×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. decembris, 2015
Drukāt

Kāpēc pārdod piena saimniecības? Divu uzņēmēju pieredzes stāsti (31)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Zemkopības ministra Jāņa Dūklava bieži atkārtotā frāze – es nezinu nevienu piensaimniecību, kas Krievijas krīzes dēļ bankrotējusi, – lauksaimnieku vidū tiek uztverta ar dalītām jūtām. Publiski izziņojusi bankrotu patiešām neviena saimniecība nav, taču banku un piegādātāju melnajos sarakstos ir daudzas. Vieni saimnieki likvidē ganāmpulkus, citi meklē pircējus savām govīm un zemei, bet citi pat gribēdami nevar to izdarīt. Satraucošākais, ka bezizejas situācijā nonākušas saimniecības, kas nebūt nav mazas, kas investējušas attīstībā un modernizācijā, un pat tādas, kurās ir rekorda izslaukumi.

Pēc Eiropas Komisijas jaunākajiem datiem, Latvijā novembrī bija zemākā piena iepirkuma cena Eiropā – 21,59 eiro par 100 kg. Gandrīz tikpat zema tā ir arī Lietuvā – 22,80 eiro un Igaunijā – 22,94 eiro. Polijā, no kurienes ceļu uz Latviju pēc lētāka piena mēro daži iepircēji, cena ir par 6 eiro augstāka – 27,65 eiro par 100 kg. Visaugstākās piena iepirkuma cenas ir Kiprā (56,45 eiro), Maltā (49,34 eiro) un Grieķijā (42 eiro).

Latvijas piena ražotāji nenoliedz, ka atbalsts nozarei ir bijis, taču nepietiekams. Periods, kurā par pienu tiek maksāts zem tā pašizmaksas, ir pārāk ieildzis. Vai krīzes pēdējā posmā Latvijas tautsaimniecība var atļauties zaudēt profesionāli strādājošus piena ražotājus un ģenētiski augstvērtīgas piena govis?

“LA” uzklausīja divu uzņēmēju pieredzes stāstu, kuri savas saimniecības pārdod un attiecīgi viens prasa 1,1 milj. eiro, otrs – 4,8 milj. eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Un zemkopības ministrs Dūklavs, kuru vēl kādi dīvaiņi nesen sauca par premjera kandidātu (lai Dievs nogrābstās!…), neko nedara, lai palīdzētu čaklajiem Latvijas lauksaimniekiem, kuri strādā un grib strādāt! Kolhoza priekšsēdētājs tikai buldurē ūsās tā vietā, lai cīnītos sasvīdis par saimnieku interesēm.

 2. Un kur pazuda iecienītā “Daugava”? Un vēl citas piensaimniec’ības,? Kā valdība to izskaidros? Ko cienjamais Dūklavs par to teiks? Iesēdīsies premjera krēslā?

 3. Nenormāli augstās PVN likmes dēļ mūsu piena produktiem,Latvijas zemnieki nevar konkurēt pat iekšzemes tirgū ar poļu piena produktiem,kuriem Polijā tiek piemērota vairāk nekā četras reizes zemāka- 5% PVN likme!

 4. ja400 govis ir radijusas pardodamu vertibu 9milj apmera-japerk acis nemirkskinot.ja ne-japardod realais naudas devejs-smagi.

 5. Pirms 10 gadiem mums maksāja 16 Sant. pa litru piena, tagad sanāk 14 Sant.(20 centi). Vispār sanāk “godīga” eiro ieviešana, cik maksāja piens, gaļa, piena teļi latos, tik tagad maksā eiro.

 6. Kaut kā jocīgi liekās ka cenu nosaka pircējs nevis pārdevējs ! Es veikalos nevaru noteikt cik maksāšu pa maizi ! Ja es varētu noteikt savu algas lielumu kā deputāts tad būtu savādāk !

 7. Mūsu valdībai taču nav laika domāt par tautu. Viņiem tagad ir bēgļi, kuriem jānodrošina cilvēku cienīga dzīve, tikai nez kāpēc viņi nemaz nepadomā par tiem cilvēkiem, kas šeit dzīvo, strādā un maksā nodokļus. Mums taču vēl jāglābj Air baltic. Par piensaimniecību gan neviens šeit nedomā, galvenais ka pašiem mūļi aizbāzti. Nožēlojami. Pat platībmaksājumus pienācīgā laikā nevar izmaksāt. Vienas vienīgas atrunas.

 8. Diemžēl ganāmpulku likvidācija 2016 gada pavasarī vai rudenī turpināsies, jo patreiz lopbarība sagādāta, bet nākamgad pēdējais gads bez mēslu krātuvēm. Kurš muļķis ieguldīs naudu mēslu krātuvēs, ja piena iepirkuma cenas tik zemas un nākotne neskaidra. Arī darbiniekus lopkopībā grūti atrast.

 9. atvijā ir tikai 545 saimniecības, kuru ganāmpulkos ir 50 un vairāk slaucamu govju.

 10. Kā tas nākas kad piensaimnieki braukā ar jaunākajiem auto, dzīvo lepnās mājās, brauc atpūsties ārzemju ceļojumos un var saukt, un saukt tās lietas. Zinu tikai vienu, nemaz tik maz jau viņiem nesanāk, viņiem tik patīk nīdēt, nīdēt un vēlreiz nīdēt.

  • Ja cilvēks strādā vismaz 18 stundas dienakti, mēslos līdz ausīm viņš var braukt arī ar limuzinu.

  • Nu vai zini! – ne katrs lauksaimnieks brauc ar limuzīnu un atpūšas ārzemju braucienos!!! Jā, arī man ir savs govju ganāmpulks, bet es braucu ar 1989.gada mašīnu un tālākais, kur esmu atļāvusies aizbraukt, ir 16.martā uz Lesteni! Man nav padsmit strādnieku un arī nebūs, jo ar valdības gādību tagad LAUKOS ir trūcīgie, kam pienākas viss par baltu velti, pat nav sava dārziņa, kur izaudzēt kaut ko ēdamu ziemai! Jo vieglākais – ir aiziet uz pagastu pēc trūkumcietēja pakas!!!! Kauns un negods tādiem sliņķiem, dzērājiem un pīpmaņiem!

 11. Velti šogad gaidīt saistīto atbalstu par slaucamām govīm jo kā izrādās Lauksaimniecības datu centra birokrāti nespēj gada garumā saskaitīt Latvijas govis. Līdz ar to LAD nezin kam maksāt naudu.Priecīgus Ziemassvētkus!

 12. Piekrītu rakstā paustajām domām. Laukos iet traki, bet zemkopības ministrs Dūklavs lidinās mākoņos = šķiet tik vien zina, ka lielajiem viņa draugiem un pusdraugiem šobrīd Latvijā labi klājas, bet kā dzīvo parastais darba darītājs…
  Patika viens raksta teikums par pašvaldībām, kur teikts, ka pēc reģionālās reformas novados saviesies tik daudz ‘strādnieciņu’ (lasi – dīkdieņu), ka cilvēks neredz jēgu strādāt, maksāt nodokļus un uzturēt šo ierēdņu armiju, tai pat laikā novados uz pusi samazinājies iedzīvotāju skaits… – Vai nav absurds???????

  • Un zemnieki būtu tie lielie nodokļu maksātāji?? Zemnieki nevis maksā nodokļus, bet saņem subsīdijas un atlaides uzcitu Latvijas un pārējās Eiropas nodokļu maksātāju reķina – platību maksājumi, saistītais atbalsts, bezakcīzes degviela, neapliekamais minimums zemniekiem…

   • Ko te fleitē!! Tu govi tikai uz bildes esi redzējis! Lai maksā par pienu 30 centu un tās es supsīdijas vārēsi tērēt tu un zemnieks izdzīvos pats! Katru reizi gaidām tās nabagu dāvanas un maksimās pelna divreiz vairāk kā ražotājs un pārstrādātāji-to TU pasaules gudrais neredzi!

    • Ražotāji ir tie lielā pelnītāji? Un daudz Latvijas piena rūpnīca nopelnīja? Starp citu, kārtējais projekts, kur nodokļu maksātāju nauda tika piešķirta zemniekiem (šoreiz viņu kooperatīviem), kuri viņu noskaloja podā.

 13. Izrādās, ka es neesmu vienīgā, kam liekas,ka Dūklavs NEKO nedara zemnieku labā!!! Ir tikai tukšas runas un apvainojumi,ka zemnieki paši neko nedara, bet tikai prasa naudu!!! Dievs dotu prātu un jaunajā valdībā reiz nomainītos visi pensionāri un laistu jaunus prātus pie vadības! Ome jau sapratās,laiks būtu arī pārējiem iet pensijā!!!

 14. Skmumji ir ari tas, ja lauksaimnieks gribēs protestēt un brauks uz rīgu. Viņu pataisīs par noziedznieku. Apskaužam Francus.

 15. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Mūsu piena cena ir ar visu PVN, kurš liela daļa jāmaksā atpakaļ, bet Polijā svaigpienam PVN nav un lūk rezultāts.

 16. Straujuma bija Ķīnā. Viņa neko nezināja. Būtu uz vietas, tad algas nevis ierēdņiem palielinātu, bet gan novirzītu piensaimniekiem.

 17. Beidzot ir uzrakstīta patiesā situācija-nekur jau nespruksim ,jo acīmredzot ir dots solījums,ka samazināsim piena lopkopību.Mūsu ministra kunga izteicieni par to bedri ir atkal vispirms pateikts kaut kas neadekvāts un tikai pēc tam domāts.

 18. Katik tas pac Dūklāvs netiek par premjeru, tad visā Latvijā būs šitā. Laigan ko es te – Latvijā tā jau ir, būs vēl lielākā trubā…

 19. latvietis parastais Atbildēt

  savādi gan, ministrija ziņo ka piensaimnieki pateicoties krievijas embargo atraduši vel lielākus tirgus un pārdevuši tik daudz kā nekad. kamer zemnieki stāsta pretejo. kam ticet?

  • Tos tirgus ar lēto pienu atradis lielais monopolpāstrādātājs – Valmiera un Rīga -, kas uz zemniekiem maksātās zemās iepirkuma cenas rēķina gūst peļņu un var atļauties bez zaudētājiem turēt tukšas dažas savas pārstrādes

 20. Vai tik tas iespējams nav tas pats Rancāns, kurš iesaistīts mahinācijās ar Eiropads naudām un biogāzes staciju ? Grib laikam pārdot un aizlaisties ar visu naudu, kamēr vēl var . Pircēji , lai pagaida , kamēr situācija kļūs spiedīgāka un cena kritīs

 21. Mums taču ” labs” zemkopības ministrs ,” ļoti gribam ” lai turpina mums nepalīdzēt .

  Dotu kāds jaunajam premjeram pratu nomainīt Dūklavu

Draugiem Facebook Twitter Google+