Latvijā
Sabiedrība

Parakstīs jaunu vienošanos: operatīvāk vērsīsies pret uzturlīdzekļu nemaksātājiem0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Lūka

Valsts kancelejā šodien, 17.oktobrī, plkst.11 notiks vienošanās parakstīšana starp Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju, Valsts policiju un Ģenerālprokuratūru, lai novērstu personas izvairīšanos no bērna uzturēšanas, aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijā.

Patlaban Krimināllikumā paredzēta kriminālatbildība ne vien par tiesas nolēmumu nepildīšanu, ar kuru uzlikts pienākums nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem, bet arī gadījumos, ja parādnieks nepilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksu, tādējādi neveicinot bērna tiesības uz sociālo nodrošinājumu.

Starpresoru vienošanās paredzēs, ka turpmāk Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, konstatējot apstākļus, ka parādnieks izvairās no pienākuma nodrošināt uzturlīdzekļus bērnam, savlaicīgi par to informēs Valsts policiju, kura pēc informācijas saņemšanas operatīvi sāks un virzīs kriminālprocesu par noziedzīgo nodarījumu attiecībā uz parādnieka izvairīšanos no tiesas nolēmuma vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda lēmuma pildīšanas, ar kuru parādniekam uzlikts pienākums apgādāt bērnu un nodrošināt uzturlīdzekļus.

Savukārt prokuratūra virzīs kriminālprocesu personas apsūdzībā, piemērojot tādu Kriminālprocesa likumā noteikto kārtību, kas nodrošina pirmstiesas kriminālprocesu pabeigšanu pēc iespējas ātrāk un ekonomiskāk, tostarp, izvērtējot iespēju piemērot vienkāršotos kriminālprocesa pabeigšanas veidus.

Tāpat ar vienošanās parakstīšanu paredzēts, ka institūcijas ne retāk kā reizi gadā rīkos sanāksmes, lai apkopotu sadarbības rezultātus, konstatētu normatīvā regulējuma piemērošanas problēmas un rastu tām risinājumu, kā arī vienotos par citiem nepieciešamajiem sadarbības pasākumiem.

Saistītie raksti

Pēc starpresoru vienošanās parakstīšanas norisināsies preses konference, kurā informēs par krimināltiesiskajām sekām uzturlīdzekļu nemaksāšanas gadījumā un plānotajiem pasākumiem, lai veicinātu uzturlīdzekļu nomaksu.

Preses konferencē piedalīsies Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore Inita Ilgaža, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis, Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas prokuratūras prokurore Dace Kunce.

LA.lv