×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
14. maijs, 2018
Drukāt

Franks Gordons: Nu nebija tādas valsts – LPSR (36)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Patiesu prieku man sagādāja Anitas Bormanes grāmata “Skaists bij’ tas laiks”, ko laidis klajā apgāds “Latvijas Mediji”. Pirmskara Latvijas pēdējie gadi taču bija mana “ulmaņlaiku zēnība”, ko vēl labi atceros, kaut man teju 90… Kā visur, arī Latvijā dzīvei bija arī savas ēnas puses, bet bija daudz jauka, priecējoša, valsts iekļāvās Eiropas civilizācijā.

Jau gadījās aprakstīt epizodi, kad pie nama, kur toreiz atradās kafejnīca “Luna”, pēc saulrieta saplūda ļaužu bariņš, lai apbrīnotu gaismas reklāmu uz jumta: no smēķētāja mutes plūst zili dūmi. Labs ir, smēķēt ir kaitīgi, reklamētā cigarešu šķirne saucas “Blend 7”, bet latvju brīvvalsts metropole vairs nešķita provinciāla. Arī rīdzinieki jūsmoja par Holivudas kinozvaigzni – Šerliju Templu, meitenīti manā vecumā, kas ar savu burvīgo smaidu priecināja miljonus. Anitas Bormanes grāmatā minēti fakti, kas daudziem jau aizmirsušies – par jauninājumiem sadzīvē, preču kvalitātē un citiem.

Labi atceros kādu ulmaņlaika jauninājumu, kas grāmatā nav pieminēts: Rīgā parādījās jauni, moderni pārtikas veikali “Vienība” ar zaļām skatlogu apmalēm. Viss gaumīgi iekārtots, pretstats sīkajām bodītēm. Atceros kinohronikas kadru: Kārlis Ulmanis, uzvilcis “žokeni”, aprunājas ar pircējiem. Varbūt atradīsies lasītāji, kas zina ko vairāk par šiem veikaliem, kas, manuprāt, pelnījuši ne mazāku ievērību kā lieliskais AEV – Armijas ekonomiskais veikals, kam veltīta vesela nodaļa A. Bormanes grāmatā.

Par pirmskara Latvijas atvērtību pasaulei liecina arī tas, ka “Laimas” saldumu klāstā bija konfektes “Kanādas piecīši”. Šo piecīšu piedzimšana aizjūrā bija brīnums, kas, kā redzam, atspoguļojās ne tikai pasaules preses slejās. Un te nu man ir kritiska piezīme pie A. Bormanes grāmatas nodaļas “Latvijas šokolāde – garda pat Āfrikā”: līdzās V. Ķuzes uzņēmumam (kas padomju okupācijas gados saucās “17. jūnijs”, pie kam netika paskaidrots, ko nozīmē šis datums… – F. G.) minētas tādas saldumu ražotnes kā “Goegginger” un “Riegert”, ko dibinājuši vācieši, bet par daudzināto “Laimu” tikai teikts: “1937. gada 4. maijā sanāca a/s “Laima” ārkārtēja akcionāru sapulce, ko vadīja Finanšu ministrijas juriskonsults Alfrēds Valdmanis. Par sabiedrības valdes priekšsēdētāju ievēlēja Tirdzniecības un rūpniecības kameras sekretāru Voldemāru Rasu,” – bet ne pušplēsta vārda par manu tautieti Elijahu Fromčenko (1889 – 1961), šokolādes fabrikas “Laima” dibinātāju. Šokolādes ražotni viņš kopā ar saviem partneriem E. Kopilovu un D. Moševicu nodibināja 1921. gadā, un 1925. gadā tā ieguva nosaukumu “Laima”. 1930. gadā rūpnīca jau nodarbināja 500 strādniekus. 1937. gadā Latvijas valsts nopirka šo slaveno un ienesīgo uzņēmumu no tās ebreju izcelsmes īpašniekiem. Vai nebija pieminēšanas vērts?

Latvijas tēls pasaulē – tam ir ārkārtīgi liela nozīme valsts simtgadu jubilejas ietvaros. Man rokā pagadījās Latvijas Institūta ārzemniekiem domāta neliela grāmata “From Tribe to Nation. A Brief History of Latvia”. (“No cilts līdz nācijai. Īsā Latvijas vēsture.”) Latvijas likteņgaitu izklāsts, manuprāt, ir labs, visumā objektīvs, arī tā nodaļa, kas vēstī par pussimts Latvijas okupācijas gadiem. Taču šīs nodaļas nosaukums patiešām ir darvas karote medus mucā: “The Latvian Soviet Socialist Republic”. Velns parāvis! Nu nebija tādas valsts – LPSR! Latvija atradās tiešā Maskavas pakļautībā. Vai tiešām Latvijas Institūtā neviens neiedomājās dot šai nodaļai vienīgo adekvāto nosaukumu – “Latvia Under Soviet Rule” (“Latvija zem padomju varas”)? Piedošanu, bet tas ir kauns un negods.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Piekrītu Gordonam par to LPSR. Liekas, ka daudziem padomiešiem vēl šodien smadzenes sačakarētas.

 3. Sirsnīgs sveiciens unmūžīga cieņa! Piebilde – Tie veikali varēja būt -Konsums vai. (vēlāk) Turība organizēti. Par LAIMU -tā bija , kā rakstāt. Piem.lauku veikalos konfektes galvenokārt bija Goegginger un Riegert ari Mežit(?) Goegginger liels, skaists veikals bija Vaļņu un Kaļķu ielu stūrī ! (Jā, radās taču ari Vienība veikali.). Bormanes kdzes grāmatu neesmu lasījusi.Vēlu Jums rakstīt, rakstīt,rakstīt.Džemma

 4. paldies!tik tieshäm tauta tä saka,ka bija krievu laiki,väcu,zviedru laiki.tautai tas piedodams!!Bet LV instituta darbiniekiem jäattiecas uz sho lietu adekväti,pärdomäti lidz peedeejam siikumam,kad runa ir par LV tela neshanu pasaulee.

 5. Daudz zābaku joprojām pa manu zemi staigā!

 6. Latvijas institūta reklāma Atbildēt

  2017.gada 23.augusta Latvijas institūta akcija ar tortēm. Sarkana kaste, kurā, pēc organizatoru stāstītā, esot iekšā īpaša torte, 23. augustā tika vesta cauri Iecavas un Bauskas novadam. Akciju «Baltijas simtgades ceļš» organizēja Latvijas Institūts (LI).Sveiciena ceļojumu pa «Baltijas ceļa» maršrutu filmēja, vēlāk taps neparasts videoapsveikums. Videoprojekta režisors ir Lauris Ābele, bet tā realizāciju nodrošina reklāmas aģentūra «DDB Worldwide Latvia». LI pārstāve Paula Prauliņa informē, ka videoprojekts izmaksā 9912 eiro (bez PVN). Akcijas pasākumi izmaksājuši vēl tūkstoti eiro. Šajā cenā iekļauta trīs kūku cepšana (10,92 eiro kilogramā, katra kūka plānota ap 5 kg), kā arī honorāri mūziķiem pasākumos Lietuvā un Rīgā.

  p.s. Grenstālē pie robežas sapulcējušies neredzēja ne kūku, ne filmētāju.

 7. Jāpiekrīt. Kauns – bez jebkādas ironijas. Vai tiešām Latvijas Institūtā ieperinājušies pusidioti vai lēti nopērkami darboņas? Nebrīnīšos , ka tā ir. Jo objektīvs vēsturnieks tādu pseidovirsrakstu neliktu. Vienkārši cūcīgi

 8. Paldies Frankam Gordonam! Vārds vietā.

 9. Tauta vienmēr runās,kā tai ērtāk un saprotamāk.Vienmēr būs vācu un krievu laiki,nevis vācu okupācijas un krievu okupācijas laiki,būs Staļina laiki un Hruščova laiki,protams,padomju laiki,zviedru laiki,Ulmaņa laiki…Laiks, tas ir ārpus politikas ,tas ir pārdzīvojumi un atmiņas.

  • Tā runās tautas daļa, kas slima ar Stokholmas sindromu un kas baidās noziegumu saukt par noziegumu. Krievija dara visu, lai latvieši nelietotu vārdu okupācija un nesauktu okupantus par okupantiem, jo kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci nav noilguma (tas ir laiks, kas ir tieši saistīts ar politiku un latviešu likteni).

 10. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Paldies, Frank Gordon! Labs raksts!
  Manuprāt daudzi latvieši ir slimi ar Stokholmas sindromu un daudzi latvieši mīl krievu okupantus. Tāpēc joprojām avīzēs, žurnālos, grāmatās, radio, TV un sadzīvē, un ofociālos valsts dokumentos (īpaši Kultūras ministe Melbārde) lieto:
  padomju laiki,
  padomju laikos būvētas ēkas,
  padomju laikos iestādīti meži,
  padomju laikos izbagarēta upe,
  padomju laikos skolā mācīja to un to,
  padomju laikos veikalos bija tas un tas,
  padomu laikos darīja tā,
  padomju laikos nebija tā un tā.

  Mīļie, latvieši! Esiet drosmīgi, ārstējietis no Stokholmas sindroma un t.s. “padomju laikus” sauciet par krievu okupāciju. Padomju Latviju sauciet par krievu okupēto Latviju. Un padomājiet kāpēc daudzi latvieši par 1941.-1944./1945. gadiem nebaidās teikt vācu okupācija un vāciešu okupētā Latvija?
  Ja kāds man krievam teiks, ka bija krievu okupācija un krievu okupēta Latvija – es priecāšos, ka tiek teikta patiesība. Bet kāds krievu okupants apvainosies un iespiestu astīti kājstarpē sapratīs, ka latvieši atsakās laizīt krievu okupantu zābakus un atsakās mīļi un maigi okupāciju dēvēt par padomju laikiem, un latvieši atsakās uzskatīt krievu okupantus par kultūras atnesējiem 1940. gadā un laikā no 1945.-1991.gadam. Protams, kāds krievu okupants paliks dusmīgs un agresīvs, bet latviešiem kā Latvijas saimniekiem nav jārūpējas par krievu okupantu labklājību un krievu okupantu jūtu neaizskaramību. Ja okupantiem kas Latvijā nepatīk – lai brauc projām uz PSRS dibinātāju Krieviju!

  • pats esi slims un žults smadzenes saēdušas Atbildēt

   padomju laikā buvētajās mājās dzivo lielākā daļa šis valsts iedzivotāju, brauc pa tiltiem kas celti padomju laikos un nobraucam padomju laikā buvetos ceļus, paši praktiski neko nsepejam uzbuvet. kā savulaik maskava par to maksāja, tā tagad kautko ar kohezijas fondiem spējam tikai apmaksāt. par mešiem vispār nerunājot. padomju laikā meā bija kārtiba, tagad bez valmeta cauri nevar tikt nedz mežam nedz cirsmām, par sēnem, ogām jau var sākt aizmirst ……
   tā ka iebāz savu naidu sev sākumpunktā un priecajies ka bija vispār tādi padomjlaiki, jo tudaliņi visu prot tikai graut un postit.

   • Tie laiki pēc kara ir mākslīgi radīti. Nav vērts strīdēties, cik labi bija vai nebija “padomijas azotē”. Tikai vienu mums ir jānosargā – pirmskara Latvija bija Latvijas valsts – neatkarīga, plaukstoša starp Eiropas valstīm. Nebija liela māksla sagraut Latviju toreiz, jo sagrāva arī citas Eiropas valstis – Poliju, pusi no Vācijas, Balkānos sakārtoja pa savam un citviet. No kurienes PSRS ņēma līdzekļus, lai veidotu sociālistisku un mežonīgu aziātisku Latviju? No ļaužu asarām…. Tā mūsu Latvija nevar atkopties pēc tām dižajām padomju dāvanām – baznīcā planetārijs, skolā sociālistiskais reālisms, rūpnīcas ar svešiem datumiem nosaukumos, daudz, daudz brālības ar vates apakšbiksēm un bezgaumīgām taļļām, ar cenzūru visos lasāmgabalos no skolas grāmatām līdz pasaules šedevriem, utt. Tā nav un nebija brīvības cena pēc kara. Tā bija valsts nogremdēšana, lai tādas brīvas un demokrātiskas Latvijas nebūtu, bet būtu kā visur padomju zemē – vienādas ēkas, vienādas domas un vienādas kakas. Ar to vēl joprojām nevar tikt galā, jo daudziem nav atmiņu par pagājušo Latviju, bet ir kaklauts un rinda pēc dzīvokļa, nav sekss, bet ir bērnu radīšana, rindas pēc krējuma un žiguļa. Un blats. Lai visus savaldītu. Tas viss šodien ir savādāk. Es ilgojos pēc neatkarības. Tādas valsts, kur latvju dēli un meitas dzied, strādā un ir laimīgi. Tāda ir dzīve zem smagās pretošanās nastas vecajai padomju okupācijai… joprojām.

    • А вы неполохо нажились, между прочим, распродавая то советское наследие. До сих пор ведь продаёте, суки. Atbildēt

     !!

     • Rakstiet latviski!

     • käpeec jums jäpiedaläs shajä diskusijä.nav jäbojä nervi sev un citiem.vai tad jums LV slikti dziivojas?

     • Atkal bijušais armijnieks okupants lamājas.aizveries taču vienreiz!

     • Да не хочу! Чего вдруг?!

      to ES

     • Портить вам нервы – это такой кайф!

      To selma.

     • Man t.s. padomju laikā bija lieliska bērnība un vēl jaukāki studentu gadi. Es neuzskatīju un joprojām neuzskatu tos gadus par okupāciju. Jā, man ir tāds viedoklis un man uz to ir tiesības. Melot un izlikties netaisos!

    • “Tā mūsu Latvija nevar atkopties pēc tām dižajām padomju dāvanām”.

     Es Jums pilnīgi piekrītu, Helēna!
     Tas, ka veikali bija tukši, paši nabagi – ir viena lieta. Tas, ka daudzskaitlīgā svešās kultūras, precīzāk gan būtu teikt aziātu (domāti mongoļu tatāru pēcteči) nekultūras ietekme jūtama vēl šobaltdien ir pietiekami liels bremzējošs elements Latvijas ceļā uz civilizēto Eiropu.
     Divkopienu valsts, kad viena kopiena pārmanto visas padomijas domāšanas sekas, ir liels kavēklis attīstībā. Krievu kopienai pavisam citi mērķi: ievērot kremļa propagandistu norādes, kultivēt Krievijā ierastos valsts pārvaldes paņēmienus, ko centīgi ievieš Saskaņa ar saviem darījumiem un tjpr. Par nomīdītu zālāju kultūru šoreiz nerunāsim.

     Visu cieņu Latvijas pilsonim krievam.

    • es jums pilniigi piekriitu.visa mana paaudze,kas piedzima krievu komunistu pärnemtajä LV ir kä pazaudeetä paaudze.90%padeväs smadzenju skaloshanai.man personiigi bija ljoti gruuti to pienjemt,jo mana vecämäte buudama labi izgliitota Latvijas briivvalsts laikä stästiija man patiesiibu,kuru nekur citur nevareeja uzzinät.varu teikt,ka liidziigu domäjosho apkärt nebija.visiem mutes ciet,visi nobijushies,neko neviens par to,ka krievi okupeejushi Latviju negribeeja ne runät,ne diskuteet.cik man visi toreiz stulbi likäs,ka nevareeju saprast,kur tik stulbi cilveeki rodas?labi,ka mans teevs,visa vinju gimene par to runäja atkläti ,ne no kä nebaidiijäs,jo visi radi bija latviski domäjoshi un reäli.vecämäte,kura bija dzimusi 1911.gadä apskaidroja jau man mazai,kas ir kas.un es to redzeeju skaidri un gaishi.tikai zheel,ka pie valdiibas veel turäs tieshi tie smadzenju izskalotie.tak aizväcieties juus pie visiem velniem liidz 1990 dzimushie.,kas lien un turpina tautai chakareet smadzenes.gan jau käds iists latvietis arii tur iemaldiijies,bet neko nevar mainiit.sakiet,luudzu tauta KÄ NOSAUKT LATVIJAS valdiibas SINDROMU?Juus visi ziniet,ka valsts tiek aplaupiita,izlaupiita visaugstäkajä liimenii..izliekaties,ka neko neredziet,neziniet it seviski,ka tautas dziives liimenis ir uz nabadziibas robezhas.pameeginiet kaut vai eksperimenta peec iztikt vienu meenesi ar minimälo algu,kuru juus esiet noleemushi savam valsts pilsonim.kä tad ,lai svinam 100 gadu jubileju ??vai tad Latvija ir bijusi 100 gadus?tik tieshä iista Latvija pärstäja eksiteet,kad krievija okupeeja LV.tie gadi,kad latvija bija okupeeta jäskaita ärä ,Latvijas valsts tak neeksisteja kä valsts.atkal tiek kaut kas mäksliigi radiits.

     • Selma, nevajag idealizet pirmskara Latvijas laiku! Domāju, ka tava vecmāte tev stāstīja tikai ,,rožaino pusi”, diezvai viņa stāstīja, ka pirmskara Latvijā katrā ciemā bija vairākas nabagmājas, par kurām nelikās zinis ne valsts, ne pagasts, ka nespējīgos un invalīdus, pamestus likteņa varā un badā, uzturēja vienīgi žēlsirdīgākie ciema zemnieki, ka pirsmkara varas elites pārstāvji, bēgot uz Zviedriju laivās, šāva uz krastā saskrējušāsm zemnieku sievām, lai tās nemēginātu iekāpt ,,elietei ” domātās laivās, jo glābties bija paredzēts tik ,, elitei” … turpināt var ilgi. Mūsu valsts vēsturē aiz katras baltas lappuses ir darvas melna kauna lappuse. Maz ir vēsturnieku un maz ir līdzcilvēku, kuri to apzinās un nemelo.

   • Diemžēl cēla, lai būtu kur dzīvot masveida rusifikācijas laikā sabraukušajiem, militārpersonām u.c.
    Tad vēl nevajadzētu aizmirst par darbu kvalitāti. Kā izskatās vairums okupācijas laikā celto māju, tiltu. Akmens tilts stāv jau cik ilgi, bet Vanšu, kā jau padomijā celts.
    Arī okupācijas laikā celto ceļu kvalitāti nav korekti apjūsmot. Ne tehnoloģiju, ne cilvēku, kas prot un grib strādāt. Vairumā Krievijas Muhosranskās savervēti uz labu dzīvošanu. Tad kāda var būt kvalitāte.

    • Сама ты из Мухосранска, жаба старая! Гложет зависть то, гложит. Atbildēt

     !!

  • Не смей, сука паганая, называть себя русским!!! Выродок! Atbildēt

   Povtorno!!!
   Ne smej nazivatj sebja russkim, mrazj!!!

 11. Vajag Maskavā Krasnij oktjabr” pārdēvēt par “22.jūnijs” (1941.), lai ēd saldumiņus!
  ja jau Rīgā krievi varēja:
  līdzās V. Ķuzes uzņēmumam (kas padomju okupācijas gados saucās “17. jūnijs”, pie kam netika paskaidrots, ko nozīmē šis datums… – F. G.)

 12. Taisnība, it kāsīkumiņš, bet rūgtums paliek.

 13. ja jau lpsr nebija tad kas izstājās no psrs? ja par pakkļautibu, tad ar ko tā atšķiras no tagadejās pakļautibas? likumus kādi jāpieņem nosakka brisele, budzetu pieņem brisele, te tikai teātri spēlē, kā redzams tad ari banku sektoru komandē asv. un ari svešu karaviru mums te pilna pēcpuse. tā ka mainijušies tikai saimnieki kas komandē, butiba nav mainijusies

  • Bet protams, ka lpsr nebija valsts! Un no psrs neviens neizstājās, bet gan tika atjaunota Latvijas Republikas neatkarība, ja aizmirsies, tad 1990. gadā un pieminētā psrs sabruka, ka kāršu namiņš!
   Ja par būtību runa, kas ko un kur regulē, tad protams, tā ir Brisele, jo esam ES dalībvalsts! Ja par
   svešiem karavīriem, tad paldies Dievam, ka viņi šeit un esam NATO bloka dalībvalsts, pretējā
   gadījumā te būtu kaut kas līdzīgs Piedņestrai, Gruzijai vai nedod Die’s Ukrainas austumdaļai.
   Vienīgā lielā kļūda, nav veikta pila mēra deokupācija, sekas redzam šodienas 9.maija orģijās
   un valodas likuma pretdarbībā, ko darīsi, tāda dzīve, bet latvietība ir stipra, no to vien esam
   paveikuši un tikuši galā!

  • Jā, jā, padomijā Latvijas likumus pieņēma Rīga, visus jautājumus latvieši paši lēma. Ir pat teiksma, ka 1941 gada izsūtīšanas saplānoja un organizēja vietējie latvieši, pat Staļins un Berija neko par to nezināja, paši sagādāja vagonus, apsardzi, ierīkoja Krievijas austrumu daļā vergu nometnes un aizveda savus tautiešu pasauli apskatīt un atpūsties.

   • :–) :=)) +++++

   • bet tas,ka latvieshi piepaliidzeeja,stukachoja viens otru,lai izsuutiitu tä tas bija.to man vecämäte stästiija daudzkärt.vinja vienmeer teica,ka latviets latvietim gardäkä uzkoda.nekad nevienos laikos latvieshi nav bijushi vienoti.ärzemees par latvieshiem visu laiku saka,ka täda maza zagliiga tauta pie Baltijas juuras!plus leishi te lieläko neslavu ar savu zagshanu taisa.

    • – Bērnu dienu atmiņas –….- (salīdzināt ,– divi ”okupanti ”)! — …..no karaspēka pārvietošanās pa Ķeguma ceļu ,- Aizbēgām pie mammas māsas ,jo viņai bija divi bunkuri ! Pie mājas netālu bija skaista bērzu birzs . Vienā naktī birzīte bija pilna karavīru ! TUR apmetās vācu zaldāti atkāpjoties ! Mēs bērni saskrējām pie zedeņa gar ceļu un skatījāmies kas notiek ! Pār lauku kas šķīra birzīti no mums nāca vācu karavīrs .Pienācis pie zedeņa ,- viņš raudādams teica; – …(rakstīšu latviski tulk.) Man mājās arī ir bērni ,- parādīja plaukstu(5) gabali ,-un arī visii baltām galviņām! UN raudādams ņemdams no somas -šokolādes un halvu un dalot to mums teica ;- bet es jau vairs viņus neredzēšu ! (tulkoja mums vecākais brālēns Laimonis !!! ) —- Naktī – sākās krievu uzbrukums – ,no Glāzšķūņa puses mežmalas laida starmešus un arī no MUcenieku mežmalas ,šāva raķetes un starmeši taustīja apkārtni ! – Vācu zaldāti paspēja aiziet ,- ! Bet krievu lidmašīnas zemu lidojot un šaušalīgi rēcot ,laida ”svecītes” (bija gaišs kā dienā) Tad viņi meta bumbas ap birzīti !– Mēs saģērbāmies un skrējām uz bunkuriem ! Krievu lidotājs to redzēja ,un vakarā kad sanācām vienā bunkurā(!!!) viņš atgriezās un iemeta bumbu (tukšajā!) bunkurā !!!!!!!!!!!!!!!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par kuru sarakstu lai balsoju?…

Pagājšnedēļ Centrālā vēlēšanu komisija sarīkoja 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozi. Vēlētājiem izsniedzot vēlēšanu zīmju komplektu, saraksts ar pirmo kārtas numuru ir virspusē. Pēc izlozes katra partija steidza puspajokam, pusnopietni skaidrot un meklēt sakarības savā kārtas skaitlī.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+