×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. maijs, 2012
Drukāt

Par vecuma un priekšlaicīgo pensiju 
 (1)

Uz “LA” lasītājas Dzintras Bitenieces jautājumiem atbild VSAA Pierīgas nodaļas klientu apkalpošanas daļas vadītāja Gunta Jeniņa. 


 

 

Rudenī man būs 57 gadi, esmu politiski represētā, un mans darba stāžs ir 34 gadi. Vēlos uzzināt, no cik gadiem varu iet priekšlaicīgā pensijā?

Ja darba (apdrošināšanas) stāžs ir 30 gadi, politiski represētā persona vairākus gadus pirms noteiktā pensijas vecuma, sasniedzot 57 gadu vecumu, var pieprasīt vecuma pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem.

 

Ja būšu priekšlaicīgi pensionējusies, vai drīkstēšu arī strādāt?

Drīkstēsit, taču laikā, kad strādāsit (būsit darba ņēmēja statusā), priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju neizmaksās.

 

Vai, sasniedzot vecuma pensijas gadus, pensija tiek attiecīgi pārrēķināta vai arī tā paliek tādi pati, kāda bija, priekšlaicīgi pensionējoties?

Piešķirot vecuma pensiju priekšlaicīgi, tiek aprēķināta pensija pilnā apmērā.

Ja pēc priekšlaicīgās vecuma pensijas pieprasīšanas un piešķiršanas nestrādāsit, jums to izmaksās 50% apmērā no aprēķinātās vecuma pensijas. Sasniedzot pilno pensijas vecumu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra sāks pilnas pensijas izmaksu. Jums nebūs jāprasa pensijas pārrēķins.

Savukārt, ja pēc priekšlaicīgās vecuma pensijas pieprasīšanas un piešķiršanas strādāsit un turpināsit veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas, jūsu pensija var tikt pārrēķināta, ja to pieprasīsit. Pārrēķinu veic ne biežāk kā reizi gadā.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. vai ir iespeja dabut sobrid priekslaicigo pensiju,ja man paliek 60 gad?

Draugiem Facebook Twitter Google+