Foto – Shutterstock

Pareizs uzturs pēc 40 gadu vecuma 0

Jaunībā cilvēki nereti nepievērš lielu uzmanību tam, ko viņi ēd – jaunais organisms var viegli tikt galā ar dažādu pārtiku un lielu diskomfortu no pārtikas mēs neizjūtam.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Pavisam citādi ir pēc 40 gadiem – šajā laikā organismā notiekošie procesi atšķiras no tiem, kādi bija jaunībā, bet liela daļa ir saistīti ar dzīvesveidu un uzturu jaunībā. Savas pēdas organismā atstāj nelabvēlīgie dzīves faktori: pārciestās infekcijas, stresa situācijas u.tml. Tāpēc pareizs uzturs pēc 40 gadiem ieņem ļoti svarīgu lomu mūsu veselībā un aktīvā ilgmūžībā.

Zinātne ir pierādījusi, ka ar vecumu saistītās izmaiņas organismā ir dabiskas un harmoniskas. Tādējādi fizioloģiskās izmaiņas, kas notiek pieaugušo organismos, nav sāpīgas un netraucē darbam un sociālām aktivitātēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāds tad ir veselīgs un pareizs uzturs pēc 40 gadiem? Pirmkārt, ir jāsaskaņo uzņemtās pārtikas kaloriju daudzums ar enerģijas izlietojumu. Fiziskā darba strādniekiem nav vērojamas lielas disproporcijas, bet intelektuālā darba darītājiem tās ir konstatētas ļoti bieži – viņi uzņem kalorijas vairāk nekā tie, kas strādā fizisku darbu. Pārēšanās pamazām noved pie organisma fizioloģiskā stāvokļa traucējumiem, skarot tādas svarīgas sistēmas kā sirds un asinsvadu, nervu un endokrīnās. Pēc 40 gadiem biežāk rodas hipertensija, ateroskleroze, hronisks bronhīts, emfizēma un dažādas kaulu izmaiņas.

Kādam jābūt pareizam uzturam pēc 40 gadiem

Ēdienkartei pēc 40 gadu vecuma jābūt daudzveidīgai un pilnvērtīgai, uzņemot olbaltumvielas, taukus, ogļhidrātus, vitamīnus un minerālsāļus. Tomēr barības apjomu un uzņemtās kalorijas nepieciešams mazliet samazināt. Galvenokārt jāierobežo dzīvnieku tauki, trekna gaļa un zivis, kā arī pārtika, kas bagāta ar ogļhidrātiem, piemēram, smalkmaizītes un baltmaize.
Nobriedušā vecumā samazinās spēja absorbēt taukus un palielinās tauku veidošanās no ogļhidrātiem. Tas var novest pie liekā svara, kas nelabvēlīgi ietekmē veselību. Ļoti svarīgi nepieļaut svara palielināšanos.