×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2017
Drukāt

Parasto smēķu vietā jauniešu vidū strauji izplatās e-cigaretes (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ja ne gadījums ar nozudušo elektronisko cigareti (e-cigareti), Preiļu pamatskolas vadība varbūt vēl tagad nenojaustu par patiesajiem veipošanas* apmēriem audzēkņu vidū. Izrādījās – tā jau pārņēmusi vecākās klases un arī mazākie skolēni snaikstās pēc pirmā dūma. Preilēnieši nav izņēmums – aptauju rezultāti pirms pāris gadiem signalizēja, ka jaunā paaudze Latvijā arvien biežāk pamēģina vai lieto kaitīgās veipošanas ierīces.

 

Preiļu SOS

Puisis no vecākās klases bija uzgājis ienesīgu darījumu – iznomāt par naudu mazākajiem skolasbiedriem savu e-cigareti. Cena – apmēram četri līdz pieci eiro dienā. Bizness gāja no rokas, taču kādā jaukā dienā ierīce pazuda. Sākās izmeklēšana un pat mafijas cienīga izrēķināšanās ar iespējamiem vainīgajiem. Vajātie bailēs, ka viņus sitīs, palīdzību meklēja pie skolotājiem. Tā pavisam nejauši Preiļu pamatskolas vadības rokās nonāca ziņa par veipošanas sērgu. Direktore Nora Šņepste stāsta, ka gadījumu kopā ar kolēģiem izsekojusi gluži kā Šerloks Holmss.

“Bērni ir bērni – reizēm kaut ko izpļāpā, glābdami savu ādu, viens otru nodod, bet skolotājam vajag ieklausīties sarunās un būt vērīgam, piemēram, ja kāds pēkšņi nozūd aiz stūra vai redzi, ka sanācis bariņš,” viņa nosaka.

Iegūta informācija, ka smēķē arī meitenes. Tas notiek skolas tualetē stundu laikā, taču noķert veipotājas grūti, jo elektroniskās ierīces tvaiks ātri izgaro un smaka nepaliek.

Ierīces iznomātājs ar direktores rīkojumu dabūjis brīdinājumu, bet viņa tēva reakcija pedagogus pārsteigusi – paziņojis, ka dēls ar savu naudu var rīkoties, kā vēlas. Nācies senioru pabrīdināt, ka šāda attieksme robežojas ar nevērību pret bērnu, par ko var draudēt skarbāka saruna pašvaldības starpinstitucionālās padomes sēdē ar bāriņtiesas pārstāvju piedalīšanos. Efektīvs ierocis, pasmaida Šņepste. “Biznesmenis” norimis, izrēķināšanās beigusies.

Pēc pēdu dzīšanas šaubu vairs nav bijis – veipošanas mode pieņēmusi ļoti plašus apmērus vecāko klašu skolēnu vidū un arī mazajiem tā kļūst interesanta, skolotājiem pašiem ar to netikt galā. Nepieciešama palīdzība no malas, ar 5. līdz 9. klašu audzēkņiem, vecākiem un pedagogiem jārunā speciālistiem.

“Mums taču jābūt gudriem un apbruņotiem, satiekoties ar ļaunumu, kas parādās un apdraud bērni veselību,” piebilst direktore.

 

Iegādāties viegli – internetā 

Uz vecākiem un skolotājiem rīkoto sanāksmi plašajā skolas sarīkojumu zālē ieradušies pārdesmit interesentu, taču saruna par e-cigaretēm, kuru vada Iveta Ķelle, biedrības “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja, veidojas saistoša.

Tā sagadījies, ka pirms brauciena uz Preiļiem viņa e-pastā saņēmusi piedāvājumu no “kāda ķīnieša” nopirkt e-cigareti ar plašu aprīkojuma klāstu: korpusu, maināmiem kārtridžiem, šķidrumu ar nikotīnu, aromatizatoriem.

“Piemērs, kas parāda, cik vienkārši jebkurš var iegādāties e-cigareti,” piebilst Ķelle.

Preiļos to varot nopirkt “Narvesen” kioskā. Lai gan likumā noteikts aizliegums jauniešiem līdz 18 gadu vecumam pārdot šādas ierīces, aprīkojumu un uzpildes šķidrumus, allaž gadās kāds pilngadīgs draugs vai pieaugušais, kas pret atlīdzību viņiem tās iegādāsies.

I. Ķelle paņēmusi līdzi uzskates līdzekli – elektronisku smēķēšanas ierīci, ko sanākušajiem iedod apskatīt tuvāk. Daudzi vecāki un skolotāji atzīst, ka šādu aparātu tur pirmo reizi rokā un arī par tā darbību viņiem nav skaidrības.

“Tagad zināšu, kas tas ir,” nosaka trīs bērnu mamma Nellija Kondratjeva. Divu meitu tēvam un skolas mājturības skolotājam Uldim Čerpakovskim gan šī ir otrā tikšanās. Pirmo reizi tādu verķi ieraudzījis darba kabinetā uz galda. Kad vaicājis, kam tas pieder, neviens no puišiem nav atzinies, tāpēc ielidinājis ierīci skaidu kastē. Viņš spriež, ka ar šo smēķētājus pieķert ir gandrīz neiespējami – skolēns dūmu var ievilkt pat pa ceļam no skolas uz mājturības kabinetu un neviens to ne pamanīs, ne saodīs.

Šādas ierīces mēdz arī uzsprāgt, tikšanās vadītāja uz ekrāna demonstrē sižetu no interneta vietnes “YouTube” par gadījumu kādā Bruklinas tirdzniecības centra veikalā, kurā 14 gadus vecam puisim brīdī, kad viņš paņēmis rokā e-cigareti, tā uzsprāga, savainojot seju un rokas. Cietušais tagad ar vienu aci neredz, jo traumēta radzene. ASV šos produktus aizliegts pārdot jauniešiem līdz 21 gadu vecumam.

“Šādi kadri var ietekmēt bailīgākus smēķētājus, kā arī pusaudžus, kas vēl nav šo ierīci pamēģinājuši,” norāda I. Ķelle.

Ko darīt ar pārējiem? Kliedēt mītus par e-cigarešu nekaitīgumu, ka tā palīdz atmest smēķēšanu un apkārtējiem nenodara kaitējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Un? Ja ar kvēpiem skaidrs, tad nikotīna “kaitīgumu” nav apliecinājis neviens akadēmisks mediķu pētījums. Tā kā redzam vien sašutumu, ka tauta pamanījusies apiet kārtējo aizliegumu.

 2. smirdoņa pa gabalu no tāda jālaižas uz ielas otru pusi

 3. Pipeju 30 gadus.3gadus atpakal pameginaju -e .atmetu pirmaja vakara smirdosas tabakas cigaretes. Tagad riebjas ,ja kads velk blakus tabaku. To ka -e kaitigas var teikt tikai tas ,kurs nav pipmanis.

 4. Daudz muļķību rakstā, pirmkārt jau;
  Ierīces nesprāgst! taču īssavienojuma gadījumā var uzsprāgt ierīces akumulators (tieši tāpat, kā tas notiek, piemēram, mobilajiem telefoniem!) un praktiski tas iespējams tikai ierīcēm bez kontroles platēm, vai tā sauktajiem mehāniskajiem modiem.

 5. Neviena reāla pētijuma- tikai tukša , mistisku pētijumu piesaukšana…
  Kau būtu ielikuši norādes uz šiem mistiskajiem pētijumiem…
  Autoriem protams var būt savs viedoklis, bet žurnālista ētika to neļauj paust kā vienīgo un pareizo. Ieteiktu iepazīties ar Anglijas veselības ministrijas atzinumiem, kuri ir pieejam Anglijas veselības ministirjas mājaslapā, tur ir apkopoti daudzi pētijumi par ecigaretē.
  Negribu un neteikšu ka ecigaretes ir veselīgas, esmu par to lai tās ir tikai 18+, bet šādu faktu ignorēšana vairāk izskatās pēc apmaksātas reklāmas.

 6. Muļķības… Stulbuma augstākā pakāpe…

 7. Idioti, kam vienīgā rieva ir pakaļā, lielās kā kūp tās saucamās cigaretes.

Draugiem Facebook Twitter Google+