Foto: Fotolia

Par zemi kompensācija nepienākas. Atbilde “LA” lasītājam 2

Man piederošos 3,16 hektārus šķērso divi uzņēmumam “Latvijas gāze” piederoši gāzes vadi, kuru dēļ nekādi nevaru šo zemi izmantot, tās uzturēšana rada vien zaudējumus.  Vai “Latvijas gāzei” nebūtu jāmaksā man kompensācija? Ziedonis Veinbergs Amatas novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Uzņēmumā “Latvijas gāze” noskaidroju, ka Veinberga k-gam piederošos divus zemes gabalus patiešām šķērso divi 1972. un 1985. gadā izbūvēti gāzes vadi ar spiedienu vairāk par 1,6 megapaskāliem. Šādiem gāzes vadiem ir noteikta ekspluatācijas aizsargjosla – 15 metru attālumā no gāzes vada ass uz katru pusi un drošības aizsargjosla – 150 metru attālumā no gāzes vada ass uz katru pusi. Pēc uzņēmumā “Latvijas gāze” datiem, visu īpašnieka zemi pārklāj Aizsargjoslu likumā noteiktās gāzes vadu aizsarg­joslas.

Uzņēmuma “Latvijas gāze” pārstāvis Vinsents Makaris teic, ka īpašnieks varot izmantot zemi, bet tikai atbilstoši Aizsargjoslu likumā noteiktajām prasībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ielūkojoties Aizsargjoslu likumā, gan skaidri redzams: prasības ir tik stingras, ka patiesībā šo zemi nekādi nav iespējams izmantot. Aizliegts rakt zemi dziļāk par 0,3 metriem, bet aramzemē – dziļāk par 0,45 metriem; aizliegts audzēt kokus un krūmus; aizliegts būvēt jebkādas ēkas. Likumā minēti vairāk nekā divdesmit dažnedažādu aizliegumu aizsargjoslās ap gāzes vadiem, apgādes iekārtām un būvēm, gāzes noliktavām un krātuvēm.

Saskaņā ar Enerģētikas likumu “Latvijas gāze” atlīdzina nekustamā īpašuma īpašniekam par zemes lietošanas tiesību ierobežošanu, ja: 1) zemi izmanto jauna gāzes vada ierīkošanai; 
2) veicot gāzesvada rekonstrukciju, palielinās tā zemes platība, ko aizņem energoapgādes komersanta objekts vai aizsargjosla gar vai ap šo objektu. Par agrāk izbūvētajiem gāzesvadiem zemes īpašniekiem kompensāciju nemaksā, jo tiek uzskatīts, ka, zemes reformas gaitā atgūstot īpašuma tiesības vai iegādājoties to par naudu, atguvējs vai pircējs zinājis par šiem gāzes vadiem un saimnieciskās darbības ierobežojumiem. Vienīgais atvieglojums, uz ko var cerēt, – nekustamā īpašuma nodokļa atlaide.

Pēc 2006. gada 18. aprīlī Ministru kabinetā apstiprinātajiem kadastrālās vērtēšanas noteikumiem, zemei, kurai ir reģistrēti izmantošanas ierobežojumi, samazina zemes kadastrālo vērtību. Ja zemes izmantošanas ierobežojuma platība pārsniedz 80% no zemes īpašuma platības, tad tās kadastrālā vērtība sarūk par 30%, tādējādi arī par zemi maksātais 1,5% nodoklis.

Tiesa, nodokļa samazinājums par dažiem eiro šādam nelielam lauku zemes gabalam ir tik niecīgs, ka īpašniekam tas tik un tā nav nekāds mierinājums.