×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
5. novembris, 2017
Drukāt

Pārejai uz latviešu valodu skolās tiek dots laiks (33)

Foto - Latvijas Avīze un LETA. Kolāža - la.lvFoto - Latvijas Avīze un LETA. Kolāža - la.lv

“Latvijas Avīzē” viesojās Saeimas Izglītības un zinātnes komisijas vadītājs Aldis Adamovičs (Latgales partija). Adamovičs ir bijis Preiļu pamatskolas direktors un novada vecākais. Pašlaik – Latgales partijas līdzpriekšsēdētājs. Saruna – par valodas reformu izglītībā.

Koalīcija atbalstījusi, ka no 2020. gada 1. septembra Latvijas vidusskolās audzēkņi mācās valsts valodā. Gaidām Izglītības ministrijas praktisko risinājumu plānu, ko premjers sauc par ceļa karti. Kāda ir jūsu attieksme pret reformu, un ko darīs Saeimas komisija – uzņemsies ideoloģisko vadību?

A. Adamovičs: Sākšu ar būtību. No 2020. – 2021. mācību gada vispārizglītojošos priekšmetus vidusskolās pasniegs latviešu valodā, bet mazākumtautību skolēniem būs iespējas dzimtajā valodā apgūt tautas literatūru, valodu, ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus. Poļu skolā – poliski, krievu skolā – krieviski utt. Pēc aptaujas datiem, šobrīd jau 93% vidusskolēnu cittautiešu skolās eksāmenus kārto latviešu valodā – gandrīz visi. Apmēram 80% valsts valodu zina labi un ļoti labi. Līdz ar to skolu latviskošana ir vairāk politisks nekā praktisks jautājums. Man ir skaitļi arī par skolotāju apmācību. Kopš 1996. gada latviešu valodas zināšanas un pasniegšanas metodiku papildinājuši 18 tūkstoši pedagogu no mazākumtautību skolām un pirmsskolas iestādēm.

Ministrs Šadurskis pamatskolas 1. – 9. klasē rosina atstāt 20% priekšmetu dzimtajā valodā, kas ir trīs četri priekšmeti no visiem.

Iesim vēl lejāk – līdz “dārziņam”.

No 2018. – 2019. gada plāno piecgadīgiem bērniem uzsākt izglītību, kas, pirmsskolu pabeidzot, nodrošina latviešu valodas prasmi tādā līmenī, lai uzsāktu sākumskolas izglītību latviešu valodā.

Kādu apmācību? Pāris stundu nedēļā?

Tuvāk nevaru pateikt. Jāgaida ministrijas ceļa karte. Bet pirmsskolas bērniem jābūt sagatavotiem, lai varētu sākt 1. klasi valsts valodā.

Pārmaiņas būs pakāpeniskas, trīs gadu laikā. Par modeļa realizēšanu esmu bijis runāt pāris krievu radiostacijās, uzklausījis studijā zvanus. Krievvalodīgo vecāku attieksme ir dažāda. Vieni iebilst, otri saka – sen vajadzēja darīt. Taču ir vienprātība, ka nepieciešams, lai vidusskolu beigušie visi labi prastu runāt latviski, būtu konkurētspējīgi darba tirgū, sekmīgi mācītos augstskolā. Labākajiem jauniešiem tas jau tagad nerada problēmas, un reizēm citu tautību skolēniem ir labāki sasniegumi mācību olimpiādēs, konkursos.

Kas jūs satrauc, ieviešot reformu? Ministru prezidents un Valsts prezidents runā ļoti uzmanīgi, uzsverot vārdus “pakāpeniski”, “pārdomāti”.

Pašlaik satrauc, ka kāda daļa skolotāju nav gatavi “reformēties”. Tiek dots laiks, vairāk nekā divi gadi, lai skolotāji, kas nejūtas pietiekami labi valsts valodas pratēji vai ir diskomfortā reformas dēļ, pārkārtotos, uzlabotu prasmes.

Pēc 27 neatkarības gadiem jau nu varēja sagatavot profesionālus izglītības darbiniekus, un, kā runājām, viņiem skolā neiztikt bez valsts valodas mākas.

Formāli tā tas ir. Bet, ja atsevišķu pašvaldību vadītāji un atsevišķu skolu direktori uztraucas, acīmredzot problēmas pastāv.

Un kā ar bērniem?

Domāju, maksimāli liela daļa reformai ir gatavi un īpaši nekreņķējas, ka pamatskolā vēl pāris priekšmeti jāmācās latviešu valodā.

Vai jums kā Izglītības komisijas priekšsēdētājam ir pilna aina un priekšstats, kas notiek krievu skolās? Kā gadās, ka reizēm māca no citu valstu vēstures grāmatām? Vai apzinīgi pilda likumu, ka 60% mācībstundu notiek latviski? Kāpēc 22% audzēkņu vāji apguvuši valsts valodu?

Valodu vāji zina 2% skolēnu. 20% zināšanas ir pamatprasmes līmenī. Kas notiek mazākumtautību skolu klasēs, pašlaik nevaru pateikt. Domāju, ka vairumā gadījumu tiešām mācības pārsvarā notiek latviešu valodā, jo līdz 2004. gadam skolēnu, kas labi zināja valsts valodu, bija aptuveni 50%. Domāju, ka šajos gados cittautiešu skolēniem tas bijis tikai ieguvums. Komisija sūdzības nav saņēmusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. vēl 100 gadi vajadzīgi ,jānomainās vēl 3 paaudzēm.

 2. Ir jau doti 27 gadi, velnsparāvis ! Cik ilgi vēl jāgaida ?

 3. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!
  Opjatj udalili kommentarij!

  • Shutting you up is not a violation of anything, it is a desperate attempt to retain readers’ sanity!

   • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!
    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 4. Nu, pārejai 30 gadi ir pietiekoš laiks, kas bija dots, beidzot jāsāk rīkoties. Citādi krievi nemaz netaisās mācīties Valsts valodu

 5. Prieksh kam mums taa krievvaloda PAR KRIEVVALODIIGO cilveeku nodokljiem, ja slaatavieshu-changalieshu runasviiri IESPEEJ TOKSH – uh ! … – nodebilizeet – nochangalizeet un novencpilizeet visu shito durkulandi – lai nekaadi nechangalji neko saprast nevareetu … tas buutu kudi veertiigaak par to zemcenas valodkomisiongu .

 6. Turpina mums pust miglu acis.
  Cik tad ilgs laiks vel vajadzigs, lai Latvija macitos VALSTS valoda? Ar 27 g par maz. Laikam cer uz muzibu..
  Ka kads teicis, tad jebkuram ligumam ar Krievija vertiba ir mazaka par to papiru, uz kura tas uzrakstits..
  Ta bija ar musu valsts nedalamibas atzisanu UZ MUZIGIEM LAIKIEM, kura nesen la beidzas.., ta ar Budapestas memorandu par Ukrainas neaizskaramibu, utt.

  • >Turpina mums pust miglu acis. Atbildēt

   – Par ko tu sevi iedomaajies ????????????

   Tev drisu pleesh tas, ka cilveeki par savu naudu – PAR SAVU NAUDU – savaa valodaa grib maaciities ?
   …. Budapeshtas mljmborandum … 🙂 … starptautisko lietu specalist :DDDDDDDDDDD

 7. Ikdienā ar tautu, vai kā? Atbildēt

  Latviešu valodu zina labi, izglītots, bet vien sanāk Vjačeslavs Dombrovskis.

  • " zina labi, izglītots, bet vien sanāk" Atbildēt

   kaa nu sanaak – kur kruti, ja taa padomaa, shiti’s vien abarots sanaak 🙂 –
   buusim vien lepoties bezgaliigi ar savu tupiibu un aprobezzhotiibu !
   – Ar ko ta veel, ja taa padomaa … bez “veiksmes staasta” … bet tas jau paC par sevim staast

 8. nav saprotams,ko Izglītības ministrija plāno iesākt ar tiem protestējošiem pensionāriem un bomžiem,kuri tik traki grib mācīties krievu valodā.Tiem taču to ” pārejas laiku” vajadzētu noteikt vēl vismaz 100 gadus.

 9. “Iesim vēl lejāk – līdz “dārziņam”.
  No 2018. – 2019. gada plāno piecgadīgiem bērniem uzsākt izglītību, kas, pirmsskolu pabeidzot, nodrošina latviešu valodas prasmi tādā līmenī, lai uzsāktu sākumskolas izglītību latviešu valodā.”
  – Mees jau ’99. gadaa TIISHAAM aizgaajaam liidz olosalam Mezhparka KRIEVU daarzinjam, un nevienu briidi nav naacies to nozheelot – VIENA LIELA VALODA, un pilniigi pa briivu

 10. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 11. kur pazuda mans komentārs?

 12. Latviete, kas prot trīs valodas, arī krievu. Atbildēt

  Kam nepatīk mācīties valsts valodā, var tak braukt uz visām četrām debess pusēm un mācīties tajā valodā, kura patīk,vai ne tā? Tikai neaizmirstiet, kurā valstī būsiet, tur arī ir valsts valoda.
  Manuprāt, jo vairāk valodas prot, jo labāk pašam,bet acīmredzams tām protestantēm, kas izgāja demonstrācijā pietiek vispār ar vienu valodu, jo lamāties ir vienīgais, kas viņām patīk.

 13. Par daudz laika ir ticis dots — jau 27 gadus ! Tāda paša gumijas stiepšana notiek ar čekas maisu atvēršanu. Cik laika latviešiem deva okupanti, lai iemācītos krievu valodu 1940. gadā? Pietiek spēlēties un kult tukšus salmus. Tagad beidzot laiks rīcībai.

 14. Kas tie par murgiem, te vienmēr Latvijā bija 2 pamavalodas-latviešu un krievu, kāpēc kaut ko riebt un pretīgu darīt, citur lai iegulda savus prātus. Es vienmēr veikalos uzsveru, ka runāšu tāda valoda ar pārdevēju, kas viņām tuvāka -krievu vai latviešu. Galvenais, lai visādas ķiniešu, angļu un turku valodas saj zemē neskan.

 15. Cik tie veči var ņemties! Jaunie jau sen runā un viņiem šitie visi neinteresē.Pieņemu,ka kādus jau varētu pierunāt aiziet pa ielām patrakot.

 16. Šovinisti ar to aptaurēto grafistu priekšgalā aiz kreņķiem atstieps ķenkles ,tad kad reforma beidzot tiks īstenota!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 17. Vēl 25 gadi??

 18. Bred da soļ – jem da svoj!

Draugiem Facebook Twitter Google+