×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Pārbaudi, vai tavai mašīnai ir signalizācija un citi padomi auto drošībai

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

No visiem Latvijā nozagtajiem automobiļiem gandrīz puse tiek atrasta un atdota to īpašniekiem, taču īpašnieki nereti nezina, ka viņu auto nav signalizācijas, vēsta ERGO komunikācijas vadītāja Inese Kronberga.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem 2014. gadā nozagti 982 auto, no tiem atrasti – 485. Arī apdrošināšanas sabiedrības ERGO statistika uzrāda tādu pašu tendenci. Savukārt, ja auto netiek atrasts, KASKO polises īpašniekiem tiek izmaksāta apdrošināšanas atlīdzība nozagtā auto vērtībā.

Zagtus automobiļus atrast un atgūt vislabāk palīdz dažādas izsekošanas iekārtas – GPS vai radiosistēmas. Kā stāsta ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors Ivars Vismanis, “tām ne vienmēr jābūt jaunākajām un dārgākajām tehnoloģijām. Piemēram, ERGO praksē vairākas auto zādzības ir izdevies atklāt, pateicoties parastai maršruta reģistratora sistēmai, kurai pieejams on-line pieslēgums”.

Tajā pašā laikā ir jāņem vērā, ka profesionāli zagļi parasti labi pārzina standarta auto signalizācijas un drošības sistēmas, līdz ar to arī zina veidus, kā tos apiet un auto nozagt. “Tādēļ nebūtu ieteicams paļauties tikai uz auto iegādes brīdī esošo drošības risinājumu. Lielāku drošību veicina automobiļa aprīkošana ar papildu pretaizdzīšanas un signalizācijas sistēmām, kā arī konkrētam auto pielāgotiem risinājumiem. Taču to uzstādīšana jāuztic profesionāļiem un pārbaudītām firmām, kurām rūp darba kvalitāte un kuras garantē drošu rezultātu. Uz pretaizdzīšanas sistēmu uzstādīšanas rēķina nav ieteicams taupīt,” uzsver Dairis Anučins, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists.

Kā liecina ERGO speciālistu novērojumi, mūsdienās joprojām ir daudz auto, kuriem nav signalizācijas. “Īpaši tas attiecas uz automobiļiem, kas iegādāti ārvalstīs. Esam novērojuši, ka cilvēki nereti pat neaizdomājas, ka viņu automobilim nav signalizācijas. Lai pārliecinātos par signalizācijas esamību, var darīt tā – aizslēdzot automobili ar pulti, pēc brīža durvis jāmēģina atvērt ar atslēgu. Ja transportlīdzeklis ir aprīkots ar signalizāciju, tā pēc dažām sekundēm iedarbosies,” stāsta Vismanis.

Valsts policijā arī norāda, ka nevajadzētu domāt, ka zagļi neizvēlēsies auto tikai tādēļ, ka tas ir vecāks: “Tiek zagti arī desmit un pat vairāk gadus veci auto. Tādēļ maldīgi uzskatīt, ka šādam auto nav jābūt aprīkotam ar pietiekami kvalitatīvu pretaizdzīšanas sistēmu un signalizāciju,” norāda Anučins.

Auto drošībai ERGO un Valsts policija iesaka:

vienmēr pārliecināties, ka auto atslēgas atrodas drošībā, piemēram, nenēsāt tās jakas ārējās kabatās un tml., kā arī nodrošināt, lai tām nevar piekļūt nepiederoši cilvēki;

pēc auto atstāšanas vienmēr pārliecināties, ka auto logi ir aizvērti un durvis aizslēgtas;

vienmēr aizslēgt automašīnu – arī privātmājas pagalmā, garāžā vai apsargātāv autostāvvietā;

automobili vislabāk novietot labi pārskatāmās, apgaismotās vietās, ja iespējams, tad novērošanas kameru filmēšanas zonā.

Populārākās zagto automobiļu markas saskaņā ar Valsts policijas statistiku un ERGO datiem ir Audi, Volkswagen, Toyota un BMW.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+