Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Par zagtiem auto šogad izmaksāts jau vairāk nekā miljons eiro. Kā pasargāt auto no zādzības?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Fotolia

Statistika par automašīnu zādzībām šogad diemžēl neiepriecina un liek gan auto īpašniekiem, gan likumsargiem būt īpaši vērīgiem. Šī gada pirmajos desmit mēnešos atlīdzībās par zagtiem auto izmaksāts jau vairāk nekā miljons eiro, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (“PZU grupa”) dati.

Apdrošināšanas eksperti norāda, ka šoruden īpaši raksturīgas ir automašīnu zādzības no privātmājām, iepriekš nozogot transportlīdzekļa atslēgas no īpašnieka mājas.

Rudens tumšais periods ir īpaši “draudzīgs” autozagļiem, kuriem ir vairāk laika tumsas aizsegā, lai pastrādātu ieplānoto zādzību nepamanītiem. Kā liecina BALTA statistika, diennakts tumšajai daļai kļūstot garākai, būtiski pieaug auto zagļu aktivitāte.

Rudens mēnešos, salīdzinot ar vasaru, pēc KASKO atlīdzības par nozagtiem spēkratiem vēršas par teju 50% vairāk auto īpašnieku. Salīdzinājumam kopumā – BALTA atlīdzību izmaksas par zagtajiem auto pret 2016. gadu ir augušas vairāk nekā 2,2 reizes.

BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks norāda, ka garnadžu iecienītāko spēkratu zīmolu topā ir “BMW”, “Audi” un “Toyota”. Par īpaši “iekārotu” atzīst “BMW” 5. sērijas auto.

Tomēr BALTA atlīdzību pieteikumu statistika liecina, ka no zagļiem nav pasargāts neviens, – KASKO atlīdzības par nozagtiem auto izmaksātas arī “VW”, “Mercedes Benz”, “Subaru”, “Toyota”, “KIA”, “Nissan”, “Land Rover”, “Volvo”, “Mini”, “Hyundai”, “Opel” un “Lexus” markas automašīnu īpašniekiem.

Pašlaik BALTA pieteikto KASKO atlīdzību apmērs par zagtiem auto svārstās no 1200 līdz pat 50 000 eiro. K. Liecinieks atzīmē, ka zog visa vecuma spēkratus, bet visbiežāk zaudējumus zagļu dēļ cieš 7–12 gadus vecu transportlīdzekļu īpašnieki.

Analizējot nozagto un pēc tam atrasto automašīnu gadījumus, saskaņā ar BALTA aktuālajiem datiem lielākais zādzību skaits tiek paveikts, lai auto izjauktu rezerves daļās, kuras pēc tam iespējams realizēt otrreizējā tirgū. To veicina rezerves daļu augstā cena un ierobežotais piedāvājums.

Lai pasargātu savu auto no zādzības riska, BALTA aicina auto īpašniekus atcerēties par savu spēkratu drošību:

– automašīnu ieteicams marķēt – ar tādām zagļi bieži vien nevēlas riskēt, jo marķētas detaļas pēc auto izjaukšanas ir mazvērtīgas un vieglāk identificējamas otrreizējā tirgū;

– automašīnu diennakts tumšajā laikā būtu ieteicams novietot apsargātā stāvvietā vai labi apgaismotā, pārredzamā vietā;

– vienmēr aizslēdziet automašīnu – pat tad, ja tā stāv slēdzamā teritorijā;

– neglabājiet automašīnas atslēgas un imobilaizeru atslēgas (čipus) kopā;

Saistītie raksti

– neglabājiet automašīnas atslēgas viegli pieejamās vietās, tādās kā priekšnama plaukts pie ārdurvīm vai atslēgu pakaramais.

BALTA ietilpst “PZU grupā”, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. “PZU” ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā.

2018. gada pirmajā ceturksnī “PZU grupas” neto peļņa sasniedza 249,6 miljonus eiro.

LA.lv