×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Kad novākt paradīzes ābolīšus pārstrādei? (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kad novākt paradīzes ābolīšus pārstrādei? Vai labāk pirms lielāka aukstuma?” ELITA M.

Paradīzes ābelēm ir daudz šķirņu, formu, sēklaudžu. Augļi ir dažāda lieluma, arī garšas ziņā tie atšķiras no tradicionālajām lielaugļu ābeļu šķirnēm. Daļai šķirņu augļi nokrīt paši, bet daļai tie nav nadzīgi un var karāties koku zaros līdz pat Jaungadam vai pavasarim. Paradīzes ābolus lielākoties izmanto kompotiem, sulām, sidram, vīnam.

Agrās šķirnes var vākt, sākot no augusta beigām. Sulu paradīzes āboliem izspiež tāpat kā no parastajiem āboliem (sasmalcinātus augļus liek zem preses).

– Vēlos mežābolus vācu oktobra pēdējās dienās vai novembrī, proti, pēc -8…-10 °C sala. Nelieli mīnusi (-3…-4 °C) paradīzes ābeles īpaši daudz neiespaido, augļi naktī nepaspēj sasalt. Tie gan nedrīkst sasalt un atkust vairākas reizes, jo tad kļūst brūni, – stāsta SIA “Lejasķerzēni” saimnieks Ilmārs Baunis, kurš savā saimniecībā Naukšēnu pagastā gandrīz 7 ha platībā iestādījis dažādas paradīzes ābeļu šķirnes. Puse dārza sākusi ražot, un šogad augļkopis novācis vidēji 7 tonnas. No mazajiem āboliem viņš plāno ražot bioloģiski sertificētu vīnu.

Naukšēnietis augļus nolasa pa vienam ar rokām. Kvalitatīvas produkcijas ieguvei neder kritušie āboli, kas saskārušies ar zemi, jo, gatavojot vīnu vai sidru, dabiskās rūgšanas procesā var veidoties sliktie raugi. Saimnieks smej, ka viņam ražas vākšana nešķiet ilgs un garlaicīgs process, bet gan patīkama relaksācija.

Vairākām šķirnēm, piemēram, ‘Kerr’, ‘Bērzukroga Dzeltenais’, gatavos augļus var nopurināt no koka, un tas ļoti atvieglo ražas vākšanu. Paklāj apakšā tīru palagu vai plēvi, nopurina un saber spaiņos.

– No iepriekš sasaldētiem mežāboliem labāk atdalās sula, turklāt tā ir dzidra, tumīga, bez biezumiem, nesatur tik daudz rūgtvielu kā svaigie āboli. Vairākām paradīzes ābelēm no koka noplūktie augļi ir tik sīvi un skābi, ka tos labāk izmantot kā piedevu parastai sulai, – atzīst augļkopis Andris Dišlers. – Pēc sasaldēšanas mežābolus vajag viegli atlaidināt, negaidot, kamēr tie kļūst brūni. Tad tos nekavējoties liek zem jaudīgas preses, iepriekš nesamaļot (nesasmalcinot). Līdzīgi pārstrādei sagatavo sasaldētas vīnogas dienvidu zemēs.

SIA “Lejasķerzēni” kolekcijā pašlaik ir aptuveni 30 dažādu paradīzes ābeļu, kas iegūtas no Pūres Dārzkopības pētījumu centra, Latvijas Valsts augļkopības institūta, dažas no Andra Dišlera. Par vienu no labākajām Ilmārs Baunis atzīst Sārtos Saldos, jo augļi ir ļoti piemēroti sidram.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Paradīzes ābols-aizliegtais auglis – pirms laika novāktais,norautais. Bērni plēš tikko aizmetušos, sīkos ābolīšus, ēd un saka- garšigi. Man bija jāsāk strādāt 20 gadus vecā “neražojošā” dārzā. Brigadieris teica, ābeles pārvērtušās par mežābelēm, āboli zaļi un skābi. Kad dārzu no jaunā ciemata puses iežogojām, neļāvām tur staigāt, braukt, ganīt govis un sākām vest uz ēdnīcu laikā novāktus ābolus, neticēja, ka tie no tā paša dārza.Paradīzes ābeles-klonu potcelmi pavairojas ar apraušņiem un noliekšņiem ir zema auguma. Budagovska sarkanlapainā paradīzes ābele var dot arī košus paradīzes ābolīšus.Interesanti ir darboties ar šiem sēklaudžiem. Ogresgala Potcelmu ciltskoku dārzā mums bija tikai Nr 13-14 un Nr290. E.Noriņa atlasītie un ar potēšanu pavairotie mežābeļu,plūmlapaino ābeļu, krebu ciltskoki un arī kultūršķirņu Antonovka, Anīss koki manā laikā tikko sāka ražot. Augļus vācām sēklu ieguvei. Sulu cehā varējām tikt tikai ar lielākajiem augļu paraugiem. No lietošanas gatavības Antonovkas āboliem bija grūtāk izspiest sulu nekā no sīkajiem ābolīšiem. Visgrūtāk savākt bija Apguldes kitaikas rūgtenos no koka ilgi nebirstošos sīkuļus. Dažos gados AN-3 augļu sulai bija lieliskas atsauksmes, bet pēc lietainām vasarām augļi bija tik kraupaini, ka nebija ko vākt.
    Paradīzes ābeļu dārzu vēl vajadzētu papildināt ar kraupja imūnām kultūršķirnēm. Pievienotā vērtība varētu būt ābeļu sēklu ieguve gan jaunu Latvijas apstākļiem piemērotu sidra ābeļu , gan ar mūsu šķirnēm saderīgu potcelmu audzēšanai. Ļoti svarīgs jautājums, vai šīs jaunās paradīzes ābeles varēs pavairot kā vītolus,upenājus un izmantot kā klonu potcelmus.

  2. Lai 2015.gada ziema novērtē, cik ir paradīzes ābeļu, cik mežābeļu Lejasķerzēnos. Latīniskos nosaukumus zinātnieki pievienos. Klonu potcelmu selekcija ir tik tālu, ka paradīzes ābeles var iesēties vai ieaugties mežā arī Latvijā. Lai veicas.

  3. izskatās, ka žurnāls kārtējo reizi sajaucis lietas, jo mežābele un paradīzes abele ir pilnīgi atšķirīgi koki.

Draugiem Facebook Twitter Google+