Latvijā
Sabiedrība

“Paraugprāva”. Uzņemta dokumentālā filma par Zolitūdes traģēdiju 16


Ziedi un svecītes “MAxima” traģēdijas vietā pirmajā  gadadienā 2014.gada novembrī.
Ziedi un svecītes “MAxima” traģēdijas vietā pirmajā gadadienā 2014.gada novembrī.
Foto – LETA

Šā gada 21. novembrī apritēs 4 gadi kopš Zolitūdē, iegrūstot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un neskaitāmi tika ievainoti.

Filmas režisors ir Rihards Gēcis, scenārists ­– Reinis Spaile, galvenais operators ­– Reinis Aristovs, producente – Anna Macko. Filma tapusi producentu apvienības “KOMŪNA7” paspārnē. Filmas skaņu celiņu veidojuši komponisti Jānis Runģis un Pēteris Pāss.

Dokumentālā filma “Paraugprāva” ir režisora debija dokumentālā pilnmetrāžas filmu žanrā. Kā stāsta režisors: ”Šī nav tehniska rakstura traģēdija, tās ir materiālisma kulta un pielūgsmes sekas. Ja ne šī lieta, tad kas vēl to spēs izmainīt? Vai 54 bojā gājušie spēs būt pietiekami labs iemesls taisnīgam un līdzatbildīgam situācijas atrisinājumam? Šis ir ne tikai tiesu sistēmas, bet arī vispārējas cilvēcības un sirdsapziņas jautājums.”

Filmas veidotāji uzsver, ka ka 2013. gadā notikusī traģēdija raisa jautājumus ne tikai par tieslietu sistēmas efektivitāti, bet arī liek iztirzāt jautājumu par cilvēka vērtību mūsdienu sabiedrībā. Kāda ir cilvēka dzīvības cena mūsdienu ekonomikā un vai šādu zaudējumu maz ir iespējams atlīdzināt? Par ko cīnās advokāti, par ko cīnās “Maxima” un par ko cīnās cietušie? Filmas mērķis ir iepazīt Latvijas tieslietu sistēmu un rast atbildes uz jautājumiem – kādēļ tiesvedības kavējas, kāpēc mēs nevaram atrisināt šādus konfliktus saprātīgos termiņos.

“Paraugprāva” savu pirmizrādi piedzīvos traģēdijas atceres dienā – 2017. gada 21. novembrī, Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā, plkst. 22.

 

LA.lv