Ekonomika
Nauda

Olafs Zvejnieks: Par to, ko bērnišķīgā spītībā nespēj atzīt ekonomikas ministrs0


Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.
Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Iedomājieties vien – kunga un ķeizara tēvocis, un viņu ņem un šauj nost. Tas taču ir skandāls, visas avīzes par to vien raksta. Pirms dažiem gadiem Budejovices tirgū gadījās neliels kautiņš, un tur nodūra kādu lopu tirgoni Bržetislavu Ludviku. Tam palika dēls Bohuslavs, un, kad nu tas ieradās tirgū ar sivēniem, neviens negribēja no viņa pirkt. Visi tā vien runāja: “Tas ir tā nodurtā dēls. Tāds pats blēdis vien būs.” Cits nekas neatlika nabadziņam kā Krumlovā mesties lejā no tilta Vltavā, un tad vēl vajadzēja viņu vilkt ārā, atdzīvināt, izsūknēt ūdeni, un beidzot viņš tomēr izlaida garu ārsta rokās, kad tas viņam bija kaut ko ie­šļircinājis.”

J. Hašeks “Krietnā kareivja Šveika dēkas pasaules karā”

Ekonomikas ministrija ir tā iestāde, kuras uzraudzībā ir dažādi inovāciju veicināšanas pasākumi Latvijā. Acīmredzot secinot, ka darbi nesekmējas tā, kā vajadzētu, ministrs Ralfs Nemiro ķēries pie darba pats – šoreiz atjaunojot un radoši pielietojot latviešu valodu.

Izrādās, ka frāze par “LIAA darbinieku iesaisti ES fondu izkrāpšanas lietā” ir interpretējama nevis kā “piedalīšanās ES fondu izkrāpšanas lietā”, kā liktu domāt konvencionāla un vecmodīga, vēl padomju skolā iegūta latviešu valodas izpratne, bet gan kā liecību un paskaidrojumu sniegšana policijai, jo “iesaiste procesā var būt dažāda”.

Un vainīgi pie visa ir žurnālisti, nevis ministrs pats, kurš bērnišķīgā spītībā nespēj atzīt, ka izvēlējies ļoti neveiksmīgu izteiksmes formu.

Pielietojot ministra veiktās inovācijas valodas izpratnē, esmu konstruējis vēl vairākus izteikumus, kas šo atklājumu gaismā varētu kļūt patiesi. Piemēram, “ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro iesaistīts partijas “KPV LV” finansējuma pārkāpumos”.

Jo skaidrs taču, ka viņu kā partijas valdes locekli sauks vai jau ir saukuši liecināt. Vai, piemēram, “ekonomikas ministrs iesaistīts OIK afērā” – arī pilnībā atbilst jaunajām valodas lietojuma normām.

Vēl viens piemērs – “ekonomikas ministrs iesaistīts lielā autoavārijā uz Brīvības un Ģertrūdes ielas stūra”.

Tas nekas, ka avārija vēl nav notikusi un ministrs varbūt to redzēs tikai pa logu – jauno atklājumu gaismā viņš ir pat vairāk nekā iesaistīts un tikko tā notiks, tieši tā arī vajag rakstīt.

Saistītie raksti

Nepieredzējuši un arī pieredzējuši politiķi mēdz kļūdīties un neveiksmīgi izteikties. Man šķiet, ka tālredzīgāk būtu atzīt kļūdu vai pārteikšanos, nevis pieļaut, ka tā pārvēršas par vēl vienu “nathing spešal”.

“Sarājevas atentāts bija piepildījis policijas pārvaldi ar neskaitāmiem upuriem. Tos veda iekšā citu pēc cita, un vecais inspektors, sagaidot tos arestēto pieņemšanas istabā, labsirdīgi sacīja:

– Šitas Ferdinands jums dārgi maksās!”

J. Hašeks “Krietnā kareivja Šveika dēkas pasaules karā”

LA.lv