Publicitātes foto

Par sievietēm un mītiem: multimediāla izrāde “Vilcene” 0

Šovakar plkst. 19 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls” programmā “Ars Rezumē” pirmizrādi piedzīvos multimediāla izrāde “Vilcene”, aģentūra LETA informēja izrādes veidotāju pārstāve Ina Ločmele.

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Izrāde “Vilcene” ir introspektīvs, poētisks un vizuāls stāsts, kas radīts kā laikmetīgās dejas, buto, mūzikas un videomākslas saspēle.

Kā pastāstīja Ločmele, vienojot pagānisko un kristīgo kultūru, izrādes personāži pārdzīvo attīstības ciklu – caur reālo pagātni un mītisko laiktelpu, apzinoties sevi tagadnē. Līdzīgi kā laikmetīgā māksla, arī laikmetīgā deja sava vēstījuma tālāknodošanai izmanto dažādu mākslas formu un mediju sintēzi, rodot iespēju cilvēkam arvien aktuālus jautājumus atklāt gluži jaunā gaismā un perspektīvā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izrādes iecere balstīta Klarisas Pinkolas Estesas daiļdarbā “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem”, kas caur dažādu tautu mītiem analizē sievietes pirmatnējos arhetipus un to izpausmes. Izrāde vieno motīvus, kas sakņoti gan mītiskos nostāstos, gan ikdienišķi vēsturiskās reālijās – “Pasaka par Zilbārdi”, “Sieviete skelets” un “Sarkanās kurpītes”.

Izrādes “Vilcene” stāsts ir dziļi personisks, jo sieviešu tēli ir balstīti reālos dzīvesstāstos. Viņu dzīves gājums aptver laika posmu, kad Latvijā norisinājās Otrais pasaules karš, tajā ir vēstīts arī par latviešu sievietes – zemnieces – likteni un neprātīgo ikdienas steigu, kur nav vietas jūtām un vēlmēm.

Izrādes autores esot ne vien pētījušas pagātnes stāstus, bet arī ceļojušas pie vilkiem, piedalījušās šamaņu rituālos un dzīvojušas kopā ar mūķenēm.

Izrādes “Vilcene” koncepta izstrādē piedalījās Simona Orinska, Agnese Bordjukova, Ieva Putniņa un Aija Uzulēna. Horeogrāfiju izstrādājušas Orinska un Bordjukova. Izrādes izstrādē piedalījušies arī videomākslinieki Raitis Vulfs un Sabīne Moore, skaņu mākslinieki Platons Buravickis un Arvis Kantiševs, gaismu mākslinieks Andrejs Krūmiņš, kā arī tērpu mākslinieces Ieva Putniņa un Sarmīte Putniņa.

Ieeja izrādē būs bez maksas. Tā atkārtoti būs skatāma Eduarda Smiļģa muzejā 28. martā, 29. martā un 3. aprīlī plkst.19. Biļetes uz izrādēm pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs.

Kopš 2008. gada LNMM piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu “Ars Rezumē”. Tās mērķis ir atbalstīt dažādu radošo aktivitāšu norisi un paplašināt “Arsenāla” piedāvāto kultūras pasākumu klāstu, radīt draudzīgāku, sabiedrībai atvērtāku publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati.

Līdz 12.aprīlim izstāžu zālē “Arsenāls” apskatāma arī Purvīša balvai nominēto darbu izstāde.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.