×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. septembris, 2015
Drukāt

VIDEO: Viltus spridzekļa draudu ēnā Maskavas vilciena pasažieri noklausās improvizētu koncertu

Foto - Linda MatisoneFoto - Linda Matisone

No vilciena evakuētie pasažieri bija sajūsmā par silto uzņemšanu Krustpils kultūras namā.

Aizvadītās pirmdienas vakarā ap plkst 19.30 Valsts policija no Krievijas policijas saņēma ziņu par vilcienā Rīga–Maskava (no Rīgas atiet plkst 17.30) ievietotu sprādzienbīstamu priekšmetu. “Nav zināms, kas šo ziņu pavēstīja Krievijas policijai, vai zvanīts no Latvijas vai no Krievijas. Ir sākts kriminālprocess,” pastāstīja policijas pārstāvis Dairis Anučins. Policija sāka pasažieru evakuāciju, norobežoja apkārtni un izsauca glābšanas dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, kā arī pretterorisma vienības “Omega” darbiniekus. Jēkabpils pašvaldība nodrošināja trīs autobusus, ar kuriem pasažierus pārvietoja uz Krustpils kultūras namu. Vilciena pārmeklēšanas dēļ aptuveni četru stundu ilgumā bija apturēta arī pasažieru vilcienu satiksme uz Minsku, Daugavpili un Sanktpēterburgu, kas gala stacijās ieradās ar novēlošanos.

Ar šo vilcienu uz Maskavu komandējumā devās arī trīs veļas ražošanas uzņēmuma “Lauma Lingerie” darbinieki, tostarp uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Linda Matisone. Viņa teic, ka daudzajos braucienos uz citām valstīm viltus trauksmes situācijas bijušas ne reizi vien, tas esot uzņēmuma cilvēkus “norūdījis”, tāpēc pārbīļa neesot bijis. “Citi pasažieri pēc tam, kad pavadoņi lika atstāt vilcienu bez mantām, bija šokā – stāvēja uz perona un raudāja. Vislielāko satraukumu, iespējams, radīja tas, ka nebija informācijas, vai vilciens dosies tālāk. Kad kāpām ārā no vilciena, pavadone pavēstīja par iespējamo spridzekli,” stāsta L. Matisone. Ļaudis bijuši ģērbušies kā nu kurš – cits jau sagatavojies naktsmieram pidžamā, cits čībās. Kādu laiku nostāvējuši uz perona. Tad atbraukuši autobusi un piedāvāts doties uz kultūras namu. L. Matisone atceras, ka lielākā daļa pasažieru braucienam piekrituši, tomēr daļa pasažieru, iespējams, bailēs, ka vilciens varētu aizbraukt bez viņiem, palika stacijas laukumā. Krustpils kultūras namā cilvēkus ļoti draudzīgi sagaidījušas kultūras nama darbinieces.

“Aptuveni pusdesmitos vakarā saņēmām vēsti, ka jāpalīdz cilvēkiem. Svētdien pasākumi nenotika, tāpēc vajadzēja atslēgt telpas, novietot galdus tējai, kuru vēlējās ļoti daudzi pasažieri. Starp viņiem bija arī bērni. Cilvēkos bija jūtams satraukums,” atceras Krustpils kultūras nama vadītāja Ruta Kalniņa.

L. Matisone teic, ka kultūras namā cilvēki sajutušies draudzīgi un viens otru atbalstījuši. Kāda kundze no pasažierēm sākusi spēlēt klavieres, atradusies arī vijolniece, kurai notis no planšetdatora rādījis kāds cits pasažieris. Pavisam nospēlēti pieci vai seši skaņdarbi, katru pavadot, pēc Matisones teiktā, ar grandioziem aplausiem. Sarunās lielākā daļa pasažieru paredzējuši, ka būs viltus trauksme. Uzmundrinošu runu kultūras namā negaidītajiem viesiem teicis arī Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs. “Es teicu, lai tiem, kas nav Jēkabpilī agrāk bijuši, mūsu pilsēta paliek atmiņā ar šo jauko koncertu,” savu teikto atstāsta Salcevičs. Viņš arī piebilst – nevienā likumā vai valdības noteikumos nav teikts, kā rīkoties šādā situācijā, tāpēc viņš vadījies no “cilvēciskiem apsvērumiem”. Proti, organizēti trīs autobusi un tēja, par kuru parūpējusies kafejnīcu “Ceļavējš” saimniece Elza Girgena. Uzņēmēja stāsta: “Aptuveni pulksten desmitos vakarā saņēmām vēsti, ka vajag karstu tēju un kafiju aptuveni 140 cilvēkiem. Ļoti operatīvi visu organizējām, es pati braucu un kopā ar vienu maskavieti karsto dzērienu dalīju cilvēkiem. Viņi bija ļoti pārsteigti un pateicīgi, bija redzams, ka nav gaidījuši tādu uzmanību.” Kafejnīca naudu neņēma un izdevumu kompensēšanu nevienam negatavojas prasīt. “Nedrīkst visur saskatīt vien materiālās vērtības. Grūtā brīdī cilvēkiem ir jāpalīdz,” tā E. Girgena.

Kultūras namā vēlie viesi pavadīja aptuveni pusotru stundu, bet pavisam Krustpils stacijā četras stundas. Sprādzienbīstamo priekšmetu neatrada. “Ar labām atmiņām atcerēšos Krustpili, bija tāda silta sajūta,” teic L. Matisone.

Aptuveni pulksten 23.30 vilciens atstājis Krustpils staciju, un cilvēki ar atvieglojuma sajūtu devušies gulēt, nezinot, kāds pārbaudījums viņus gaida pēc trīs stundām Krievijas robežpunktā Sebežā. “Tas bija visnepatīkamākais šajā braucienā. Visus pasažierus modināja un lika izkāpt no vilciena. Līdzi bija jāņem arī mantas. Agrāk, braucot uz Maskavu, nekas līdzīgs nebija noticis. Notika atkārtota vilciena pārbaude. Katram pasažierim bija jāraksta paskaidrojums, vai ir redzējis ko aizdomīgu, vai pats bagāžā ved vien atļautas mantas un priekšmetus. Pavadoņi domāja, ka vilcienu saistībā ar kavēšanos laidīs ātrāk, tomēr bija otrādi. Maskavā bija jāierodas pirms pulksten desmitiem, ieradāmies aptuveni pulksten vienos dienā,” stāstījumu beidz L. Matisone.

Starptautiskos dzelzceļa pasažieru pārvadājumus maršrutos Rīga–Maskava–Rīga, Rīga–Sanktpēterburga–Rīga un Rīga–Minska–Rīga nodrošina SIA “L-Ekspresis”. Šā uzņēmuma Pasažieru pārvadājumu daļas vadītājs Ainārs Fogels teic, ka viltus izsaukums par sprādzienbīstamiem priekšmetiem vilcienā esot saņemts pirmo reizi. Agrāk viltus trauksmes bijušas par staciju ēkās it kā novietotiem sprādzienbīstamiem priekšmetiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+