Foto – Timurs Subhankulovs

Parādnieks nemaksā! Idejas situācijas atrisināšanai 3

Parāds nav brālis, bet arī aizdevējs nav slaucama govs, to ilgi ar solījumiem barot nevar! Lūk, divas atšķirīgas situācijas, kuras vieno kopēja morāle. Plus dažas idejas!

Reklāma
Reklāma

 

Kompensācija par dēlu

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Alūksnes policijas kārtībnieks Imants Gutkis 2006. gada 7. februārī gaišā, saulainā dienā nobrauca manu dēlu Edvīnu Lesnieku. Ar Valmieras rajona tiesas spriedumu Gutkim atņemtas šofera tiesības un liegts strādāt policijā. Apelācijas tiesa vēlāk nosprieda, ka viņam man jāsamaksā 5000 latu kompensāciju. No viņa 2007. un 2008. gadā ar pārskaitījumu saņēmu 181 latu, pēc tam 2009. un 2010. gadā vairs neko.

Rakstīju zvērinātai tiesu izpildītājai Inetai Kaktiņai un atgādināju, ka Gutkis nepilda tiesas spriedumu. Pēc katras vēstules aizsūtīšanas bija naudas pārskaitījums un pēc tam atkal klusums. Esmu uzrakstījusi trīs vēstules, pēdējo šā gada jūnijā. Saņēmu rakstisku atbildi, ka Gutkim nav nekustamo īpašumu un autotransporta, kā arī nav ienākumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā nav tiesa, jo Gutka ģimenei Alūksnē pieder apbedīšanas birojs. Viņš brauc ar automašīnu. Šogad esmu bijusi trijās bērēs, un visās viņš strādāja par kapraci. Vai tad kapos rok par velti?

Skaidrīte Lesniece Alūksnes novadā

 

Zvērināta tiesu izpildītāja Ineta Kaktiņa mūsu lasītājai rakstveidā atbildējusi, ka šī piedziņas lieta atrodas viņas lietvedībā. Līdz šim brīdim, proti, septiņu gadu laikā no tiesas piespriestajiem 5000 latiem no Imanta Gutka piedzīti un Skaidrītei Lesniecei pārskaitīti 921,38 lati.

Varam secināt: ja parādnieks turpinās tādā tempā, atlikušo summu viņš samaksās nepilnos trīsdesmit gados… Nelaimīgā māte ir vērsusies gan tiesā, gan pie tiesu izpildītājas, taču, izrādās, ka mūsu valstī tiesas spriedumu var ignorēt un par to nekas nedraud!

 

 

Krāpnieka nedarbi

Pagājušā gada aprīlī manas labas paziņas dēls Andris Černovskis palūdza aizdot 1500 latus. Solījās atdot pēc mēneša, maijā. Tobrīd man bija tāda iespēja, piekritu cilvēkam palīdzēt. Andris uzrakstīja parādzīmi, saņēma naudu un vēlreiz svēti nosolījās maijā to atdot.

Pagāja maijs, jūnijs, jūlijs, no Andra ne vēsts. Uz telefona zvaniem neatbildēja. Andra māte arī mierināja, ka viņš naudu noteikti atdos, lai vēl paciešoties. Augustā es par šo situāciju izstāstīju kādam draugam, un izrādījās, ka Ainažos un to apkaimē ir ap piecpadsmit Andra apkrāptu cilvēku! Iespējams, pat vairāk, bet šos man izdevās apzināt. Krāpšanas veidi bijuši dažādi. Vienam paņemta pase un noformēti kredīti, otram apsolīts uzlikt mājai jumtu, pieprasot vairāku tūkstošu latu priekšapmaksu, trešais piespiests izņemt naudu no bankomāta. Nav žēloti pat paša tuvi radi.

Reklāma
Reklāma

Šā gada martā griezos tiesā. Aprīlī stājās spēkā spriedums, kas noteica Andrim atdot man naudu. Taču vēl neko neesmu saņēmusi. Katru mēnesi iegriežos pie tiesu izpildītājiem un katru reizi dzirdu vienu un to pašu – aizmirstiet, jūs tik un tā neko nedabūsiet, jo viņš nekur oficiāli nestrādā, nekādu īpašumu viņam nav. Patiesībā uz cita cilvēka vārda ir nopircis automašīnu BMV, arī uzdzīve sit augstu vilni. Ar automašīnu brauc pat dzērumā un bez tiesībām. Arī cilvēks, kuram Andris bija apsolījis uzklāt mājai jumtu, pirms trim gadiem taisnību panāca tiesā, taču arī šis spriedums joprojām nav izpildīts.

Acīmredzot mūsu valstī šādi andri darbojas absolūti likumīgi, jo saskaņā ar Latvijas likumiem viņus nevar saukt pie reālas atbildības. Tādēļ var turpināt izspiest, krāpt, sist. Bet ko darīt tiem apkrāptajiem, kuri tagad bankām atmaksā Andra paņemtos kredītus, palikuši bez naudas un bez mājas jumta, vai kuru smagi piekautais tuvinieks ir miris?

Mārīte Tīte Ainažos

 

Šajā gadījumā ir pamats domāt, ka krāpšana cilvēka dzīvesveids un būtisks ienākumu avots. Arī šoreiz cietušie ir vērsušies gan tiesā, gan pie tiesu izpildītāja, taču tiesas spriedumu un izpildu rakstu viņi var ierāmēt un pakārt pie sienas, jo no šiem dokumentiem reāla labuma nav. Krāpnieki tiesas spriedumus var ignorēt gadiem ilgi.

Cietušie tomēr var uzrakstīt iesniegumu valsts policijai, lūdzot izmeklēt šos naudas izkrāpšanas gadījumus. Iespējams, ka policija tajos nesaskatīs nozieguma sastāvu, tomēr Andrim vajadzēs rakstīt paskaidrojumus, un nevienam nav patīkami just, ka par tevi interesējas policija.

 

 

Apvienoties, ziņot un vajāt!

Ko darīt? Ja taisnais ceļš ved uz nekurieni, ir vēl citi ceļi. Dažas idejas radās, aprunājoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniekiem.

Cilvēki, kuri no saviem ienākumiem nemaksā nodokļus, ļoti interesē Valsts ieņēmumu dienestu. Par šādiem gadījumiem tam var ziņot. Ja cilvēks neatdod parādu, aizdevējam ir likumīgas tiesības personiski to regulāri atgādināt! Tas nekas, ka lieta guļ tiesu izpildītāja atvilktnē. Aizdevējs var novērot parādnieka gaitas, pierakstīt, kur un kad viņš strādā, fotografēt un iesniegt šos materiālus attiecīgām iestādēm. Piemēram, kapos un bērēs var droši fotografēt. Un pēc tam uzdot jautājumu, kāpēc kapracis neuzrāda savus ienākumus un nemaksā nodokļus?

Otra iestāde, kuru interesē nelegāla nodarbinātība, ir Valsts darba inspekcija. Arī tur priecīgi saņemt ziņas par strādāšanu bez darba līguma un par aplokšņu algām.

Nav patīkami dzīvot un strādāt, jūtot, ka pakausī elpo VID. Arī darba devējam nepatīk darbinieks, kuram uz pēdām min Valsts darba inspekcija. Tās pārstāvji jebkurā brīdī var ierasties uzņēmumā, veikt pārbaudi un atrast dažādas interesantas lietas…

Vēlme strādāt nelegāli apgrūtina darba atrašanu, jo daudzās darba vietās šādas iespējas vispār nav. Kas atliek? Darbs pie privātpersonām – celtniecībā, meža darbos, lauksaimniecībā, u.tml. Kā redzams, izvēle nav nekāda lielā.

Tāpēc, ja likuma pārstāvji ir bezspēcīgi, aizdevējam, lai atgūtu savu naudu, vērts kļūt par mednieku un parādnieku vajāt kā vilku, apkārt liekot sarkanus karodziņus. Ja ir vairāki cietušie, apvienojiet savus spēkus, izstrādājiet medību taktiku un grafiku!

Trešā lieta, kas apgrūtina parādnieka dzīvi, ir bankas konta neesamība. Tiklīdz tas atvērts, tiesu izpildītājs var to arestēt! Taču tagad bez konta dzīvot ir grūti.

Pirkt automašīnu uz cita cilvēka vārda arī ir riskanti. Kad formālajam īpašniekam sāks pienākt soda kvītis, piemēram, par ātruma pārsniegšanu, viņš var pārdomāt un savu (!) automašīnu pārdot!

Arī iepērkoties cilvēks atstāj ziņas par sevi. Katrā veikalā ir novērošanas kameras. Ja jaunais vīrietis stāstīs, ka dzīvo mātes mājā un iztiek ar viņas žēlastību, VID tomēr var painteresēties, vai šīs ģimenes izdevumi nepārsniedz māmiņas oficiālos ienākumus.

Tādēļ parādniekam prātīgāk būtu vienoties ar visiem cilvēkiem, no kuriem viņš ir aizņēmies naudu, uzrakstīt parādu atdošanas grafiku un pakāpeniski summas nomaksāt. Latvija ir maza, miljons latviešu cits citu pazīst, un drīz var pienākt laiks, kad krāpniekam visur izsniegs vienīgi vilka pasi.

 

Likums neaizstāv aizdevēju

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore pastāstīja, ka tiesu izpildītāji drīkst darboties tikai likuma ietvaros. Pašlaik likumdevējs, proti, Saeimas deputāti, vairāk aizstāvot parādniekus, nevis aizdevējus. No nākamā gada 1. janvāra, piedzenot parādu no darba algas, tiesu izpildītājam būs jāatstāj parādniekam vairāk naudas. Pēc nodokļu nomaksas (uz rokas) – vismaz 200 latu mēnesī (protams, ja tik daudz ir nopelnījis), bet par katru apgādībā esošo bērnu – vēl 45 latus mēnesī. Tādēļ parādnieki, kuru alga uz papīra ir 250 latu vai mazāk, var neuztraukties, jo no viņu algas neko neieturēs. Taču tas neattiecas uz uzturlīdzekļu piedziņu.

Likumdevējam ir taisnība tajā ziņā, ka parādniekam arī jāļauj dzīvot, viņu nedrīkst nomērdēt badā, citādi nebūs, kam atdod parādu. Taču vienlaikus jādomā arī par tiem, kuri aizdevuši pašu pelnīto naudu, kā arī par cietušajiem krimināllietās, kuriem nodarīts zaudējums. Pašreizējais likuma variants parādniekus nestimulē strādāt čaklāk, lai atdotu parādus.

Protams, situācijas mēdz būt dažādas. Uz redakciju piezvanīja pensijas vecuma vīrietis, 2. grupas invalīds, cukura diabēta slimnieks. Viņam ir nepilngadīga meita, kura dzīvo pie šķirtās sievas. Ja no viņa pensijas atvelk visus ar tiesas spriedumu noteiktos uzturlīdzekļus, nepaliek naudas medikamentu pirkšanai. Ko darīt – godīgi maksāt uzturlīdzekļus un nomirt, bet tad arī meita vairs neko nesaņems? Vienoties par mazāku uzturlīdzekļu summu šķirtā sieva nepiekrīt.

Šādos gadījumos tīri cilvēciski jādomā arī par parādnieku. Taču, ja kāds aizņēmies naudu no piecpadsmit cilvēkiem un nedomā atdot, tas ir pavisam cits gadījums.

Situācija, kad tiesas spriedumu nevar izpildīt, ir absurda. Tikpat labi tiesa, piemēram, varētu nospriest, ka vainīgais jāliek cietumā, bet tur atbildētu: Piedodiet, neko nevaram līdzēt, brīvu vietu nav!

Taču, ja izpildraksts iesniegts tiesu izpildītājam, tam neiestājas noilgums! Parādu var piedzīt visu mūžu, arī no vecuma pensijas kaut vai līdz kapa malai. Vienlaikus arī aizdevējam ir tiesības kaut vai katru dienu parādniekam nākt klāt un atgādināt: Jāni, kad tu atdosi man naudu? Tas nav cilvēktiesību pārkāpums un uz jautājumu: Kad tu beidzot mani liksi mierā? var droši atbildēt: Tad, kad būsi atdevis parādu!

 

SVARĪGI

Ja jums ir informācija par nodokļu nemaksāšanu, algām aploksnēs, kontrabandu vai VID amatpersonu nelikumīgu rīcību, ziņojiet VID:

• zvanot uz bezmaksas uzticības tālruni 80009070 (automātiskais atbildētājs darbojas visu diennakti);

• rakstot uz e-pastu: [email protected];

• iesniedzot iesniegumu jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā vai nosūtot vēstuli pa pastu uz adresi: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1978. Sīkāka informācija atrodama mājaslapā www.vid.gov.lv.

 

Par nereģistrēto nodarbinātību var ziņot Valsts darba inspekcijai:

• zvanot uz anonīmo uzticības tālruni 67312176;

• rakstot uz e-pasta adresi: [email protected]. vai [email protected].

Valsts darba inspekcijas konsultatīvie tālruņi ir 67186522, 67186523, mājaslapa – www.vdi.gov.lv.