Ekonomika
Nauda

Parādnieks: pensijas lielumam jābūt atkarīgam no izaudzināto bērnu skaita 16

“Pats princips – ka pensijai vajadzētu būt atkarīgai no izaudzināto bērnu skaita un ideālā gadījumā no nomaksāto nodokļu apjoma – manuprāt, ir pašsaprotami. Arī Demogrāfisko lietu centrā, kuru es vadu, tas jau pagājušo gad tika iekļauts konceptuālajā ziņojumā. Tas ir viens no risinājumiem,” Saeimas deputāts Imants Parādnieks (NA) apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs”, komentējot labklājības ministra Jāņa Reira ierosinājumu vienu procentu no strādājošo bērnu samaksātajiem nodokļiem novirzīt viņu vecākiem pensionāriem, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti un veicinātu paaudžu solidaritāti.

Parādnieks raidījumā skaidroja, kā šādā gadījumā mainītos sociālo iemaksu izmantošana un novirzīšana. “Ja šobrīd mēs no savām sociālajām iemaksām 20% veltām pensiju kapitālam, no kura mūsējā daļa aiziet solidaritātes principam, tad tagad 1% būtu precīzi iezīmēts. Nevis vispārēji, bet konkrēti,” norādīja deputāts.

Parādnieks atbalsta Reira priekšlikumu un norādīja, ka šī ideja nav jaunums. “Par šo mēs iestājāmies arī Demogrāfijas lietu apakškomisijā. Tas vairākkārtīgi tika piedāvāts kā risinājums. Arī Demogrāfisko lietu centrā, kuru es vadu, tas jau pagājušo gad tika iekļauts konceptuālajā ziņojumā,” atklāja Parādnieks.

Viņš ir pārliecināts, ka šāds solis ir nepieciešams, jo pašreizējā sistēma nav taisnīga. “Mēs, nodokļu maksātāji, esam tie, kas šodienas pensionāriem veido apmēram 2/3 no viņu pensijas. Lai šī sistēma būtu ne tikai solidāra vispārēji, bet arī godīga un taisnīga pret tiem, kuri ir uzaudzinājuši šodienas vai nākotnes nodokļu maksātājus, vajadzīgs, lai viņi to izjūt,” skaidroja Saeimas deputāts.

Lai arī Saeimas deputāts atbalsta Reira priekšlikumu, viņš uzskata, ka taisnīgas sistēmas izveide būtu jāsāk ar citu soli. Viņaprāt, pensijas apmēra noteikšanā būtu jāņem vērā izaudzināto bērnu skaits. “Man gan šķiet, ka varbūt sākotnēji vajadzētu piemērot koeficientu par izaudzinātajiem bērniem,” raidījumā norādīja Parādnieks.

LA.lv