×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. decembris, 2013
Drukāt

Janukovičs atstādina Kijevas mēru; pilsētā pulcējas prezidenta atbalstītāji

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

A couple kisses during a mass rally of Ukrainian President Viktor Yanukovych supporters on European Square in Kiev on December 14, 2013. Ukraine's capital braced for a tense weekend on December 14 as supporters of President Viktor Yanukovych prepared to mount a massive rally right next to the camp of pro-EU protesters who demand his resignation. AFP PHOTO/ VIKTOR DRACHEV

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs par vardarbīgo demonstrantu izklīdināšanu naktī uz 30.novembri no amata atcēlis Kijevas mēru Aleksandru Popovu, sestdien paziņojusi prezidenta kanceleja.

Amatu zaudējis arī Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāra vietnieks Vladimirs Sivkovičs. Lēmums pieņemts pamatojoties uz “aizdomām par iesaistīšanos cilvēktiesību pārkāpumos”, teikts prezidenta paziņojumā.

Tikmēr ģenerālprokurors Viktors Pašonka žurnālistiem pavēstījis, ka abas atceltās amatpersonas “piespieda Kijevas policijas priekšnieku pielietot vardarbību” pret demonstrantiem Neatkarības laukumā, kuri protestēja pret Janukoviča lēmumu atteikties parakstīt sadarbības līgumu ar Eiropas Savienību (ES).

Amatu zaudējis arī Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāra vietnieks Vladimirs Sivkovičs.
Lēmums pieņemts pamatojoties uz “aizdomām par iesaistīšanos cilvēktiesību pārkāpumos”, teikts prezidenta paziņojumā.

Tikmēr ģenerālprokurors Viktors Pašonka žurnālistiem pavēstījis, ka abas atceltās amatpersonas “piespieda Kijevas policijas priekšnieku pielietot vardarbību” pret demonstrantiem Neatkarības laukumā.

Tomēr Pašonka piebilda, ka par milicijas īpašo uzdevumu vienības “Berkut” rīcību liktenīgajā naktī nāksies atbildēt arī Kijevas milicijas priekšniekam un viņa vietniekam.

Ģenerālprokurors paziņoja, ka pret atceltajām amatpersonām, kā arī pret Kijevas milicijas priekšnieku Viktoru Korjaku uzsākta izmeklēšana par pilnvaru pārsniegšanu un ka prokuratūra lūgs tiesai kā drošības līdzekli piemērot viņiem mājas arestu.

Savukārt opozīcija gatavojas svētdien rīkot kārtējo masu akciju, uz kuru tā cer sapulcināt vēl lielāku ļaužu pulku nekā iepriekšējās demonstrācijās.

Otrdien Janukovičs grasās doties kārtējā vizītē uz Maskavu, un izplatās baumas, ka prezidents tās laikā varētu piekrist pievienoties Maskavas kūrētajai muitas ūnijai, kurā jau iestājusies Baltkrievija un Kazahstāna un kuru Krievijas prezidents Vladimirs Putins iecerējis pārveidot par ekonomisku un politisku aliansi jeb tā dēvēto Eirāzijas Savienību.

Parlamenta deputāts Jurijs Sirotjuks, kurš pārstāv ukraiņu nacionālistu partiju Visukrainas savienība “Svoboda” (“Brīvība”), paziņojis, ka Reģionu partija iecerējusi Krimā organizēt “Antimaidanu”, kā arī sarīkot referendumu par Krimas “valstisko neatkarību”.

Par to runāts nesenajā sanāksmē pie Krievijas ģenerālkonsula Krimā, kurā līdz ar Reģionu partijas pārstāvjiem piedalījušies partiju “Krievu bloks” un “Krievu vienība” līderi.

Sirotjuks piebilda, ka Krimā dislocētās Krievijas Melnās jūras flotes jūras kājnieku vienības laikā no 23. līdz 27.decembrim gatavojas veikt pretterorisma manevrus.

“Šo mācību mērķis varētu būt administratīvo ēku bloķēšana un kontroles pārņemšana pār svarīgākajiem Ukrainas Jūras spēku komandpunktiem,” brīdinājis deputāts.

Brīdi vēlāk Sirotjuks paziņoja, ka Gostomeļas lidostā, kas atrodas Kijevas apgabalā, esot nosēdušās divas Krievijas militārās transporta lidmašīnas “IL-76” un ka atļauja dota nosēsties vēl divām lidmašīnām.

Deputāts piebilda, ka lidmašīnu ierašanās mērķis un to krava nav zināma.

Sestdien Kijevā pulcējušies Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča atbalstītāji, kas savu mītiņu sarīkojuši netālu no Neatkarības laukuma, kur jau trešo nedēļu uzturas opozīcijas aktīvisti, kas protestē pret varasiestāžu lēmumu atteikties parakstīt sadarbības līgumu ar Eiropas Savienību (ES).
Saskaņā ar milicijas pārstāves Olgas Biļikas teikto Eiropas laukumā esošo Janukoviča atbalstītāju skaits sasniedz 60 000, kamēr organizatori apgalvo, ka mītiņā piedaloties 200 000 cilvēku.

Savukārt aģentūras AFP korespondents no notikumu vietas ziņo, ka abi skaitļi, šķiet, ir pārspīlēti.

Pūli, virs kura galvām plīvo Ukrainas un Janukoviča izveidotās Reģionu partijas karogi, uzrunājis premjerministrs Mikola Azarovs.

Šī pasākuma organizatori paziņojuši, ka mītiņš ilgs divas dienas, bet pēc tam Eiropas laukumā turpināsies beztermiņa prokrievisko spēku akcija.

Tikmēr parlamenta deputāts Andrejs Ševčenko, kurš pārstāv opozīcijā esošo partiju “Tēvzeme” (“Batjkivščina”) intervijā Krievijas opozīcijas televīzijas kanālam “Dozhdj” pavēstīja, ka Eiropas laukumā ar autobusiem savesti gados jauni, sportiski vīrieši, un pauda satraukumu par iespējamajām sadursmēm.

Vienlaikus opozīcija paziņojusi, ka Janukoviča atbalstītāju demonstrācija ir varasiestāžu sarīkota izrāde, kurā spiesti piedalīties valsts iestāžu un uzņēmumu darbinieki, kam piedraudēts ar atlaišanu.

Opozīcija bažījas, ka šī mītiņa mērķis ir izprovocēt nekārtības, lai varasiestādēm dotu ieganstu likvidēt Neatkarības laukumā esošo protestētāju nometni, kas tiek dēvēta vienkārši par “Maidanu” (ukraiņu valodā – laukums).

“Mēs ieradāmies Kijevā, lai atbalstītu prezidentu,” AFP savukārt sacīja 29 gadus vecais Dmitro Horunžijs, kurš līdz ar 1000 citu Janukoviča atbalstītāju atvests autobusos no Kirovogradas. “Mēs gribam stabilitāti. (..) Protesti grauj Ukrainas ekonomiku.”
Azarova uzstāšanos mītiņā, kas norisinās zem devīzes “Pasargāsim Ukrainu – mūsu kopējo dzimteni”, translēja Ukrainas televīzijas Pirmais kanāls.
“Nešķeļiet Ukrainu, neceļiet barikādes!” aicināja premjers. “Politiķi, kas veicina naidu un Ukrainas šķelšanos, neder šodienas politikai. Viņu vieta ir atkritumu tvertnē.”

Starp abām pretinieku nometnēm Neatkarības un Eiropas laukumos izvietojusies miliču ķēde. Kijevas galveno ielu – Kreščatiku – aizšķērso milicijas novietotais autobuss un kravas automašīnas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+