×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

Vienojas par tālāku ASV karavīru atrašanos Afganistānā (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Afganistāna un Amerikas Savienotās Valstis otrdien parakstīja vienošanos, kas ļauj daļai ASV karavīru palikt Afganistānā arī nākamgad, kad pilnībā būs izvesti starptautiskie kaujas spēki.

Vienošanās parakstīšana liecina, ka jaunais Afganistānas prezidents Ašrafs Ghani gatavojas uzlabot attiecības ar ASV.

Iepriekšējais prezidents Hamids Karzajs, kurš pirmdien amata pilnvaras nodeva Ghani, atteicās parakstīt vienošanos ar ASV, kas simboliski apliecināja abu valstu attiecību pasliktināšanos, lai gan 2001.gadā, kad tika gāzts islāmistu kaujinieku grupējuma “Taleban” režīms, valdīja liels optimisms.

Afganistānas prezidenta nacionālās drošības padomnieks Hanifs Atmars un ASV vēstnieks Džeimss Kaningems dokumentu parakstīja svinīgā ceremonijā prezidenta pilī Kabulā. Parakstīšanas ceremoniju klātienē vēroja arī Ghani.

“Parakstīšana ir vēsts, ka prezidents Ghani pilda savas saistības. Viņš solīja, ka tā tiks parakstīta dienu pēc inaugurācijas,” pirms ceremonijas žurnālistiem teica Ghani augsta ranga padomnieks Dauds Sultanzojs.

“Tas parāda prezidenta saistības pret Afganistānas drošības spēkiem un uzticību mūsu nākotnes attiecībām ar ASV. Mēs neskaidrību nomainām ar skaidrību,” viņš turpināja.

ASV Valsts departamenta preses pārstāve Džena Psaki teica, ka vienošanās “ļaus Afganistānai, Savienotajām Valstīm un starptautiskajai sabiedrībai saglabāt partnerību, kuru esam izveidojuši, lai garantētu, ka Afganistāna saglabā un paplašina pēdējos desmit gados iegūto”.

ASV vadītie NATO kaujas spēki gatavojas atstāt Afganistānu līdz gada beigām, tādēļ vienošanās par neliela skaita ASV karavīru uzturēšanos Afganistānā arī turpmāk, lai palīdzētu vietējiem spēkiem garantēt drošību, bija īpaši steidzama.

Paralēlas vienošanās starp Afganistānu un NATO parakstīšana arī ir gaidāma otrdien.

Vācijas, Itālijas un citu NATO dalībvalstu spēki pievienosies 9800 ASV karavīriem, tādējādi Afganistānā uzturēsies 12,5 tūkstoši starptautisko spēku karavīru.

Jaunā misija, kurai dots nosaukums “Resolute Support” (“Apņēmīgais atbalsts”), koncentrēsies uz Afganistānas armijas un policijas spēku apmācīšanu un atbalstīšanu cīņā pret “Taleban” nemierniekiem.

Sarunu gaitā par vienošanos Karzajs parādīja savu neprognozējamāko pusi, pievienojot jaunas prasības, mainot pozīcijas un saniknojot ASV, kas ir lielākais Afganistānas finansētājs. Beigu beigās viņš neatkarīgi no augsta ranga ekspertu rekomendācijām un plaša sabiedriskā atbalsta ASV karavīru palikšanai atteicas parakstīt vienošanos.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā abi galvenie Afganistānas prezidenta amata kandidāti – Ghani un Abdullo Abdullo – solīja mainīt šo sava priekšteča lēmumu.

ASV bija draudējušas, ka bez vienošanās to spēki tiks izvesti līdz gada beigām. Tomēr beigās ASV piekrita sagaidīt garā prezidenta vēlēšanu procesa noslēgumu.

Lai gan talibi ir ieguvuši kontroli daudzās provincēs, NATO atbalsts nākamgad ir uzskatāms par nozīmīgu, lai gan Afganistānas spēki īsteno ātrus uzbrukumus.

Nespēja parakstīt tamlīdzīgu vienošanos Irākā 2011.gadā noveda pie tā, ka ASV pilnībā izveda savus spēkus no valsts, kuru tagad ir pārņēmusi islāmistu radikāļu izraisīta vardarbība.

Pašlaik Afganistānā ir apmēram 41 tūkstotis NATO karavīru. Maksimālo skaitu starptautisko spēku karavīru skaits sasniedza 2012.gadā – 130 tūkstošus.

ASV prezidents Baraks Obama iepriekš paziņoja, ka vienošanās nozīmē, ka ASV karavīru skaits līdz nākamā gada Afganistānā tik samazināts uz pusi, bet līdz 2016.gada beigām tas tiks samazināts līdz ierastam vēstniecības aizsardzības garantēšanai nepieciešamajam skaitam.

Savā inaugurācijas runā pirmdien Ghani aicināja “Taleban” iesaistīties miera sarunās pēc 13 gadus ilgušā konflikta. Kaujinieku grupējums, kas noraidīja Ghani ievēlēšanu kā ASV īstenotu plānu, bieži ir solījis cīnīties, līdz no Afganistānas ir izvesti visi ārvalstu karavīri.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. tas ka pirmais darbs pēc stāšanās amatā ir šī līguma parakstīšana, tik apliecina baumas ka velešanu rezultāti viltoti. iepriekšejo valsts vaditāju vajadzēja nobidit malā jo tas atteicās paciest asv karavīrus savā valstī, par ko ari samaksāja. jaunais uzreiz kā apstiprināja amatā tā atmaksāja amerikai savu vienošanās pusi un paraksta līgumu. viss burtiski acīmredzami.
    ak jā kāda velešanu likumība cita karaspēka klātbutnē? kad krimā notiek referendums tad tas nav likumigs jo tur ir kremļa karabāzes, kad afganistānā ievel pareizo līderi, tad asv un nato karaspēka klātbūtne nez kāpec nevienu nemulsina:)

Draugiem Facebook Twitter Google+