×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. oktobris, 2013
Drukāt

Par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu savākti 10 000 parakstu (24)

Foto: LETAFoto: LETA

Ziedi pie Uzvaras pieminekļa.

Portālā “Mana Balss.lv” par iniciatīvu, kas piedāvā nojaukt pieminekli “Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” jeb tā saukto Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu, parakstījušies vairāk nekā 10 020 cilvēku, liecina portālā pieejamā informācija.

Ja tiks savākti nepieciešamie 10 000 paraksti, tad iniciatīva tiks iesniegta skatīšanai Saeimā.

Iniciatīva portālā publicēta pērn aprīļa nogalē, neilgi pēc referenduma par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

Iniciatīvas autori – Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks – uzsver, ka teritorija Pārdaugavā vēsturiski ir Latvijas valsts uzvaras laukums, kurā notika “pēdējie vislielākie Vispārējie latviešu Dziesmusvētki”, nevis PSRS armijas uzvaras laukums, tāpēc vēlas atjaunot Latvijas brīvvalsts laikā iedzīvotāju brīvprātīgas ziedošanas rezultātā izstrādāto un aizsākto Uzvaras laukuma projektu.

Vēsturiski Uzvaras parkā plānots būvēt svētku laukumu vairāk nekā 200 000 apmeklētāju, amfiteātra formas sporta stadionu, kas varētu uzņemt vairāk nekā 25 000 skatītāju, sanāksmju pili ar vairāk nekā 10 000 vietu, arī 60 metrus augstu Uzvaras torni, pie kura uzbūvēta svētnīca tautas varoņiem, un vairākus desmitus metru platu Uzvaras aleju. Minētās būves ir vien daļa no Uzvaras laukuma izbūves dažādo projektu autoru iespaidīgajām iecerēm, kam, pēc iniciatīvas autoru teiktā, pirmskara laikā no valsts budžeta paredzēti 29,5 miljoni latu, bet iedzīvotāji 1938. un 1939.gadā saziedojuši vairāk nekā 11 miljonus latu.

“Pašreizējais Uzvaras laukums bieži rada nevajadzīgu konfrontāciju un kultivē pretvalstiskas aktivitātes. Latvijas valsts laika projekts, ko izstrādāja un akceptēja ievērojamākie latviešu arhitekti, inženieri, valstsvīri, ir jāīsteno līdz galam,” uzskata idejas autori Krastiņš, Gailis un Ruks, kurš sarakstījis grāmatu “Spridzinātāji”. Tajā viņš aprakstījis neveiksmīgu mēģinājumu 1997.gadā pašreizējo Uzvaras pieminekli uzspridzināt.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) šo iniciatīvu jau nodēvējis “pilnīgi murgainu” un provokāciju. Pērn augustā viņš paudis viedokli, ka pieminekļa nojaukšana nav pieļaujama, jo izsauks “nenormālu spriedzi” visā valstī. Diskusijas par šo jautājumu, pēc Ušakova domām, varētu izraisīt vēl lielāku spriedzi nekā pirms referenduma par krievu valodu kā otro valsts valodu 2012.gada 18.februārī.

Paraksti par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu tiek vākti arī interneta vietnē “peticijas.com”. Iniciatīva publicēta 2012.gada 25.februārī, un līdz šai dienai petīciju parakstījuši 4555 cilvēki. Dažas nedēļas vēlāk, 2012.gada 19.martā, portālā “peticijas.com” publicēta iniciatīva ar pretēju ideju – kāds Aleksandrs Prokopenko gan krievu, gan latviešu valodā izveidojis petīciju “Atstāt Uzvaras pieminekli!”, kuru līdz šim parakstīt paguvuši 4126 cilvēki.

Jautājums par Uzvaras pieminekli ik gadu īpaši tiek aktualizēts, tuvojoties 9.maijam, – šo dienu vairums Latvijas sabiedrības krievvalodīgo atzīmē kā Krievijas uzvaras karā gadadienu, savukārt latvieši piemin kā jaunas okupācijas sākumu Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Nost ar to

 2. KAD TIKS SARĪKOTA DEMONSTRĀCIJA PIE MONSTRA AR PRASĪBU TO NOJAUKT???

 3. PARAKSTIES par čekas (VDK) maisu atvēršanu un publicēšanu!
  Portāls ..
  Promaskaviski elementi turpina stūrēt Krievijas virzienā un mēs naivi turpinām balsot par tiem. Čekas maisu atvēršana ļaus samazināt naidīgās kaimiņvalsts ietekmi. Deputati un DP zina, kas ir maisos, bet slēpj to no ierindas vēlētāja. Varu deret, ka maisos atradisies ari gailitis, sparitis un eihenbaums.
  Aicini parakstīties radus, draugus, paziņas!

 4. laimes zemes pilsons Atbildēt

  bedīgi ir tikai tas -ka šeit nav lietuva -tur nebūtu nekādu diskusiju un tādu monstru nošķurētu no zemes virsmas nedēļas laikā…
  lai musu minoritātes būtu apmierinātas nojaukšanas vietā to vajadzētu pārvietot tuvāk rīgas robežai:) talāk no centra –tur tad vini varētu pulcēties visos savos uzvaras svētkos

 5. laimes zemes pilsons Atbildēt

  to juzis!!! vesturi nevar izmainīt:))??tad jau ari nedrikstēja uzviikt sarkanbaltsarkano karogu jo redz vēsturē mums bija lpsr karogs:??

 6. Okupantu atvases ir uzsākuši savu parakstu vākšanu – par kauna staba saglabāšanu.

  Izliekas nesaprotam ka tas būs tik vien kā politisks žests. Jo šie 10 000 paraksti vajadzīgi vien priekš tā, lai konkrēto jautājumu izskatītu Saeima. Un viņu sarakstu varēs piešūt klāt mūsu sarakstam, jo abi aicinās izskatīt to pašu jautājumu.

  T.i. tā ir praksē bezjēdzīga akcija, vienīgā tās vērtība – izrādīšanās.

 7. Latviešiem vajag sasparoties un savākt arī 10000 parakstus portālā manabalss iniciatīvai par čekas maisu atvēršanu, tad ātrāk risināsies gan Uzvaras pieminekļa novilcinātā problēma, gan daudzas citas latviešu tautai būtiskas lietas.

 8. JĀĀĀĀĀĀ!!!!! Atbildēt

  PAR KO ŠEIT VĒL DEBATĒ? NESAPROTU!!! Katra briva valsts un tās tauta pašas lemj: KUR, KAM, KAD, KO un KĀDĀ VEIDĀ darīt ar savām kulturvēsturiskajām vietām un tās teritorijā esošajiem piemiņas objektiem!? Par KĀDU NAIDA KURINĀŠANU runā Ušakova kungs?! Izejot no šiem aspektiem, NEVIENS BEZ TAUTAS ATĻAUJAS NEVAR SLĒGT NEKĀDAS VIENOŠANĀS!? NEKĀDAS!!! Domāju, ka tas ir skaidrs KATRAM LATVIJĀ dzīvojošām iedzīvotājam!? Ceru uz veselo saprātu un racionālu domu!!???

 9. Varbūt pieminekli var pārdot, tomēr daudz darba ieguldīts tā tapšanā.

 10. Kad cēla “uzvaras pieminekli”arī man no algas atskaitīja naudu, tie bija laiki, kad nevarēja runāt. Tagad būtu jāizdara nopietns, izskaidrojošs darbs, ar krievu jaunatni, lai viņi saprastu būtību. Lielākā daļa jaunatnes ir saprotoša un arī senajiem komunistiem ar cieņu vajadzētu izskaidrot viņu maldu ceļus. Nevajag rīkoties diktatoriski, bet ar pacietību, neatlaidību. Te nu žurnālistiem bez demagoģijas, inteliģenti, sistemātiski jāveic ļoti atbildīgs darbs krievu mēdijos. Lai top mūsu Dziesmu svētku, uzvaras laukums!

 11. Tā ir vēsture un to nevar izmainīt.

 12. Neviens pat nešaubās, ka piemineklis padomju okupantiem tiks novakts.

 13. Padomju okupantu pieminekļiem nav vietas mūsu valstī! Tiem vieta ir vēstures mēslainē!

 14. ”Pret” arī tiek vākti?

 15. Turpinām atbalstīt Uzvaras laukuma izveides vēsturisko ieceri! PARAKSTIES! Portāls http://www.manabalss.lv. Uzvaras laukums tika veidots par godu uzvarai pār Bermontu! Padomju okupantu simboliem NAV vietas Latvijas valsts Uzvaras laukumā! PAR latvisku Latviju! Aicini parakstīties radus, draugus, paziņas!

 16. Ļoti labi!

  Es arī parakstījos. Gaidīsim rezultātu!

  Laikam jau, ka tāda nebūs, nu, bet cerēsim…

 17. Loģisks solis.

Draugiem Facebook Twitter Google+