Foto-Stock.xchng

Pareizas stājas atslēga 0

Ja cilvēkam ir pareiza stāja, tad galva stāv taisni, zods ir nedaudz pacelts, pleci atvirzīti atpakaļ un uz leju, krūškurvis pacelts, vēdera siena vertikāla, kājas iztaisnotas. Pareiza stāja nodrošina normālu organisma fizioloģisko procesu norisi. Kā izkopt un saglabāt labu stāju, stāsta fizioterapeite Daina Zīle.

Reklāma
Reklāma

Kas jāatceras ikdienā

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Ikdienā ikkatrs varam pārbaudīt, vai stāja ir pareiza: cieši nostājieties ar muguru pie līdzenas taisnas sienas; piespiežot pie tās galvu, salieciet kopā kāju pēdas, rokas iztaisnojot gar ķermeni. Ja ar stāju viss ir kārtībā, starp sienu un jostas vietu var ielikt roku, turklāt galva un pleci viegli pieskaras atbalsta virsmai.

Kā celt smagus priekšmetus

Noteikti jāievēro drošības pasākumi, ja gatavojaties celt smagus priekšmetus. Atcerieties, ka maksimālā slodze sievietei ir 15 – 20 kg; ceļot smagumu, apņemiet to ar abām rokām un lēnām paceliet, turot pēc iespējas tuvāk ķermenim.

Pareiza gulēšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl viens svarīgs faktors skaistas stājas veidošanā ir pareiza gulēšana. Pareizs ķermeņa stāvoklis miega laikā pozitīvi ietekmē muguras veselību. Izvēlieties vidēja augstuma un cietuma spilvenus ar dabisku pildījumu, piemēram, aitas vilnu vai kokvilnu. Matracim jābūt līdzenam, vidēji cietam un elastīgam. Pārāk mīksts vai pārāk ciets matracis neļaus mugurkaulam saglabāt dabiskos fizioloģiskos izliekumus un neļaus pietiekami atbrīvoties.

Vingrošana un ūdens aerobika – labākās zāles

Pats svarīgākais faktors, kas ietekmē stāju, ir fiziskās aktivitātes un speciālie vingrojumi. Jo vairāk ikdienā kustēsimies, jo vairāk tiks nodarbināta muskulatūra, kas notur mūsu mugurkaulu, veidojot labu stāju.

Pārmaiņas mugurkaulā, piemēram, nepareizas formas skriemeļi, vai muskuļu vājums, var radīt nepareizu stāju. To var ietekmēt arī nevienāds kāju garums, kas liek mugurkaulam izliekties uz sāniem. Lai saglabātos vertikāls ķermeņa stāvoklis, organisms cenšas kompensēt nepareizās slodzes. Līdz ar to rodas papildu slodze ceļa locītavām un gūžas locītavām. Tāpēc ikvienam cilvēkam, lai būtu laba stāja un veselas locītavas neatkarīgi no vecuma vingrošana būs labākās zāles. Turklāt labāk to darīt biežāk ar mazāku slodzi nekā reizi nedēļā. Pirms lielām fiziskām slodzēm noteikti der iesildīties, pretējā gadījumā slodze locītavām tikai kaitēs. Cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa masu ieteicams atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, tādējādi samazinot slodzi, kas jāiztur potītēm un ceļgaliem. Ja vēlaties uzsākt fiziskas aktivitātes, noteikti vajag konsultēties ar ārstu vai fizioterapeitu. Praktiski jebkurā vecumā droši var nodarboties ar peldēšanu un ūdens aerobiku, jo tas lieliski sabalansē gan fizisko slodzi, gan atbrīvo no garīgās spriedzes, gan labvēlīgi ietekmē stāju un locītavas.

Reklāma
Reklāma

Lai būtu laba stāja:

1. Vienmēr centieties stāvēt taisni, atsperoties uz abām kājām. Tā slodze uz mugurkaulu būs sadalīta vienmērīgi, nepieļaujot risku to sašķiebt. Centieties ievilkt vēderu, sekojiet tam, lai pleci vienmēr būtu iztaisnoti, bet lāpstiņas savienotas viena ar otru pēc iespējas tuvāk.

2. Strādājot birojā, vienmēr svarīgi pareizi sēdēt pie galda, jo arī tas ietekmē mūsu stāju. Lai saglabātu labu stāju, kā arī muguras sāpju profilaksei darba krēsla atzveltni vajag noregulēt tā, lai gurni atrastos paralēli grīdai un vienā līmenī ar ceļiem, bet pēdas būtu pie zemes. Darba krēslam ir jābūt maksimāli ērtam, ar stingru atzveltni un rokturiem.

3. Lai saglabātu ideālu stāju, nestrādājiet vienā un tajā pašā pozā ilgi, centieties vairāk kustēties, biežāk mainiet stāvokli, ik pa laikam izstaipieties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.