Kultūra
Kultūrpolitika

Kā vērtējat kaislības ap Neatkarības laukumu?0


Ojāra Feldberga piedāvātā skulptūra “Ugunskurs”.
Ojāra Feldberga piedāvātā skulptūra “Ugunskurs”.
Publicitātes foto

Mārtiņš Siliņš Pļaviņās: “Domāju, ka lielākā problēma ir tā, ka mums katram ir savs redzējums, no kura negribam atkāpties. Daļa cilvēku par Aigara Bikšes skulptūru, ko viņš novēlējis Neatkarības laukumam, ar ironiju saka – zeltīts pensionāres tēls ar izstieptu roku. Pats mākslinieks, tieši pretēji, uzsver cieņas izrādīšanu vecākajai paaudzei, kura daudz darījusi valsts neatkarības labā. Taču, iedomājoties, ka skulptūra stāv netālu no Saeimas, kādam var rasties priekšstats, ka pensionāre visas Latvijas vārdā prasa lielākas pensijas.”

Mārtiņš Zaļkalns Liepājā: “Fons, uz kura notiek kaislības, ir kā pārdekorēta Ziemassvētku egle.

Jēkaba laukums jauno nosaukumu iegūst jau labu laiku pirms valsts simtgades, bet pēkšņi visi atmodušies.

Viedokļus izsaka daudzi, arī pats tēlnieks Aigars Bikše, mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis un citi, Rīgas Pieminekļu padome uztic Rīgas domei izstrādāt Neatkarības laukuma attīstības koncepciju, arī Saeimas komisija diskutē par laukuma konceptuālo attīstību.

Ir sajūta, ka līdz šim visi darbojušies bez kāda apdoma. Te gandrīz vai stingri paziņo, ka laukumā novietos pensionāres skulptūru, te atskan balsis, ka piemērotākas būtu mākslinieka Ojāra Feldberga četras granīta pagales, kas simbolizē ugunskuru un visu novadu vienotību.

Bet nedrīkstētu neņemt vērā arī to, ka 1880. gadā Jēkaba laukumā notika Latviešu otrie vispārīgie dziedāšanas svētki un ka kādreiz šī vieta kalpoja kā Mazais Parādes laukums.”

Melita Majore Carnikavā: “Piekrītu domai, ka trūkst kopēja redzējuma par pieminekļiem Rīgā un vajadzētu izstrādāt ne vien konkrētā laukuma, bet arī visas galvaspilsētas pieminekļu attīstības koncepciju.

Saistītie raksti

Uzskatu, ka Neatkarības laukumu nedrīkst pārbūvēt modernā stilā, pārāk lielu vēsturi tas glabā. Ja laukumā grib kādu skulptūru, tad jābūt tādam tēlam, kas simbolizē kaut ko lielu un svarīgu, arī to, ka mums nevis jāplēšas, bet gan jādzīvo mierā.

Ja izvēlas gudras pensionāres tēlu, tad jau būtu jāliek rindā arī gudrs skolotājs, gudrs inženieris, gudrs ārsts, gudrs strādnieks, gudrs vadītājs.”

LA.lv