Parādiem divi atrisinājumi
 0

Dzīvokļu īpašnieku komunālo parādu problēmai varot būt tikai divi atrisinājumi: pirmkārt, ātrāk un ar efektīvākiem paņēmieniem piedzīt esošos; otrkārt, ierobežot to rašanos nākotnē.


Reklāma
Reklāma

 

10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Tiem šonedēļ piekritis Ministru kabinets, apstiprinot Ekonomikas ministrijas iesniegtos priekšlikumus, ko iesākt ar parādiem un parādniekiem. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2009. gadā par komunālajiem pakalpojumiem, tostarp galvenokārt par siltumu, laikus nespēja samaksāt 35%, 2010. gadā 41%, bet 2011. gadā jau 44% Latvijas iedzīvotāju. Latvijas Pašvaldību savienībā atklāj, ka šā gada 1. janvārī 74 pašvaldībās iedzīvotāju parādi par siltumu sasniedza 31,75 miljonus latu. Komunālo pakalpojumu pabalstiem pērn pašvaldībās iztērēja pāri par 20 miljoniem latu. Lielajās pilsētās par siltumu nesamaksātās summas vienai ģimenei atbilst 3 līdz 6 mēnešu maksājumu rēķiniem, pārējās pašvaldībās – 5 līdz 8 mēnešu maksājumu rēķiniem. Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš spriež – tā kā apkure iedzīvotājiem būs par aptuveni 20 procentiem dārgāka nekā iepriekšējā sezonā, visticamāk, parādu apmēri un parādnieku skaits pieaugs.

Kaut gan Ekonomikas un Tieslietu ministrijā par šo problēmu spriests jau gadiem, piedāvātie paņēmieni pret parādniekiem nav īpaši oriģināli. Esot jāatbalsta jaunu darba vietu rašanās, kas tādējādi dotu iespēju cilvēkiem pelnīt un maksāt par mājokli. Esošo parādu atgūšana esot jāveicina, rakstiski paskubinot parādniekus dzēst parādus pa daļām, iepriekš noteiktos termiņos. Jāizveido parādnieku reģistrs, kas ļautu vērīgāk sekot parādnieka ienākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā dzīvojamo namu pārvaldniekiem esot jāparedz jauni pienākumi – ja nav samaksāts laikus, parādnieks par to jābrīdina rakstiski. Parādu efektīvākai piedziņai noderēšot pērn pieņemtie grozījumi Civilprocesa likumā par maza apmēra prasībām, kuras skatītu ātrāk nekā parastā tiesvedības procesā. Ministrija ierosina pārskatīt arī valsts nodevas par prasības pieteikumu iesniegšanu lietās par maza apmēra parādu piedziņu prasībām.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.