«Parisa Hiltone» Lapzemes sniega klajumos
 0

Kamēr citur Eiropā raisās pirmie pumpuri, Somijas ziemeļos, Lapzemē, joprojām pieturas sniegs. Marta nogale un aprīļa sākums ir labākais gada laiks, kad, nedrebinoties no pārlieku liela aukstuma, vēl var pagūt izbaudīt ziemas priekus – slēpošanu no kalna vai pa lauku, izbraucienu ar sniega motociklu, ja vien netraucē spēkrata radītais troksnis balti svinīgajā ainavā, vai traukšanos zilacaino haskiju vilktās kamanās.

Reklāma
Reklāma

 

“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Tieši pēdējā ir viena no populārākajām aktivitātēm, kas īpaša Eiropas ziemeļos un kuru piedzīvot vēlas ceļotāji no visas pasaules.

 

Plānais kažoks

Sāriselke ir apkārtnes kalnu ieskauts gleznains Lapzemes ciematiņš, kurā var nokļūt aptuveni stundas lidojumā no Helsinkiem. Šī vieta ir vēl tālāk aiz polārā loka, no Ziemassvētku vecīša dzimtenes Rovaniemi, un tuvāk gleznainajam Inari ezeram un Krievijas robežai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīts Sāriselkē pienāk mazliet nomācies, sals pēdējās dienas pieturējies līdz mīnus sešiem grādiem pēc Celsija. Iekāpuši zilos vieglos, bet siltos kombinezonos, ko izsniedz ikvienam kamanu braucējam, pamatīgos zābakos un rokas ievīstījuši biezos dūraiņos, esam gatavi divu stundu piedzīvojumam. Uz došanos ceļā jau gaida sešas sakārtotas koka kamanas, kurām braucējs parasti stāv aizmugurē un ar platu metāla pedāli regulē brauciena ātrumu. Katram braucamrīkam priekšā iejūgti četri vai seši haskiji, kas nepacietīgi gaida iespēju traukties uz priekšu. Haskiji, cik nu vien atceros tos redzējusi, līdz šim allaž dižojušies ar lielu, mīkstu kažoku. Taču tie, kuri velk pajūgus Somijas ziemeļos, ir daudz stiegraināki un īsāku spalvu. Instruktors Artjems Navko, kurš šeit atbraucis no Bulgārijas, stāsta, ka šiem klimata apstākļiem garspalvainajiem haskijiem būtu par karstu un viņi ātri nogurtu, tādēļ izvēlas īpaši šiem apstākļiem audzētus un piemērotus suņus, kas ir Sibīrijas un Aļaskas haskiju krustojums.

 

Nemiera gari

Haskiju kamanas ceļā dodas ar vieglu uzrāvienu. Kad suņi strādā, tie klusē, un sniega klajumos dzirdama vien slieču sīkšana un suņu elpa. Instruktors stāsta, ka viens šāds pajūgs var attīstīt 15 kilometru stundā lielu ātrumu. Kad ceļā gadās šķērslis un ir uz brīdi jāapstājas, suņi savu nemieru izrāda čīkstēdami, smilkstēdami un riedami, kas visas astoņu pajūgu kolonnas garumā rada pamatīgu troksni. Ikviens suns, kurš kamanas velk, ir personība. Vieni ir līderi, citi sekotāji.

 

Instruktors Artjems stāsta, ka suņi ir tikpat atšķirīgi kā cilvēki. Puiši esot ātrāki un drošāki, kucītes – izturīgākas un paklausīgākas. Visiem ir vārdi, turklāt īpaši. Artjems stāsta, ka reizēm ir vajadzīgi trīs mēneši, lai tos iegaumētu.

 

“Dažiem ir slavenu futbolistu, filmu zvaigžņu, manu draugu vārdi. Piemēram, mums ir Parisa Hiltone, pilnīgi blonda kucīte. Čaks Noriss, kurš ir ruds,” smaida Artjems. Viņa stāstītais atsauc arī atmiņā kādreiz suņu pazinēju stāstīto, ka haskiji nebūt nav piemēroti rimtai mājas dzīvei, jo viņu temperaments un patstāvīgais raksturs prasa traukties un kustēties, nevis laiski gulēt uz dīvāna, tādēļ nereti ir gadījumi, kad haskijam ar saimnieku kontakts tā arī neizveidojas.

 

Siltās ziemas 
atņem darbu

Izbraucieni ar suņu pajūgiem pa klajumiem un pundurmežiem ir iecienīts izklaides veids Somijas ziemeļos. Uz Sāriselki lielā skaitā dodas arī tūristi no netālās Krievijas. Taču arī šo rūpalu pamatīgi skārušas divas nelaimes – globālā krīze un klimata sasilšana. Artjems stāsta, ka ziemas arī aiz polārā loka pēdējos gados kļuvušas krietni īsākas un siltākas, tāpēc daļu no suņiem nācies pārdot. “Pirms trim gadiem mums bija 300 suņu, tagad tikai 160. Jūs nevarat turēt un barot tik daudz suņu, ja tie nenes naudu. Arī vasarā tiem ir vajadzīga pārtika, taču pelņas nav un suņi tikai ēd.”

Reklāma
Reklāma

Līdzīgu stāstu dzirdu arī Latvijā no Eduarda Grobiņa, kurš ir viens no aktīvākajiem kamanu suņu sporta attīstītājiem mūsu valstī. 
E. Grobiņš izbraukumus ar haskijiem rīko Madlienas pusē. Uzņēmējs pastāsta, ka Latvijā pēdējos gados izbraukumi ar ziemeļu suņiem kļuvuši arvien populārāki, taču pie mums, gluži tāpat kā Somijā, traucē pārāk īsās ziemas un cilvēku maksātspēja. Pagaidām nozare vēl mēģina noturēties. Katru gadu notiek arī kamanu suņu sporta Baltijas kausa izcīņa, kurā piedalās braucēji no Baltijas, Krievijas, Polijas un Baltkrievijas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.