Mobilā versija
+13.0°C
Līga
Piektdiena, 23. jūnijs, 2017
14. augusts, 2015
Drukāt

Anita Bormane: “Pārfinansētā” kultūra? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Leļļu teātra izrādes "Brīnumrācenis" fragments.

Augstprātības, gļēvuma un tuvredzības paraugstunda, kas kārtējo reizi spilgti apliecinājusi politiskās elites cinisko attieksmi pret kultūru. Šāds secinājums rodas pēc 11. augusta valdības sēdes, kurā tika nolemts no deviņām pērn ar peļņu strādājušajām kultūras kapitālsabiedrībām četrām – valsts SIA “Latvijas koncerti”, Latvijas Nacionālajai operai un baletam, Latvijas Leļļu teātrim un Jaunajam Rīgas teātrim – likt atmaksāt 2014. gadā gūto peļņu.

Šajā absurda teātrī pirmā plāna lomu spēlē finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš, uzsverot, ka “kapitālsabiedrības šādā veidā (atstājot peļņu pašu uzņēmumu rīcībā) nevar atbalstīt, esam konsekventi šo līniju ieturējuši”, un pieminot, ka valdība nolēmusi atstāt visas dividendes Ceļu satiksmes drošības direkcijas rīcībā (radaru iegāde esot saistīta ar drošību uz ielām un ceļiem), “aizmirsis” piebilst, ka ar valdības 30. jūnija un 10. jūlija lēmumiem “Latvijas dzelzceļa” rīcībā atstāta dividenžu lielākā daļa (vairāk nekā 8,7 miljoni no vairāk nekā 10,7 miljoniem eiro), bet “Latvijas gaisa satiksmei” un starptautiskajai lidostai “Rīga” tās valstij nebūs jāmaksā vispār. Konsekvenci šeit grūti saskatīt. Pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem skaidrs, ka valsts budžeta ieņēmumu daļa, ko veido ieņēmumi no valsts kapitālsabiedrību dividendēm, nākamajā gadā neizpildīsies. Tad nu kaut daļēji izlīdzēsies ar kultūras organizāciju ikdienas vajadzībām atrauto?

Derētu atcerēties aksiomu, ka teātri un koncertorganizācijas, pēc definīcijas, plāno savu darbību bez peļņas, jo tas nav primārais to mērķis. Līdz ar to aplams jau liekas pats formulējums “kapitālsabiedrība”, jo galu galā tieši uzņēmuma forma taču nosaka, kā tas tiks pārvaldīts un uzturēts. Veidojas absurda situācija – organizācijas, kuru galvenais mērķis ir sabiedriskais labums, pēc jēgas un uzdevumiem tiek pielīdzinātas kapitālsabiedrībām ar milzīgu apgrozījumu un pilnīgi atšķirīgiem mērķiem.

Tiem, kas mēļo par “mūžīgi dotējamo” kultūru un “alkatīgajiem” tās darboņiem, vērts ieskatīties skaitļos. Realitāte ir tāda, ka, piemēram, dotācija Jaunajam Rīgas teātrim (JRT) pērn veidoja vien 41% tā budžeta, pārējo nopelnot pašiem. Nodokļos JRT samaksājis 757 818 eiro – 75,6% dotācijas. Bet, piemēram, Latvijas Leļļu teātris 2014. gadā nodokļos budžetā samaksājis 350 471 eiro – 49% budžeta dotācijas. Salīdzinājumam – Igaunijā valsts teātriem dotācijas īpatsvars ir aptuveni 69% visu ieņēmumu. Nekā citādi kā par absurdu nevar nosaukt situāciju, ka kultūras institūcijās vairāk nekā 50% mūziķu strādā ar saviem instrumentiem. Tāpat – tas, ka Operā dekorācijas gadu desmitiem tiek pārnēsātas ar rokām, ka Leļļu teātrī mazajiem skatītājiem jāsēž uz veciem un neērtiem krēsliem vai arī Jaunajam Rīgas teātrim uz viesizrādēm novados jābrauc nolietotā mašīnā, kas plīst uz katra soļa (vai izslavētais postulāts par augsta līmeņa kultūras pieejamību novados varas gaiteņos nevienam vairs neko neizsaka?).

Apstākļos, kad finansējums kultūrai ne tuvu nav sasniedzis pirmskrīzes līmeni un valsts gadiem tikpat kā neko neiegulda kultūras organizāciju materiāli tehniskās bāzes uzlabošanā, ir, mazākais, ciniski neļaut pašu nopelnīto ieguldīt attīstībā. Domāju, lielākā daļa kultūrā nodarbināto Latvijā tikai izbrīnā iepletīs acis, klausoties ministra Reira teiktajā, ka Latvijas kultūra atrodoties privileģētā situācijā pat salīdzinājumā ar pārējām Eiropas valstīm. Šeit tiešām derētu plašāks skaidrojums un analīze.

Nav šaubu, ka pienācis laiks reiz skaidri pateikt, ka kultūras organizāciju gadījumā darbības galvenais mērķis ir sabiedriskais labums un izcilība, nevis peļņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ir jābūt diezgan nekompetentam vadītājam, lai iedomātos, ka īpašnieks (valsts) neizdarīs ar peļņu to ko uzskatīs par pareizu….. Diezgan paliels naivums ir neiztērēt naudu gada laikā vajadzīgajām lietām, to tak visu varēja izdarīt un īpašnieka pārstāvis Kultūras ministrija taču piekristu…..
    Valsts kultūras uzņēmumu uzdevums ir rādīt izrādes u.tml nevis gūt peļņu. Ja vadītājs notizlojas tad ir tā ….

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (18)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vides dienests un Koļegova guļ

Svētdien, 18. jūnijā, Jūrmalā, Slokas apkaimē, izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks teritorijā, kur tika glabāts liels daudzums plastmasas atkritumu. Tie dega 1,2 hektāru platībā. Valsts policija par notikušo sākusi kriminālprocesu. Vakar tika paziņots, ka Valsts vides dienesta (VVD) inspektors pēc pārbaudes konstatējis, ka ugunsgrēka postītajā teritorijā atradušies arī bīstamie sadzīves atkritumi. Tikmēr sabiedrībā izskan pārmetumi Ingas Koļegovas vadītajam Valsts vides dienestam par to, ka nav bijusi kontrole atkritumu ievešanā, glabāšanā, un par iespējamu bezdarbību, jo ziņojumi par atkritumiem teritorijā bijuši jau pagājšruden.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (1)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (3)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (9)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+