×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
14. oktobris, 2012
Drukāt

Paredzēts veikt cilvēka brīvo kritienu no stratosfēras augstākajiem slāņiem

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Svētdien paredzēts austriešu ekstrēmo sporta veidu pārstāvja Fēliksa Baumgartnera mēģinājums veikt brīvo kritienu no stratosfēras augstākajiem slāņiem.

Iepriekšējie divi mēģinājumi šonedēļ tika atcelti – otrdien pārāk spēcīga vēja dēļ, bet ceturtdien sagatavošanas darbu laikā Baumgartnera balona trauslais materiāls piepūšanas laikā aizskāra zemi, tāpēc drošības apsvērumu dēļ mēģinājums atcelts līdz balona pārbaudei.

Brīvo kritienu iecerēts realizēt ASV Ņūmeksikas štatā. Ja laika apstākļi būs labvēlīgi, Baumgartners gaisā pacelsies svētdienas rītā pēc vietējā laika.

Projekta nosaukums ir “Red Bull Stratos”. Tā gaitā Baumgartneram plānots speciālā kapsulā ar hēlija balonu pacelties līdz stratosfēras augstākajiem slāņiem, sasniedzot vismaz 36 576 metru augstumu, un īpašā gaisa spiediena tērpā izpildīt brīvo kritienu, sasniedzot ātrumu virs 1110 kilometriem stundā.

Aprēķināts, ka pacelšanās līdz stratosfērai aizņems divas līdz trīs stundas, bet nolaišanās 15-20 minūtes, no kā aptuveni piecas minūtes brīvā kritienā, bet 10-15 minūtes planējumā ar izpletni.

Lēciena laikā plānots pārspēt trīs rekordus – augstākais brīvais kritiens, lielākais sasniegtais ātrums, cilvēkam krītot, un skaņas ātruma pārsniegšana brīvā kritiena laikā.

Šis projekts tiek gatavots jau septiņus gadus. Lēciena rezultāti interesē vairāku nozaru speciālistus – ekstrēmos sportistus, inženierus, fiziķus un ārstus. Iegūtie dati tiks izmantoti par pamatu turpmākajiem pētījumiem.

Eksperimentu paredzēts pārraidīt tiešraidē, taču ar 20 sekunžu laika nobīdi, lai organizatori varētu pārtraukt pārraidi, ja kaut kas noiet greizi

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+