×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2012
Drukāt

Par valsts aizdevumiem liela interese 


Foto - LETAFoto - LETA

Rudzu lauks.

Trijās jūnija nedēļās Hipotēku un zemes bankas filiālēs par valsts aizdevumiem lauksaimnieciski izmantojamās zemes pirkšanai taujājuši 444 lauksaimnieki. 


 

Hipotēku un zemes bankas pārstāve Santa Kaijaka stāsta, ka par iespējām ņemt kredītus vislielāko interesi izrādījuši Bauskas, Valmieras un Liepājas puses zemnieki – gandrīz puse no bankas apmeklētāju kopskaita. Vismazākā vērojama Daugavpils un Rēzeknes pusē. Vislielākais pieplūdums bijis jūnija pirmajā nedēļā – pēc maija beigās valdības pieņemtā lēmuma. Ja visi interesenti atbilstu aizdevumu izsniegšanas noteikumiem, tad, pēc bankas aplēsēm, aizdevumiem būtu nepieciešami 15 682 055
latu, kas ir krietni vairāk par pašlaik šā valsts atbalsta ietvaros piešķirtajiem 10 miljoniem latu.

Bankas pārstāve gan atzīst, ka no visiem interesentiem vien aptuveni trešdaļa zinājuši par konkrētām zemes platībām, kuras gribētu iegādāties, izmantojot valsts aizdevumus. Interesentu pulkā ir ļaudis, kuri pašlaik nomā zemi un kuri jau noslēguši rokasnaudas līgumus ar zemes īpašniekiem.

Vakar pirms valdības sēdes, kurā Zemkopības ministrija (ZM) ziņoja par aizdevumu izsniegšanas gaitu, zemkopības ministre Laimdota Straujuma preses pārstāvjiem pauda gandarījumu par to, ka izdevies atjaunot pirms septiņiem gadiem Eiropas Komisijas (EK) pārtraukto valsts aizdevumu izsniegšanu mūsu zemniekiem zemes pirkumiem. Lielais interesentu skaits liecinot, ka šis valsts atbalsts bijis gaidīts un ka ļaudis tagad steidz precizēt aizdevuma noteikumus un nepieciešamos dokumentus tā saņemšanai.

Vai visiem zemes pircējiem varētu pietikt naudas, ja zināms, ka valsts atbalsts ir 10 miljonu latu apmērā, bet zemnieku vajadzības Hipotēku un zemes bankā jau pašlaik lēš teju 16 miljonu latu kopsummā?

 

“Ja redzēsim, ka reālais pieprasījums ir krietni lielāks par pašlaik valsts piešķirtajiem desmit miljoniem, lūgsim valdību piešķirt vēl,” saka Laimdota Straujuma.

 

ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta valsts atbalsta plānošanas nodaļas vecākais referents Ritvars Zapereckis domā, ka pirmos kredītus zemnieki varētu saņemt jau jūlijā, rindas kārtībā. “Pirmie naudu dabūs tie, kuri pirmie būs pieteikušies un saņēmuši Lauku attīstības fonda (LAF) lēmumus,” piebilst amatpersona.

Pēc Ministru kabineta noteikumiem, kas ir spēkā no 7. jūnija, zemnieku pieteikumus reģistrēs un novērtēs Hipotēku un zemes bankā, bet par aizdevumu piešķiršanu lems Zemkopības ministrijai pakļautais LAF. Šāda mazliet dīvaina kārtība noteikta tāpēc, ka Hipotēku un zemes banka paredzēta pārdošanai, bet EK neļauj tai sākt jaunu kredītu izsniegšanu.

Viens aizdevuma prasītājs nevar dabūt vairāk par 100 000 latu. Vidējā gada likme – no 3 līdz 4% ar aizdevuma termiņu līdz 20 gadiem. Aizdevumus dotu tikai lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei, par tiem nevarētu pirkt mežus. Aizdevumus paredzēts izsniegt līdz 2013. gada 31. decembrim.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+