×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
12. janvāris, 2015
Drukāt

Teroraktu pārdzīvojusī žurnāla “Charlie Hebdo” redakcija sola turpināt iesākto

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Teju miljons cilvēku, tostarp vairāku desmitu valstu un starptautisku organizāciju līderi, vakar piedalījās vērienīgā gājienā Francijas galvaspilsētā Parīzē, lai pieminētu pagājušajā nedēļā islāma radikāļu sarīkotajos slaktiņos 17 bojā gājušos cilvēkus un paustu asu nosodījumu islāma fundamentālismam. Vienotības manifestācijā Francijas galvaspilsētā piedalījās arī Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Tur klāt bija arī Vācijas kanclere Angela Merkele, Britānijas premjers Deivids Kemerons, Spānijas valdības vadītājs Mariano Rahojs, Dānijas premjerministre Helle Torninga-Šmita, ASV ģenerālprokurors Ēriks Holders, Turcijas premjers Ahmeds Davutoglu, Ukrainas prezidents Petro Porošenko, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers un virkne citu augsta ranga amatpersonu.

“Viņi negribētu, lai mēs apklustam”

Traģiskie notikumi Parīzē sākās pagājušajā trešdienā ar islāma radikāļu Šerifa un Saīda Kuaši sarīkotu slaktiņu satīras žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijā, nogalinot 12 cilvēkus, bet noslēdzās piektdienas pievakarē, kad Francijas policijas īpašo uzdevumu vienības atbrīvoja gan Kuaši saņemto ķīlnieku Parīzes piepilsētā esošajā tipogrāfijā, gan vairāk nekā desmit ķīlniekus, ko košera lielveikalā Francijas galvaspilsētā bija saņēmis cits islāma radikālis Amedī Kulibalī un, domājams, kāda viņa līdzgaitniece. Islāma radikāļu uzbrukumi Parīzei beidzās ar triju teroristu nogalināšanu dramatiskās ķīlnieku atbrīvošanas operācijās.

Neskatoties uz to, ka islāma radikāļu uzbrukumā zaudēti redakcijas vadošie darbinieki, “Charlie Hebdo” neplāno likt punktu savam darbam. Piektdien žurnāla redakcijas darbinieki uz sapulci sanāca Francijas laikraksta “Liberation” telpās. Pēc tās žurnāla feļetonists Patriks Pelū paziņoja: “Šaubos, vai es no kaut kā vēl baidos. Es baidījos par saviem draugiem, un viņi ir miruši. Es zinu, ka viņi negribētu, lai mēs apklustam. Viņi tiktu noslepkavoti divreiz, ja mēs tagad apklustu.” Viņš un pārējie “Charlie Hebdo” darbinieki ir apņēmības pilni turpināt izdot žurnālu.

Meklē teroristu līdzzinātājus

Francijas plašsaziņas līdzekļi atzīst, ka piektdienas pievakarē galvaspilsētā Parīzē bija jūtams atvieglojums. Kopš pagājušās trešdienas brāļi Kuaši bēguļoja no Francijas policijas, un arī 26 gadus vecās policistes slepkava bija uz brīvām kājām, turot sasprindzinājumā gan Parīzes policiju, gan ierindas pilsoņus. Izšķirošie notikumi risinājās piektdienas pēcpusdienā, kad brāļi Kuaši, bēgot no policijas, patvērās kādā tipogrāfijā 35 kilometrus no Parīzes attālajā Damertēnengēlas mazpilsētā.

Aptuveni stundu pēc tam, kad milzīgi policijas spēki bija aplenkuši ēku, kurā atradās Kuaši, brāļu līdzgaitnieks Kulibalī, bruņojies ar diviem Kalašņikova automātiem, iegāja Parīzes austrumu rajonā esošā košera lielveikalā, nogalinot četrus cilvēkus un par ķīlniekiem saņemot vairāk nekā desmit cilvēkus, tostarp bērnus. Kulibalī pieprasīja, lai policija ļauj brāļiem Kuaši pamest tipogrāfijas telpas, pretējā gadījumā viņš nogalināšot visus lielveikalā esošos cilvēkus. Iespējams, tas bija iemesls, kāpēc policijas vienības gan Damertēnengēlas tipogrāfijā, gan lielveikalā Parīzē ķīlnieku atbrīvošanas operācijas sāka vienlaikus. Tajās dzīvību zaudēja visi trīs teroristi.

Francijas mediji ziņo, ka kopā ar Kulibalī lielveikalam uzbruka arī kāda sieviete. Sākotnēji tika ziņots, ka tā ir viņa sieva Haijata Bumedjēna. Taču ASV raidsabiedrība CNN, atsaucoties uz Turcijas amatpersonām, informē, ka Bumedjēna jau 2. janvārī ieradās Turcijā, lai dotos uz Sīriju. Šobrīd viņa, domājams, atrodas Turcijas un Sīrijas pierobežā. Izmeklētāji uzskata, ka Bumedjēnas liecības varētu būt izšķirošas, lai iegūtu sīkākas ziņas par teroristu grupējumu, kuru pārstāvēja Kulibalī un kurš darbojās Parīzē. Francijas izmeklētājs Fransuā Molīns vietējiem medijiem atklājis, ka pērn Bumedjēna un Šerifa Kuaši sieva sazvanījušās vismaz piecsimt reižu. Pats Kulibalī paziņojis, ka viņš pārstāv Irākā un Sīrijā karojošo teroristisko organizāciju “Islāma valsts”. Savukārt brāļi Kuaši kādam Parīzes iedzīvotājam, kuram viņi nolaupīja automašīnu, sacīja, lai viņš medijiem paziņo, ka viņi pārstāv teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” atzaru Jemenā.

Kas stāv aiz brāļiem Kuaši?

Francijas sabiedrībā, sērojot par slaktiņu upuriem un mēģinot atgūties no šoka par uzbrukumiem, palielinās neizpratne, kā brāļiem Kuaši un Kulibalī, kuri jau iepriekš bija tiesāti apsūdzībās par teroraktu plānošanu, izdevās sarīkot šo uzbrukumu. Francijas žurnāls “Le Journal de Dimanche” raksta, ka 2013. gadā Kulibalī tika piespriests piecu gadu cietumsods par uzbrukuma plānošanu, kura mērķis bija atbrīvot 1995. gadā notiesātu teroristu. Arī Šerifam Kuaši tika izvirzītas apsūdzības par piedalīšanos šī uzbrukuma plānošanā. Turklāt 2008. gadā viņam tika piespriests triju gadu cietumsods par līdzdalību grupējumā, kas vervēja kaujiniekus karam Irākā. Savukārt Saīds Kuaši 2011. gadā bija devies uz Jemenu, lai piedalītos “Al Qaeda” nometnē, kurā viņš tika apmācīts rīkoties ar ieročiem. Francijas policija zināja par Parīzē dzimušo alžīriešu izcelsmes brāļu Kuaši un Kulibalī aktivitātēm, rak­sta ziņu aģentūra “Reuters”, norādot, ka abu vārdi atradās arī ASV par terorismu aizdomās turēto personu sarakstā, kuriem ir liegta iebraukšana Savienotajās Valstīs. Par spīti tam, trijotnei tomēr izdevās īstenot savus plānus.

Atbildību par uzbrukumu satīras žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijai piektdien uzņēmās “Al Qaeda” Jemenas atzars “”Al Qaeda” Arābijas pussalā” (“AQAP”). Ziņu aģentūrai “Associated Press” piektdien piesūtītajā teroristu paziņojumā teikts, ka grupējums “rūpīgi izvēlējās savu mērķi”, lai “atriebtu pravieša Muhameda godu”. Francijas žurnāls vairākās savās karikatūrās bija izsmējis pravieti Muhamedu. Kaut arī “Al Qaeda” atzars Jemenā iepriekš bija draudējis “Charlie Hebdo” redakcijai, kā norāda “Associated Press”, šāda veida uzbrukums nav tipisks “AQAP” grupējumam.

Tikmēr televīzijas kanāls “France 3” ziņo, ka pašnāvību izdarījis Parīzes policijas komisārs Elriks Fredū, kurš izmeklēja slaktiņu “Charlie Hebdo” redakcijā. Tiek ziņots, ka 44 gadus vecais Fredū atņēma sev dzīvību savā kabinetā.

Policija slavē varonīgos ķīlniekus

Francijas policija atzīst, ka ķīlnieku glābšanas operācijās viņiem lielu palīdzību snieguši paši teroristu gūstā saņemtie cilvēki. 27 gadus vecais Damertēnengēlas tipogrāfijas darbinieks Liliāns Lepērs pamanījās paslēpties kādā kastē, kad brāļi Kuaši iebruka tipogrāfijas namā un par ķīlnieku sagrāba tipogrāfijas vadītāju. Pārvarējis izbīli, viņš nosūtīja mobilā telefona īsziņu savam tēvam, raksta britu laikraksts “The Daily Mail”. Lepēra tēvs par to informēja policistus, kuri tad pārņēma saziņu ar tipogrāfijas darbinieku, kurš nosūtīja tiesībsargiem svarīgu informāciju par brāļu Kuaši atrašanās vietu, uzvedību, sarunām un telpas izkārtojumu. Arī kādam lielveikalā saņemtajam ķīlniekam, kurš sarunā ar Francijas laikrakstu “Le Point” sevi vēlējās identificēt tikai kā Mikaēlu, izdevās nodibināt sakarus ar policiju, kamēr Kalibalī bija saņēmis gūstā viņu, viņa trīsgadīgo dēlu un vairāk nekā desmit citus cilvēkus.

grafiks7lpp_7

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+