×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. novembris, 2013
Drukāt

“Pārdaugava stāsta” par Pārdaugavas lomu Latvijas kinomākslā

Foto no Rīgas Kino muzeja krājumaFoto no Rīgas Kino muzeja krājuma

11.novembrī pulksten 19 Kalnciema kvartālā stāstu vakaru “Pārdaugava stāsta” ietvaros kinožurnāliste Kristīne Matīsa iepazīstinās ar Pārdaugavas lomu Latvijas kinomākslā.
Tēma “Pārdaugava kinoekrānā” ļauj ne tikai apskatīt konkrētas vietas, kurās uzņemtas un par kurām stāsta Latvijas filmas (ieskaitot pat animāciju), bet arī plašāk paraudzīties uz “centra” un “perifērijas” attiecībām kinomākslā, uz to, kā darbības vieta ietekmē filmas žanru un tēlu sistēmu, uz “mazo cilvēku” kā priekšpilsētas dzīves centrālo varoni un uz pašu šo dzīvi, kurā it kā “nekas nenotiek”. Stāstījumu papildinās arī filmu un kinožurnālu fragmenti, bet seansa noslēgumā – režisora Ivara Selecka un scenārista Tālivalža Margēviča dokumentālā filma “Zolitūde” (1990, 79’). Šobrīd plaši izskanējusi autoru tandēma dokumentālā triloģija par Šķērsielu (kas arī atrodas Pārdaugavā); bet “Zolitūde” rāda pavisam citu pasauli, – un mēs varam būt laimīgi, ka no tās esam tikuši vaļā. Šādā, sociālpolitiskā rakursā filmas “Zolitūde” iekļaušanu programmā varam uzskatīt arī par veltījumu nesenajai Tautas frontes dibināšanas jubilejai.
Seanss notiek sadarbībā ar Nacionālā Kino centra projektu “Rīgas kino”, kura ietvaros 2014. gadā, Rīgai kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētu, Rīgas priekšpilsētās un rajonos taps vietējo iedzīvotāju uzņemtas filmas par savu apkaimi – protams, arī par Pārdaugavu.
Vakara stāstniece – kinožurnāliste Kristīne Matīsa ir žurnāla “Kino Raksti” galvenā redaktore, sarakstījusi grāmatu “Vecās labās…” (2005) par 50 Latvijas spēlfilmu tapšanas vēsturi, bijusi līdzautore grāmatām par kinoforumu Arsenāls un Eiropas dokumentālā kino simpozija 30 gadu vēsturi, vadījusi Latvijas Kultūras kanona Filmu nozares ekspertu grupu. Kristīne Matīsa vada un rediģē arī apgāda “Mansards” grāmatu sēriju “Kino Rakstu bibliotēka”, kurā iznākušas jau četras grāmatas, presē raksta par jaunākajām Latvijas filmām un arī par Latvijas kinovēsturi, no kuras lielu daļu pati piedzīvojusi, uzaugot kinomākslinieku ģimenē un strādājot Rīgas kinostudijā.
Pasākums notiks Vīnu veikala zālē, Kalnciema ielā 35. Ieeja 3Ls, studentiem un pensionāriem 1Ls.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+