Foto – Timurs Subhankulovs

Pārcelties uz Stūra māju piedāvāts ministrijām, tās atteikušās ēkas auras dēļ 0

Pārcelties uz Stūra māju ir piedāvāts ministrijām, taču tur esošās auras dēļ tās no šādas ieceres atteikušās, otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

“Mēs piedāvājām vairākām ministrijām pārcelties. Ministrijas nav gatavas, vienkārši tās auras dēļ. Bet ir iespējams, ka privātie investori būtu gatavi tādā vai citādā veidā [ēku] izmantot”, pastāstīja Straujuma.

Viņa pauda uzskatu, ka Latvija varētu rīkoties kā Igaunija, kas daļu ēkas saglabāja muzejam, bet pārējo nodeva privātām struktūrām. Igaunijā bijušajā Valsts drošības komitejas ēkā līdzās muzejam izvietoti biroji un dzīvokļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Man patīk tā, kā Igaunija izdarīja – viņi nodeva privātām struktūrām, bet atstāja nelielu daļu muzejam. Tas būtu arī mums ļoti svarīgi,” teica premjere, atzīstot, ka arī mums būtu svarīgi atstāt pagrabstāvu un 1.stāvu atmiņām, taču visu māju atstāt nevar, jo tā ir ļoti liela.

Straujuma norādīja, ka māja pieder “Valsts nekustamajiem īpašumiem” un tiem jālemj, ko ar ēku darīt. “Represētie nepiekrīt, ka mēs no Strēlnieku laukuma pārceltu Okupācijas muzeju, līdz ar to tas variants arī atkrīt. Ir jādomā tieši privātam biznesam piedāvāt izmantot,” paskaidroja Straujuma.

Jau vēstīts, ka valdība otrdien lems par KM bāzes izdevumu palielināšanu nākamgad par 92 884 eiro, bet 2016. un 2017.gadā par 87 544 eiro katru gadu, lai nodrošinātu izstādes “Stūra māja. Lieta nr.1914/2014” darbību.

Kopš 1.maija Eiropas kultūras galvaspilsētas ekspozīcija “Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014” piedāvāja bez maksas apmeklēt Latvijas Okupācijas muzeja iekārtoto izstādi pirmajā stāvā, kā arī ekskursijas čekas pagrabos gida pavadībā un piecas izstādes ēkas augšējos stāvos – “Draudzības (re)konstrukcija”, “Latvieša koferis”, “Par spīti visam”, “10 lietu stāsti par cilvēku un varu” un “Liktens lietu muzejs”. Pirmdien sāksies šo piecu ekspozīciju demontāža. Izstādi no tās atklāšanas līdz slēgšanai 19.oktobrī apskatījuši 29 000 apmeklētāju. Šo mēnešu laikā notikušas arī vairākas diskusijas par Stūra mājas turpmāko likteni.

Sešu stāvu mūra ēka Rīgā, Brīvības ielā 61, ar veikala telpām 1.stāvā celta 1912.gadā pēc arhitekta Aleksandra Vanaga izstrādāta projekta. Laika periodā no 1944. līdz 1991.gadam ēkā atradās Latvijas PSR Valsts drošības komiteja. Ēka ir unikāls objekts, kurā saglabājies plašs liecību klāsts par PSRS okupācijas politiskajām represijām un izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci. Latvijas tautas apziņā šī vieta – Stūra māja – saistās ar cilvēku ieslodzīšanu, mocīšanu, nogalināšanu un morālu pazemošanu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas ēkā līdz 2008.gadam darbojās Valsts policija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.