×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. jūnijs, 2013
Drukāt

Pareizi uzklāts metāla segums nedrīkst grabēt

Foto - LETAFoto - LETA

Karstās vasaras un sniegainās ziemas lielu slodzi uzliek jumtiem. Viens no praktiskākajiem ir metāla jumta segums. To veido no 0,45 līdz 0,7 mm bieza metāla skārda, kuru izloka dakstiņveida, trapecveida vai viļņveida profilos. Tērauda loksnes neuzsūc mitrumu, gludā virsma aizkavē augt sūnām un krāties netīrumiem. 


 

Lai pasargātu metālu no korozijas un piešķirtu tam labāku izskatu, skārdu no abām pusēm pārklāj aizsargslāņi – cinkojums un krāsa. Modernas cinkotā skārda loksnes izgatavo tik garas, ka tās brīvi nosedz attālumu no jumta kores līdz lejai un vairs nav nepieciešami savienojumi. Lokšņu uzstādīšana ir vienkārša un ātra.

Standarta jumta klājums sastāv no pārklājuma plāksnēm, jumta kores, sateknes, vējmalas, karnīzēm un atlokiem.

Vislabāk tajā pašā firmā, kur pirkts seguma materiāls, iegādāties arī papilddetaļas, sniega barjeras un stoperus, jumta laipas ventilācijas izvadus, antenas izvadus, blīvējumus, skrūves, ūdens notekas u. c. Metāla jumtu standarta slīpums ir 11 grādu, uz tāda jumta var likt jebkuru. Uz jumtiem ar slīpumu virs 6 grādiem klāj gludo valcprofilu, kurš imitē veca skārda jumta ārējo izskatu. Izmantojot pusgadsimtu ārzemēs pārbaudītas tehnoloģijas, mūsdienās gludo valcprofilu var likt jau 1,5 grādu slīpumā. Ja jumta konstrukciju izturība atļauj, uz lēzena metāla jumta vasarā var izveidot terasi. Uz jumta uzliek distancerus, to izlīmeņo un nosedz ar impregnētiem terases dēļiem.

Krāsainiem jumtiem izmanto HDP (High Durability polyester) pārklājumu, ko veido poliestera pārklājums, pamatslānis, cinka slānis, tērauda serdenis, cinka slānis un ārējais apakšējais pārklājums. Abi ārējie pārklājumi aizsargā pret saskrāpēšanu, mitrumu un saules UV stariem. Jāizvairās no plākšņu saskrāpēšanas, kas negatīvi ietekmē kalpošanas ilgumu. Nelielus krāsas bojājumus likvidē ar korekcijas krāsu. Arī laba jumta krāsa saules staros ar laiku izbalos, un to var mēģināt atsvaidzināt, uzpūšot plānā kārtiņā (bieza sanāks dārgi!) līdzīga toņa autokrāsu.

Siltinātu metāla jumtu veido griestu apšuvums, tvaika izolācija, 150 – 200 mm minerālvates slānis, pretvēja plēve, gaisa šķirkārta, pretkondensāta plēve (vai plātne), latojums, 40 mm gaisa sprauga un jumta segums. Bieži pretvēja un pretkondensāta plēves vietā izmanto difūzijas plēvi.

Vieglais metāla segums īpaši populārs veco ēku renovācijā, jo laika gaitā jumtu nesošo konstrukciju izturība samazinās. Sarežģītām jumtu konfigurācijām, īpaši jumta tornīšu un kupoliņu apšūšanā, piemērotas ir gludā valcmetāla loksnes, kuras var griezt un locīt, kā patīk. Metāla jumts ziemā ir gluds kā slidotava, tāpēc jumta korē noderētu drošības āķi, pie kuriem ziemas laikā stiprināt drošības virves.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+