×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
29. septembris, 2017
Drukāt

Kādi jautājumi būtu jārisina pašvaldību referendumos? (1)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Anna Rancāne

Saeimas apakškomisijā atbalstīts izskatīšanai galīgajā lasījumā likumprojekts par pašvaldību referendumiem. Paredzēts, ka jaunais likums noteiks jautājumus, par kuriem var ierosināt un rīkot vietējās pašvaldības referendumu, kā arī kārtību, kādā tas ierosināms un rīkojams.

Anna Rancāne, dzejniece, Rēzeknē: “Protams, vietējā referendumā nevar lemt par otru valsts valodu vai kādiem citiem nozīmīgiem jautājumiem, kurus nosaka Valsts satversme. Bet ir lokāli jautājumi, kurus izlemt pašvaldībām un iedzīvotājiem vajadzētu dot lielākas tiesības, arī vietējā referenduma ceļā, vai tas būtu ielas nosaukums vai kādas nozīmīgas būves atrašanās vieta. Un būtu tikai atzīstami, ja likums iedzīvotājiem paredzētu tiesības atlaist pašvaldības domi, ja tā nerīkojas atbilstoši viņu interesēm un ir zaudējusi vēlētāju uzticību. Katrā ziņā nepieciešams tāds likums, kas nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju piedalīties jautājumu lemšanā pašvaldībā un ietekmēt domes darbu vietējo iedzīvotāju interesēs.”

Gunārs Spīdainis, novadpētnieks, Viesītes novadā: “Visgrūtāk novilkt kādas robežas – par to var rīkot referendumu, par to – nevar. Pēdējā Sēlijas kongresā runāju, ka novados vajadzētu racionālāk izmantot to skolu lielās ēkas, kurās mācās maz skolēnu, piemēram, kādā varētu nodibināt tautas universitāti. Biju Dānijā, patīkami pārsteidza, ka novados būvē nelielas rūpnīcas. Kad tā būs pie mums?”

Māra Svīre, rakstniece, Staburaga pagastā: “Jāatceras, ka ir lielas atšķirības, piemēram, starp Rīgas un Jaunjelgavas novada vietējām varām un to iespējām. Pašvaldības referendumā noteikti nevarētu lemt par tik absurdu lietu kā Staburaga celšanu ārā no Daugavas dzelmes, taču par to, vai būvēt tiltu pār kādu upīti, ja vieni ir par, bet citi pret, gan varētu un vajadzētu.”

Pievienot komentāru

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+