Uldis Kristapsons, Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs

Kā pašvaldības vērtē prasību ierakstīt domes sēdes un ierakstus ievietot interneta mājaslapā? 0

Izmaiņas “Likumā par pašvaldībām” paredz no 1. jūlija nodrošināt domes sēžu ierakstīšanu audioformātā un ierakstu ievietošanu pašvaldības interneta mājaslapā, lai iedzīvotāji varētu sēdes noklausīties. Kā šādu praksi vērtē pašvaldību vadītāji?

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

Uldis Kristapsons,
 Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs:
 “Zinot par gaidāmajām likuma izmaiņām, mēs jaunumu ieviesām jau gadu iepriekš – sākot ar pagājušā gada 1. jūliju. Nopirkām par 150 latiem diktofonu un sākām ierakstīt. Mūsu apsvērums gaužām vienkāršs – no vienas puses, lai deputāti domes sēdēs gari nepļāpā un atbild par saviem vārdiem, no otras – lai cilvēki saņem informāciju nepastarpināti, nevis pēc formulas “viena tante teica”. Labums abpusēji ļoti izdevīgs – ieraksts gan disciplinē deputātus un mobilizē strādāt labāk, gan ļauj iedzīvotājiem labāk izvērtēt katru deputātu, lai zinātu, kā balsot nākamajās vēlēšanās. Mūsu novads ir neliels, tikai 3200 iedzīvotāju, ierakstā katru deputātu cilvēki jau pazīst pēc balss. Visiem jau nav iespēja piedalīties sēdēs un dzirdēt savām ausīm, toties vakarā var ierakstu noklausīties. Tas rada lielāku ieinteresētību par to, kas notiek novadā, rodas kopības sajūta. Sēdēs runāto nerediģējam, vienīgi kancelejas vadītāja izņem ārā tās vietas, ko nepieļauj fizisko personu datu aizsardzība.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Juris Dombrovskis, 
Ciblas novada domes priekšsēdētājs:
 “Mēs domājam, ka ieraksti nav nepieciešami. Pirmkārt, tas būtu papildu slogs budžetam, otrkārt, radīsies problēmas ar datu aizsardzības nodrošināšanu. Nav izvērtēts, ko var publiskot, ko nevar. Piemēram, par pabalstiem. Tāpēc domāju, ka jauno prasību vajadzētu atcelt. Ja to nedarīs, mums pašvaldībā būs vajadzīgs vēl viens cilvēks, kas ar šīm lietām nodarbosies. Nav taču tā, ka cilvēkiem būtu liegts uzzināt, ko spriež domes sēdēs un kādus lēmumus pieņem. Turklāt šīs sēdes protokolē, viss būtiskākais ir fiksēts. Runas par to, ka ieraksti disciplinēs deputātus un mazinās strīdus, nav īsti vietā. Mēs nekašķējamies, visu izrunājam un lēmumus pieņemam ar balsu vairākumu vai pat vienbalsīgi.”

Ainārs Mežulis, 
Smiltenes novada domes priekšsēdētājs:
 “Tehniski neesam jaunumam gatavi, domes telpās pašlaik notiek remontdarbi. Vēlamies visu sataisīt civilizēti, tā, lai domes sēžu zālē katram deputātam būtu savs mikrofons. Protams, visu var izdarīt, ja iepriekš budžetā tam paredz līdzekļus. Taču ierakstiem nebūs lielas jēgas. Vienīgi varbūt tur, kur deputāti plēšas, kur cits citam vēlas kaut ko “iezāģēt” vai “nozāģēt”. Mūsu domē nav ne pozīcijas, ne opozīcijas, vienkārši notiek normāls darbs, visu konstruktīvi izrunājam un tad lemjam. Deputāti ievēlēti no trim sarakstiem, man ne par vienu nav kauns. Nē, mēs neesam pret atklātumu – mums gan komiteju sēdes, gan domes sēdes ir atklātas, cilvēki nāk un klausās. Pēc sēdēm lēmumi pieejami gan mūsu mājaslapā, gan novada domes avīzē. Mēs spēkus neizšķiežam konfliktos, mēs tos varam veltīt darbam, kas dod attīstību. Novadā ir 14 000 iedzīvotāju, katram ir nodrošinātas iespējas uzzināt par domē spriesto un nolemto.”

Gunta Žilde, 
Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja:
 “Iespēja cilvēkiem noklausīties savu deputātu izteikumus, jā, tas varētu būt interesanti. Taču vēl nav sakārtoti visi jautājumi, lai jaunumu ieviestu. Nav skaidrs jau pats pamats – kādā līmenī tam jābūt, kādai jābūt audioierakstu kvalitātei. Ir pašvaldības, kas tehniskajam nodrošinājumam var atļauties pat 2000 eiro, bet ir arī tādas, kas centīsies iztikt ar 150 eiro diktofonu. Turklāt jāalgo cilvēks vai kādam darbiniekam jāuzliek papildu pienākums. Mums domes sēdes ilgst pat četras stundas, teiktais arī jārediģē, lai nebūtu personu datu aizsardzības pārkāpumu. Īsi sakot, diezgan sarežģīti, diezgan daudz vēl neskaidrību.”