Foto – Shutterstock

Paradokss: nepiemēroti sausās acs ārstēšanai paredzētie pilieni var padarīt aci vēl sausāku 0

Foto – Shutterstock
Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Katrs trešais cilvēks cieš no sausās acs slimības (SAS), aptuveni 70 procentu pacientu ir gados vecāki cilvēki un bieži vien cilvēki lieto dažāda veida acu pilienus nekonsultējoties ar ārstu. Saskaņā ar informāciju www.veselasacis.lv, sākoties acs iekaisumam, cilvēki cer, ka izdosies to nomākt lietojot pilienus, kas satur tikai ūdeni, šķīdinātus sāļus un konservantus. Diemžēl vairums cilvēku, kuriem ir sūdzības par acu niezi un sausumu būtu pārsteigti, ja zinātu, ka daži no viņu lietotajiem preparātiem acis neārstē, bet gan… sausina tās vēl vairāk.

“Acu pilieni, kas satur sāļus un konservantus, kas ļauj zāļu pudelīti lietot ilgstoši, veicina acs sausumu,” uzsver Dr. Guna Ozola, P. Stradiņa KUS konsultatīvās poliklīnikas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāja. “Piemēram, SAS ārstēšanai paredzētiem acu pilieniem nevajadzētu saturēt tādas sastāvdaļas kā benzalkonija hlorīdu, tetrizolīna hidrohlorīdu, hidroksīdu, nātrija hlorīdu, jo tās pašas par sevi, ilgstoši lietojot, izraisa sausās acs slimību. Tādējādi pacients nokļūst “apburtajā lokā”: sausās acs slimības ārstēšanai nepiemērotu pilienu lietošana patiesībā stimulē to (SAS). Nemaz nerunājot par to, ka informācijas trūkuma dēļ vai arī pamatojoties uz reklāmu vai atlaidēm, cilvēki “ārstē” acs apsārtumu vai nogurušas acis (t.i. iekaisumu) ar acs virsmas vazopresīviem pilieniem (tetrizolīna hidrohlorīds). Šo zāļu indikācijās ir norādīts, ka tās paredzētas “īstermiņa lietošanai” un sausās acs simptomu gadījumā šādi pilieni nav ieteicami, savukārt visiem cilvēkiem ar sausās acs slimību tie vispār nav rekomendēti. Piemēram, bieža benzalkonija hlorīdu (BAK visbiežāk 0,02%) saturošu acu pilienu lietošana izraisa sausās acs sindromu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

(1. Attēls: Abos gadījumos acis fotografētas 4 stundas pēc šķīduma iepilināšanas. Šķīduma turēšanas ilgums uz acs virsmas bija 15 minūtes.)

Kas notiek, ja acu pilienus izvēlas pēc cenas nevis pēc sastāva?

Sausās acs slimība (saukta arī par sausās acs sindromu) izpaužas ar sausuma sajūtu, dedzināšanu vai niezi, ar sajūtu, ka acīs iekļuvušas smiltis, tās ir sarkanas, jutīgas uz gaismu, vēju un dūmiem. Cilvēkiem ar kontaktlēcām var būt ļoti izteikts jutīgums, kas var novest pat pie atteikšanās no lēcu lietošanas un to ērtuma. Šī slimība sākas ar palielinātu sāls koncentrāciju asarās, kad sāls izraisa acs ārējā apvalka šūnu bojāeju un iekaisumu, tādā veidā asaras sāk aci nevis aizsargāt, bet gan to bojāt.

Jaunākajos pētījumos atklāts, ka dažas no sausās acs preparātu sastāvdaļām īslaicīgi mitrina aci bet neatjauno asaru plēvīti, turklāt dažas no tām ar savu sastāvu pat vēl vairāk pastiprina sausās acs slimību. Dr. Guna Ozola uzsver, ka pirms acu pilienu iegādāšanās, cilvēkam ir jāzina, kas ir izraisījis SAS un cik ilgi zāles būs jālieto.
Acu pilieni nav tās zāles, kuras var izvēlēties ņemot vērā tikai cenu atlaides aptiekā, jo sausās acs slimībai var būt dažādi cēloņi: izmainīta asaru veidošanās, dzīves stils (ilgstoša skatīšanās datora ekrānā, gaisa kondicionieri), dzīves un darba apstākļi, sistēmiskas slimības (reimatiskās un autoimūnās saslimšanas, diabēts, tireotoksikoze un citas hormonālo traucējumu izraisītas slimības, rosacea), zāļu lietošana (ļoti daudzas), pēc acs lāzerķirurģijas, kontaktlēcu izraisīts acs kairinājums, arī atlieku parādības pēc antibiotikas saturošu pilienu lietošanas.