Kultūra
Teātris un kino

Parādīt mazbērniem savas jaunības laiku: “Man trīsdesmit gadu”0

Kristapa Kalna foto

Neviens no neatkarības laikā – un, taisnību sakot, arī gadus 20 pirms tās – dzimušajiem īsti neiztēlojas ne padomju laika triecienceltnes un studentu darba nometņu ikdienu, ne arī tajās valdošās kaislības, kuras izcili atklāj Pētera Pētersona pirmā luga “Man trīsdesmit gadu”.

Pirmizrādi iestudējums piedzīvos jau ceturtdien, 24. maijā, slavenā latviešu dramaturga, režisora un kultūras darbinieka Pētera Pētersona 95. dzimšanas dienā. Tāpat kā pirms 56 gadiem, izrādes oriģinālmūzikas autors un arī tās atskaņotājs izrādē ir Raimonds Pauls, režisore jauniestudējumam – Ināra Slucka.

“Izrāde būs ne tikai par mīlestību, bet lielā mērā par krustcelēm, kurās cilvēks var nonākt ne tikai 30 gados, bet jebkurā vecumā. Vai mēs spējam saņemt drosmi un kaut ko savā dzīvē mainīt, vai turpinām savu ierasto dzīves rutīnu” – stāsta izrādes režisore Ināra Slucka.

Latvijas Nacionālajam teātrim šī būs atkalsatikšanās ar izrādi “Man 30 gadu”, jo tā jau iestudēta 1962. gadā Alfrēda Jaunušana režijā. Šo lugu Pēteris Pētersons speciāli veltījis Veltai Līnei, šajā iestudējumā galvenās varones Rozes lomu spēlēs Dita Lūriņa. Izrādē būs iesaistīts plašs aktieru ansamblis, galvenajās lomās līdzās Ditai Lūriņai būs arī Gundars Grasbergs, Egils Melbārdis, Zane Dombrovska, Agnese Cīrule, Raimonds Celms.

Galvenās varones Rozes stāsts būs par dzīves jēgas meklējumiem – ir vai nav 30 gadu vecumā iespējams mainīt greizi nogājušu dzīvi? 60. gadu kolorīts ienāks ne tikai mūzikā, bet arī vidē – Roze nolemj uzsākt darbu jaunā tilta cēlāju kolektīvā, kurā viņai nu jāstrādā kopā ar jaunības mīlestību Kasparu. Bet tiltam šai stāstā, protams, būs arī simboliska loma – jo tiltus, pa kuriem aiziet citam pie cita, mēs meklējam joprojām. Un mīlestību pazina arī tie cilvēki, kas dzīvoja un bija jauni padomju laikos.

Saistītie raksti

“Tas ir mans veltījums Pēterim Pētersonam. Režisoram – suģestējošai personībai, ar kuru man palaimējās strādāt kopā gan izrādē “Tikai muzikants”, gan viņa pēdējā darbā “Fēliks un Felicita” – atzīst izrādes režisore Ināra Slucka.

Īpaši šim iestudējumam sagatavotas 18 Maestro melodijas ar jauniem, sižetam pieskaņotiem dziesmu tekstiem, kuru autors ir Edvīns Raups. Unikāls ir fakts, ka tās dažas melodijas, kuras skanēja pirmajā “Man 30 gadu” iestudējumā 1962. gadā un kuras izskanēs arī šajā, ir pati pirmā Maestro sarakstītā teātra mūzika. Šo dziesmu vārdu autori ir Alfrēds Krūklis, Ziedonis Purvs, Laimonis Vāczemnieks un pats Pēteris Pētersons.LA.lv