspējas pat līdz 25 gadiem. Šo iekārtu darbināšanai nav vajadzīgi papildu izdevumi izejvielu iegādei. “Par saules enerģijas izmantošanu mums pagaidām vēl nav jāmaksā,” smejas Aldris Zalkovskis.

Trūkums ir samērā lielie kolektoru iegādes un uzstādīšanas izdevumi. Uzņēmumā “Tehnoloģiju parks” ģimenes privātmājām piedāvātajām iekārtām kopā ar uzstādīšanu (vidēji divās līdz sešās dienās) cenas svārstās no 2500 līdz 12 000 latu. Uzņēmumā “E-SYSTEMS” piedāvātie saules kolektori kopā ar uzstādīšanu maksā no 1800 latiem. Uzņēmuma pārstāvis Igors Antonovs stāsta, ka cenas atkarīgas no tā, kāda ir mājas apsildāmā platība un kāds karstā ūdens daudzums ikdienā vajadzīgs. Piemēram, 100 kvadrātmetru mājai karstā ūdens iegūšanai kopā ar uzstādīšanu iekārta var maksāt ap 3600 latu.

Uzņēmuma “Riko-G” valdes priekšsēdētājs Aldis Zeidmanis stāsta, ka 200 kvadrātmetru lielā mājā iekārta karstā ūdens iegūšanai (saules paneļi 3,7 kvadrātmetru platībā; 250 litru tilpuma tvertne un citi piederumi) maksā 1500 latu. Iekārtas uzstādīšana – 500 līdz 600 latu.

Uzņēmuma “E-SYSTEMS” valdes locekle Irina Žemčugova atzīst, ka saules enerģijas plašāku lietojumu kavē cilvēku uzskats, ka Latvijā nav pietiekami daudz saulainu dienu, tāpēc tas neatmaksājas. Viņasprāt, tas ir maldīgs uzskats, saules kolektori atmaksājas aptuveni sešu septiņu gadu laikā.

 

Uz atbalstu jāpagaida

Pērn Vides un reģionālās attīstības ministrijā bija izsludināts konkurss par valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finanšu atbalstu līdz 50% apmērā (bet ne vairāk kā 7000 latu), lai ģimenes privātmājās un daudzdzīvokļu namos nomainītu ar akmeņoglēm vai šķidro kurināmo darbināmas apkures iekārtas pret saules kolektoriem, gaisa vai zemes siltuma sūkņiem, koksnes granulu vai šķeldas apkures iekārtām. Ministrijā saka, pašlaik šādu atbalstu māju īpašnieki gan nevarot saņemt. Esot jāpagaida, kamēr atkal būs nauda šādam atbalstam, tāpēc ministrijā iesaka sekot tās mājas lapā www.vidm.gov.lv publicētajām vēstīm.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.