Mobilā versija
Brīdinājums -1.8°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Sestdiena, 20. janvāris, 2018
23. aprīlis, 2014
Drukāt

Pārbaudi, vai tev nedraud apsēstība ar pareizu uzturu! Tests (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Par tādiem ēšanas traucējumiem kā bulīmija un anoreksija būs dzirdējis ikviens, taču mazāk zināma ir ortoreksija. Bulīmijas un anoreksijas pacienti galveno uzmanību pievērš apēstā ēdiena daudzumam, savukārt tie, kurus nomoka ortoreksija, ir pārņemti ar rūpēm par ēdiena kvalitāti. Daudzu Rietumu pasaules valsti dietologiem ir aizdomas, ka šī problēma kļūst ļoti izplatīta – arvien vairāk cilvēku veselīgu ēšanu padara par savas dzīves centru, attālinoties no sabiedrības un arī kaitējot savai veselībai.

Pagaidām nav noteiktu kritēriju, kas ārstam ļautu atklāt un diagnosticēt ortoreksiju, taču Stīvens Bretmens izveidojis vienkāršu ortoreksijas testu. Uz Jautājumiem atbildi ar vai .

1. Vai dienā par savu uztura režīmu domā vairāk nekā trīs stundas?

2. Vai maltītes izplāno vairākas dienas iepriekš?

3. Vai ēdiena uzturvērtībai piešķir lielāku nozīmi nekā baudai to nogaršot?

4. Vai tava dzīves kvalitāte ir kritusies, turpretī uztura kvalitāte – paaugstinājusies?

5. Vai pēdējā laikā esi prasīgāks pret sevi?

6. Vai vēlme ēst veselīgi nāk par labu tavai pašcieņai?

7. Vai esi atteicies no iecienītiem ēdieniem par labu veselīgiem ēdieniem?

8. Vai uztura režīms apgrūtina tavas izklaides iespējas, attālina no ģimenes un draugiem?

9. Vai jūties vainīgs, ja gadās atkāpties no uztura režīma principiem?

10. Vai esi apmierināts ar sevi un uzskati, ka sevi kontrolē, ēdot veselīgi?

Ja uz četriem pieciem jautājumiem atbildēji ar jā, uz saviem ēšanas principiem vajadzētu paraudzīties no malas un, iespējams, sākt izturēties mazāk saspringti. Ja apstiprinoši atbildēji uz vairāk nekā pusi jautājumu, iespējams, tu ciet no ortoreksijas. Vēlams vērsties pie speciālista, lai par to apspriestos.

 

 

Vairāk par uzturu un gremošanu – tematiskajā avīzē “Gastroceļvedis”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. tā. vismaz divi ortorektiķi jau sarunā ir iesaistījušies. :)))

  • Labāk “ortoerektiķis” nekā ēst visu to “lēto”, sintētisko drazu un pēc tam brīnīties par dažādām veselības problēmām :D:D Visam ir normas robežas, ēšanas paradumus nav jāpārvērš par cirku, bet rīt rafinētā eļļā vārītus/ceptus kartupeļus un optima līnija desu vai BalticOvo hormonu olas arī ir pilnīgs murgs…
   Veselīgu pārtiku visbiežāk neizvēlās tieši tie, kas ir slinki un kuriem pilnīgi nerūp sava veselība (Mans personīgais novērojums).

 2. Es varu ēst tikai to, ko varu atļauties nopirkt – Nav domu par veselīgu ēšanu, ja viss veselīgais ir dārgs, izņemot nezāles dārzā, vai ko pa vasaru varu izaudzēt… Par zivīm un gaļu pat vairs nesapņoju…

  • Spriežot pēc tā, ka tu esi te .. savu nožēlojamo komentāru, secinu, ka tev nav nekāda sajēga par pārtiku. Tā retārdiskā komentāra vietā varēji ieslāt normālā veikalā (Maxima nav normāls veikals) un reāli izpētīt preces, cenas.
   Daudzas eko preces ir pat lētākas nekā modificētās, rafinetās un ar kaitīgām E vielām piegrūstās. Vai tiešām citiem tavā vietā būs tev jāatver acisi ..? :D:D Nožēlojami…

  • Viss veselīgais ir dārgs????? Kaut ko tik .. sen nebiju dzirdējis 😀
   Burkāni, sīpoli, kāposti, bietes, pupiņas, zirņi, auzu pārslas, brūnie rīsi, olas, biezpiens, zivis (centrāltirgus zivju paviljonā var dabūt ļoti lētas okeānos zvejotās zivis) – šie visi ir vieni no pašiem lētākajiem un pašiem veselīgākajiem produktiem vispār 😀 Ja Tu neēd šos, tad jautājums, ko Tu vispār ēd????

Draugiem Facebook Twitter Google+