×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. septembris, 2016
Drukāt

Paralimpiskās spēles – maza konkurence, milzu prēmijas (19)

foto: REUTERS/LETAfoto: REUTERS/LETA

Latvijas paralimpieši Riodežaneiro startē daudz veiksmīgāk kā tradicionālie sportisti – jau divas zelta medaļas, viena bronza. Malači. Saņems no valsts arī solīdas prēmijas, kuru apjoms ir tāds pats kā olimpiešiem – par zeltu ap 142 tūkstošiem eiro, bronzu – ap 51 tūkstoti.

Izlīdzināt prēmiju apjomu pirms četriem gadiem ierosināja tā laika “Vienotības” valdības pārstāvji – Ilze Viņķele, Roberts Ķīlis un Andris Vilks, līdz tam paralimpiešiem pienācās vien 50 procenti. Visdrīzākais, tas bija populistisks gājiens, lai uzlabotu savus reitingus, ne rūpes par invalīdu atbalstu.

Viss būtu akceptējami – cilvēki ar kustību ierobežojumiem pelnījuši lielu cieņu par apņēmību nepadoties grūtību priekšā, viņi rāda piemēru citiem nelaimē nonākušajiem, ka dzīve neapstājas, ka var daudz sasniegt. Treniņprocesa organizēšana ir krietni sarežģītāka nekā parastam cilvēkam, vajag tiešām milzīgu gribasspēku. Lielākā daļa bez palīgiem nemaz nevar izkļūt no mājas, par cītīgu treniņdarbu nemaz nerunājot.

Taču, domājot par prēmijām, mulsina fakts, ka paralimpiskajās spēlēs ir daudz mazāka konkurence. Principā bronzas medaļu ieguvušais Edgars Bergs jau ar dalību vien bija nodrošinājis prēmiju, jo viņa grupā lodi grūda tikai seši sportisti, bet prēmēts tiek pirmais sešinieks. Aigaram Apinim bija seši konkurenti – ja čempions lodi aizgrūda 20,83 metrus, tad pēdējā vietā palikušais indietis Kumars nespēja ne pusi no tā (9,01). Diānai Dadzītei, kas uzvarēja šķēpa mešanā, bija mazliet vairāk – 11 konkurentes, bet rezultāti liecina, ka četras no viņām ne uz ko lielu nepretendēja.

Absolūtie skaitļi izsaka visu – paralimpiskajās spēlēs piedalās ap 4300 atlētu, sadalot 528 medaļu komplektus, bet olimpiskajās spēlēs bija 11300 sportistu, kas izcīnīja 306 medaļu komplektus. Apinis savulaik, nolemjot pievērsties sportam, līdz paralimpiskajām medaļām nokļuva divu gadu laikā, Dadzīte – četru. Tradicionāli nekas tāds nav iespējams. Fiziski veselajiem sportistiem, lai ielauztos prēmējamo sarakstā, nākas saskarties ar daudz nežēlīgāku konkurenci.

Prēmija savā ziņā ir arī pateicība atlētiem par nācijas lepnuma celšanu. Kāda ir sabiedrības interese par paralimpiskajām spēlēm, salīdzinot ar olimpiskajām spēlēm? Droši vien – tikai tā, starp citu.

Starp citu, pirms astoņiem gadiem, iedziļinoties prēmiju jautājumos, uz to norādīja arī Tiesībsargs Romāns Apsītis. Viņš pārbaudē konstatēja, ka olimpisko un paraolimpisko spēļu dalībnieki neatrodas vienādos un salīdzināmos apstākļos, līdz ar to nav pamata atzīt normatīvo regulējumu un faktisko rīcību naudas balvas piešķiršanā par diskriminējošu un prettiesisku. Piebilstams, ka toreiz paralimpieši saņēma vien 20 procentus no prēmiju apjoma, vēlāk tā pieauga līdz 50 procentiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Pasēdi tu ratiņos uz mūžu un ja ir griba, spēks startē tur tālajā Brazilijā. Tiem , kuri var skriet to nesaprast un arī skauģiem …Par tiem veselajiem un ar gribas trūkumu piepildītasjiem – varbūt pietiks ar lauku pagasta sacīkstēm…

 2. No raksta un dažiem komentāriem kā āža kāja izlien zaļa skaudība. Zemiski ir skaust nelaimes skartos,kas cīnās visiem spēkiem,lai gūtu sasniegumus,kas ir nesamērojami ar veselo sasniegtajiem piepūles ziņā. Viņi savu naudiņu ir godam nopelnījuši,un,droši vien, kādam tā ir dzīvībai svarīga,ņemot vērā mūsu invalīdu pensijas.

 3. Piem., futbolā tiek izcīnīti 12 komplekti (nevis2) atkarībā no akluma vai CT smaguma pakāpēm. Lai arī šie cilvēki šo naudu ir pelnījuši vairāk nekā īstie olimpieši, tikt pie tās ir krietni vienkāršāk. Ir vairāk jāiegulda visu invalīdu dzīves līmeņa celšanā, nevis jāapber ar naudu vieksmīgākie.

 4. Vai tā vien jau nebūtu cienījama balva- nokļūt Riodežaneiro un sacensties olimpiskajā stadionā ,startēt zem savas valsts karoga,likt tam plīvot blakus citu brīvu pasaules valstu karogiem?Sporta pakļaušana naudas kultam ir pretīga.Antīkajās olimpiskajās spēlēs uzvarētājus kronēja ar lauru vainagu ,tā izrādot godu un visaugstāko cienīšanu.

  • vai tev arī būtu cienījama balva- nokļūt līdz restorāna durvīm,
   paostīt pa durvju spraugu ēdienu smaržas un tīties uz
   mājām nepaēdušam ?

 5. Tā toreiz bija tāda jautra “valdība”: Ilze Viņķele, Roberts Ķīlis, vēl tas Lemberga apkarotājs …

 6. Būtu labāk uzrakstījis cik miljonus LOK gadā tērē un kādi rezultāti.Un ka lietderīgāk to kantori likvidēt un naudu novirzīt bērnu un jauniešu sportam.

 7. Ja kādam ceļas roka uzrakstīt tik “divdomīgu” tekstu, viņam klusos vakaros vajadzētu parunāties ar savu sirdsapziņu. Maza konkurence un lielas prēmijas? Viņi ir pelnījuši savu līdzcilvēku cieņu un apbrīnu. Lai viņiem veicas! Viņu sportiskais gars un uzņēmība uzrunā daudzus cerības zaudējušus, nelaimīgus cilvēkus un liek viņiem padomāt, ka iespējams mainīt dzīvi.
  Tas ir labākais veids, kā tērēt mūsu kopīgo naudu. Ja tagad skaitīsim to, tad sāksim ar izzagto, izkrāpto, izkombinēto, izshēmoto utt.

  • Malači sportisti, vajag slavēt un prēm;et; bet tiešām – vai ar tik lielu naudu? Tiešām tad to naudu var labāk novirzīt citiem invalidiem, kas cieš, un kam naudu vajag kādai operācijai…

  • Pilnībā piekrītu. Un ko raksta autors Ilmārs pats ir sasniedzis? Skaudību virsotnes? Kā Tu drīksti salīdzināt konkurenci vienā un otrā olimpiādē? Pie kam vēl rēķināt naudas balvas. Kad cilvēkos atgriezīsies sirdsapziņa un veselais saprāts, tad arī pasaule kļūs simtreiz labāka. Skauģis tāds …, galvenais bez pamatotiem argumentiem.

 8. Šiem puišiem un meitenēm nu gan naudu nebūtu ko žēlot!
  Pelnījuši ir visu līdz pēdējam centam, un tad vēl drusku klāt!

 9. Bez skaudības un nenovīdības latvietis nu nekādi iztikt nevar – šoreiz atrasts iemesls, ka invalīdiem-sportistiem esot maza konkurence un lielas prēmijas. Droši pajautājiet šiem medaļniekiem, vai gadījumā,
  ja viņiem būtu iespēja veselību iemainīt pret lielo prēmiju, ko viņi darītu! Ne stūriškas, ne apsīši
  ratiņkrēslos nav sēdējuši, tāpēc arī spriedumi tik sekli un zināmā mērā aizvainojoši. Patērētāju gēns ir
  inficējis arī mūsu sabiedrību.

  • Stūriška ir drosmīgs un viņam sava daļa taisnības. 1) patērētāja gēns cilvēkā liek domāt, ka ar naudu var novērtēt cilvēka sasniegumus 2) veselā cilvēka vainas gēns liek viņam domāt, ka viņš ar naudas došanu slimajam savu sirdsapziņu padarīs labāku

 10. No vēstures zinu, ka olimpiādes vārds cēlies no Olimpa kalna vārda, OLIMPS, kurā dzīvoja Dievs Zevs, bet no kā cēlis vārds limpiāde… varbūt no LIMPOPO upes vārda???

Draugiem Facebook Twitter Google+