Uncategorized

Parādnieki varēs pieteikties
 16

No šā gada 1.oktobra nodokļu parādnieki varēs pieteikties iekrāto parādu dzēšanai.
 Finanšu ministrijā (FM) sagatavotā un vakar Ministru kabinetā apstiprinātā kārtība paredz nodokļu parādu daļēju dzēšanu. Tā skartu tikai tos parādus, kuri iekrājušies līdz 2011.gada 1. septembrim. 


Noteiktā laikā samaksājot pamatparādu un 10 procentus no aprēķinātās kavējuma un soda naudas, parādniekiem tiks dzēsti atlikušie 90 procenti.

Kā zināms, jūlija beigās Saeimā pieņēma Nodokļu atbalsta pasākuma likumu, kurā noteica, ka parādu atlaišanas sākuma dienu noteiks valdība. Pēc likuma parādu atlaišana skar iedzīvotāju ienākuma, uzņēmumu ienākuma, pievienotās vērtības, akcīzes, muitas, dabas resursu, nekustamā īpašuma nodokļus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai dzēstu nekustamā īpašuma nodokļa parādu, parādniekam būs jāraksta iesniegums vietējai pašvaldībai. Toties par citiem minētajiem nodokļiem – Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Parādi tiktu dzēsti 21 darbadienas laikā, skaitot no dienas, kad parādnieks samaksājis minēto pamatparādu un 10 procentus no aprēķinātās kavējuma un soda naudas.

Uz parāda daļēju dzēšanu varētu cerēt finanšu grūtībās nonākušas personas. Par tādām pēc likuma uzskatītu tos saimnieciskās darbības veicējus, kuru zaudējumi pārsniedz pusi no pamatkapitāla; pēdējos 12 mēnešos (līdz iesnieguma iesniegšanas datumam) zaudējumi pārsnieguši 25% no pamatkapitāla.

 

Parāda atlaišanu varētu prasīt arī saimnieciskās darbības veicējs, kuram tiesa pasludinājusi maksātnespēju vai sākts ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process. Pēc VID aplēsēm, uz parādu dzēšanu var cerēt aptuveni 110 000 nodokļu maksātāju.

 

Ja būs lēmums par parāda daļēju atlaišanu, tad atlikusī parāda summa tiks sadalīta vienādās daļās un būs maksājama reizi mēnesī, vismaz 50 latu apmērā. Atkarībā no parāda lieluma maksājuma termiņu varēs noteikt pat līdz pieciem gadiem. Līdz šim bija noteikts, ka šie parādi jādzēš pusotra gada laikā.

Nodokļu parādi kopsummā sasnieguši kata
strofālus apmērus – gandrīz miljardu latu, no kuriem daļa nekad nebūs atgūstama, tāpēc ka nav, no kā tos piedzīt.

Paredzēts, ka parādnieki varēs pieteikties parādu dzēšanai līdz šā gada beigām.

 

LA.lv