×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Paredz elektrības cenu pieaugumu līdz ar pilnīgu tirgus atvēršanu

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā nākamgad ir gaidāms elektroenerģijas cenu pieaugums, jo no nākamā gada 1.septembra notiks pilnīga elektroenerģijas tirgus atvēršana, šodien “SEB bankas” Austrumeiropas ekonomikas apskata prezentācijā sacīja “SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.

AS “Latvenergo” gan noraida šādu pieņēmumu un pauž viedokli, ka situācija ir tieši pretēja – Latvijas mājsaimniecības atšķirībā no Igaunijas pēc tirgus atvēršanas neizjutīšot būtisku rēķina atšķirību.

Gašpuitis neprognozēja, par cik elektroenerģijas cenas Latvijā nākotnē varētu pieaugt, taču sacīja, ka Igaunijā līdz ar tirgus pilnīgu atvēršanu no 2013.gada 1.janvāra tiek prognozēts elektroenerģijas cenu kāpums 68% apmērā.

Viņš norādīja, ka cenu kāpumu izraisīs tas, ka Latvijā ir nepietiekami daudz starpsavienojumu, kas spētu nodrošināt līdzsvaru elektroenerģijas piegādēs, tāpēc tirgus atvēršana praktiski nozīmēs tirgus atvēršanu ar Lietuvu, kur patlaban vērojams liels elektroenerģijas deficīts. Tas, viņaprāt, izraisīs cenu kāpumu arī Latvijā.

“Nav pamata domāt, ka līdz ar tirgus atvēršanu varētu rasties daudz elektroenerģijas piegādātāju, kas liktu konkurēt par cenām,” uzskata Gašpuitis.

Ekonomists piebilda, ka nākotnē cenas varētu celt arī iespējamā politiskā iniciatīva elektroenerģijas ražotāju konkurētspējas palielināšanai obligātā iepirkuma komponentes slogu pārnest no ražotājiem uz mājsaimniecībām, kā tas ir Skandināvijā. Gašpuitis sacīja, ka tā nebūtu populāra politiskā iniciatīva, taču tā ir visai iespējama.

Komentējot “SEB bankas” ekonomista teikto, “Latvenergo” norāda, ka “šādus secinājumus var izdarīt, nepārzinot reālo situāciju un nesekojot pēdējā gada laikā notikušajām izmaiņām elektroenerģijas tirgū”.

“Latvenergo” Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns jau iepriekš norādījis, ka saskaņā ar prognozēm elektroenerģijas cenu līmenis, salīdzinot ar patlaban regulēto elektroenerģijas cenu, no nākamā gada Igaunijas mājsaimniecībām pieaugs par aptuveni 40%, kas savukārt nozīmē, ka rēķins var palielināties pat līdz 25% apmērā. Šāda situācija ir izveidojusies, jo Igaunijā elektroenerģijas tarifs mākslīgi tika uzturēts zemā līmenī. Pāreja no mākslīgi zemi regulētām cenām uz tirgus cenām radīja līdzīgu cenu šoku arī 2010. gadā Lietuvā, kad tika atvērts 35% tirgus un patērētājiem bija jāsāk pirkt elektroenerģiju par divas reizes augstāku cenu.

Latvijā esošais elektroenerģijas tarifs atbilst reālajai elektroenerģijas tirgus cenai, norāda energokompānija. “Latvenergo” uzskata, ka arī mājsaimniecībām nav paredzams būtisks cenu kāpums. Kompānija gan atzīst, ka cenām tirgū parasti ir sezonalitāte – ziemā tās ir augstākas, bet vasarā – zemākas.

Kā ziņots, Igaunijas laikraksta “Postimees” aprēķini liecina, ka patērētājam ar nemainīgiem elektroenerģijas lietošanas paradumiem, vēloties zināmu drošību attiecībā uz izmaksām un izvēloties visizdevīgāko fiksētās cenas līgumu ar 36 mēnešu termiņu, nāksies rēķināties ar cenas pieaugumu līdz pat 70% apmērā, jau sākot ar nākamā gada janvāri.

Latvijā no 1.novembra elektroenerģiju par regulētu cenu varēs pirkt tikai mājsaimniecības, savukārt tās brīvajam tirgum varētu pievienoties nākamā gada rudenī. Igaunijas mājsaimniecības jau no 2013. gada janvāra nepirks elektroenerģiju par regulētiem tarifiem. Savukārt Lietuvā 2013.gada 1.janvārī par tirgus dalībniekiem kļūs juridiskas personas, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015.gada 1.janvārim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+