×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Pārdodu zemi. Kādi nodokļi jāmaksā?


Foto - LETAFoto - LETA

Gribu pārdot savu lauku zemi, kuras kadastrālā vērtība ir 13 600 latu. Zemi esmu ierakstījusi zemesgrāmatā. Man jau ir 83 gadi, nespēju zemi apstrādāt. Ar jūsu palīdzību gribētu noskaidrot, kādi nodokļi man būtu jāmaksā, pārdodot šo īpašumu.
 Guna Valmierā

 

Zemes īpašniecei pirms pārdošanas ieteiktu vispirms noskaidrot, kādas ir zemes cenas tajā apvidū, kur šis zemes gabals atrodas. Diemžēl joprojām atrodas izveicīgi ļaudis, kuri izmanto vecāka gadagājuma ļaužu uzticību un zināšanu trūkumu nekrietnos nolūkos.

Pārdodot zemi, pārdevējam būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. To rēķina 15% apmērā no zemes iegādes vērtības un tai noteiktās pārdošanas cenas starpības.

Vienīgais izņēmums, kad nodoklis nav jāmaksā, – ja īpašnieks pārdod to lētāk, nekā to savulaik iegādājies. Ja savulaik zeme bijusi likumīgi atgūta vai mantota, tad tās iegādes vērtībai jābūt norādītai dokumentos – lēmumā par īpašuma tiesību atjaunošanu vai mantojuma dokumentos.

Īpašuma pārdošanu vēl var skart likumā ”Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ierakstītie īpašie noteikumi ienākuma noteikšanai no lauksaimniecības zemes atsavināšanas, kad iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā. Par to būtu jālūdz paskaidrojumi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) klientu apkalpošanas centrā.

Jāpiebilst, ka, pārdodot privātmāju vai dzīvokli, kas ir pārdevēja deklarētā dzīvesvieta, iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai vēl jāņem vērā likumā noteikto piecu gadu termiņš. Taču, pārdodot zemi, to neņem vērā.

Kas attiecas uz citiem nodokļiem, noslēdzot pārdošanas līgumu, no pārdevēja tiek prasīts, lai būtu samaksāts nekustamā īpašuma nodoklis – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības.

Noslēdzot līgumu, vēl jārēķinās ar valsts nodevu 2% apmērā. To rēķina no līgumā norādītās pārdošanas summas vai no kadastrālās vērtības atkarībā no tā, kura ir lielāka. Kurš maksās šo nodevu, par to pārdevējam un pircējam jāvienojas savā starpā. Darījuma līgumu drošāk noslēgt pie zvērināta notāra notariālā akta formā – tad notārs iedziļināsies līguma saturā, nepieļaujot kādas blēdības ar maksājumiem no pircēja puses.

Pārdevējam vēl jāatceras par pienākumu deklarēt ienākumus. Ja ienākums no zemes gabala pārdošanas pārsniedz 500 latu, tad VID jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla līdz ienākuma gūšanas mēnesim sekojošā mēneša 15. datumam. Piemēram, zemes pirkuma līgums tiek noslēgts 2012. gada 20. decembrī, tātad ienākums jādeklarē līdz 2013. gada 15. janvārim.

Ja, zemes gabalu pārdodot, ienākums tiek saņemts pa daļām un mēnesī nepārsniedz Ls 500, tad VID jāiesniedz deklarācija par ceturksnī gūto ienākumu līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam. Aprēķinātā nodokļa summa pārdevējam jāsamaksā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+