Foto – LETA

Pārbaudīs zāļu lietošanu aprūpes centros 0

Labklājības ministrija lūgs Veselības inspekciju (VI) pārbaudīt zāļu lietošanu valsts sociālās aprūpes centros saistībā ar Tiesībsarga biroja paziņojumiem, ka zāles tiek lietotas pārmērīgi, otrdien žurnālistiem pavēstīja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

LM gan uzskata, ka tiesībsargs ir publiski apvainojis tos cilvēkus, kas strādā sociālās aprūpes centros. “Tiesībsargs, paziņojot, ka visos valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) ir pārkāpumi ar medikamentu lietošanu, publiski apvainojis valsts sociālās aprūpes centros strādājošos,” uzsvēra Jaunzeme.

Viņa gan apliecināja, ka LM nodos izvērtēšanai VI faktus par medikamentu lietošanu VSAC, kas izrietēs no tiesībsarga ziņojuma. Viņa atzina, ka centros mītošie cilvēki lieto zāles, ko ir izrakstījuši vai nu viņu ģimenes ārsti, vai arī viņus ārstējošie psihiatri. Ja apstiprināsies nepiemērota zāļu lietošana, VI būs jāvērtē zāles izrakstījušo ārstu kompetence.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus viņa norādīja, ka Tiesībsarga biroja pārstāvji pārbaudes esot veikuši tikai trijos centros, nevis visos 30 valsts sociālos aprūpes centros, tāpēc šādus secinājumus būtu nekorekti attiecināt uz visiem centriem. Viņa arī pauda pārliecību, ka aprūpes centru darbinieki savus pienākumus veic pēc labākās sirdsapziņas.

Jaunzeme minēja, ka šā gada sākumā sociālās aprūpes pakalpojumus saņēma 5588 cilvēki, no kuriem 4530 mitinās sociālās aprūpes centros.

Viņa pastāstīja, ka tiesībsargs arī pārmetis, ka sociālās aprūpes centros uzturas pārāk daudz cilvēku. Kopš 2000.gada pakalpojumi šajos centros ir pieejami tikai rindas kārtībā, un uz vietām sociālās aprūpes centros ir jāgaida līdz pat pusotram gadam. Saskaņā ar LM apkopoto informāciju šā gada sākumā uz rindu šādos centros gaidīja 358 cilvēki.

Viņa arī atzina – lai arī bieži vien izskan pārmetumi un aicinājumi šo centru iemītniekus turēt to ierastajā vidē mājās, šādas alternatīvas aprūpes nodrošināšana nebūt nav vienkārša, jo liela daļa centros dzīvojošo nespēj dzīvot patstāvīgi un strādāt algotu darbu. Lielai daļai centros dzīvojošo nav piederīgo.

Tiesībsargs pirmdien pavēstīja, ka Saeimai iesniegts ārkārtas ziņojums par konstatētajiem cilvēktiesību pārkāpumiem valsts sociālās aprūpes centros pilngadīgām personām ar garīgiem traucējumiem un rekomendācijām situācijas uzlabošanai. Tiesībsargs Juris Jansons paudis, ka pārmērīgā medikamentu lietošana VSAC un sociālās rehabilitācijas aktivitāšu trūkums ir ļoti bīstama tendence. “Būtībā tā ir cilvēku ķīmiskā ierobežošana,” paziņojis Jansons.

Reklāma
Reklāma

Biroja pārstāve Ruta Siliņa aģentūrai BNS sacīja, ka birojs bijis šokēts par pārbaudes rezultātiem.

“Mēs bijām šokēti, ka 21.gadsimtā kaut kas tāds ir. Kāpēc viņi lieto tik daudz medikamentu? Tāpēc, ka tā ir alternatīva, lai gan tā nav pareiza izvēle, jo nav darbinieku, lai veiktu dažādas citas aktivitātes, lai nomāktu nemierus, kas cilvēkiem ir. Ja nav cilvēku, lieto stipras zāles. Mūsu bažas ir par to, ka zāļu ir stipri par daudz, kā arī nav naudas, lai veiktu pārbaudes, vai zāles tādā daudzumā nenodara pēc tam atkal cilvēkam kaitējumu,” aģentūrai BNS klāstīja biroja pārstāve.

Birojs uzsver, ka arī iepriekšējos gados tiesībsargs bija konstatējis pārkāpumus aprūpes centros un sniedzis rekomendācijas atbildīgajām institūcijām, bet tās neesot izpildītas. Tiesībsargs plašāk par pārbaudes rezultātiem informēs trešdien.