×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
11. jūnijs, 2012
Drukāt

Parka rozes. Kur labāk iegādāties?

bremer_stadtmusikanten2

“Lūdzu, palīdziet atrast labu dārzniecību (vēlams – Kurzemes pusē), kur varētu iegādāties parka rožu stādus. Vai ir kādi īpaši nosacījumi šo rožu audzēšanai piemājas dārzā?” 
I. Plaude

 

Priekšrocības un pamatprasības

Galvenā šo rožu priekšrocība ir ļoti augstā ziemcietība, tās labi pārcieš ziemas arī bez piesegšanas, turklāt ir pieticīgākas augšanas apstākļu ziņā, izturīgākas pret slimībām. Otra vērtīga šīs grupas rožu īpašība – uzzied pāris nedēļu agrāk nekā citas. Parka rozes nereti izmanto smaržīgu necirpto dzīvžogu veidošanai, tās krāšņi zied līdz vēlam rudenim. Turklāt šāds dekoratīvs stādījums ir blīvs un ērk­šķains, tādēļ necaurejams.

Parka rožu audzēšana nav sarežģīta, tās nav kaprīzas, taču strikti pieprasa, lai kopējs ievērotu trīs galvenās prasības:

l izvēlētos piemērotu augšanas vietu;

l rūpīgi sagatavotu augsni;

l atbilstoši mēslotu.

 

Vietas izvēle un stādīšana

Lai rozes bagātīgi ziedētu, tām nepieciešama saulaina, no aukstiem vējiem aizsargāta vieta ar labu gaisa cirkulāciju. Rožu krūmi aug gandrīz jebkura tipa augsnē, tomēr vislabāk jūtas dziļi iekultivētā, auglīgā un labi drenētā smilšmālā vai mālsmiltī.

Stādīšanas bedri izrok nedaudz lielāku un dziļāku, nekā būtu nepieciešams sakņu izvietošanai. Izrakto augsni kārtīgi sajauc ar kompostu, pāris gadu nostāvējušiem kūtsmēsliem un bagātinātu kūdru, tad piepilda bedri. Irdenā un trūdvielām bagātā augsnē rozes veido spēcīgākus krūmus un labāk ieaug.

 

Labākais laiks rožu stādīšanai ir pavasarī – aprīļa beigās, maijā, kā arī rudenī – augusta beigās, septembrī. Ja rozes audzētas traukos, to var darīt jebkurā laikā (tikai ne ļoti lielā sausumā un salā), jo sakņu sistēma pārstādot cieš minimāli.

 

Neatkarīgi no tā, vai iegādāts traukā audzēts vai kailsakņu stāds, tam jābūt vismaz ar diviem trim spēcīgiem dzinumiem un ar veselīgu, labi sazarotu sakņu sistēmu. Pērkot rozes podos, jāpārbauda, vai tās tur nav iestādītas nesen. Stādu saņem aiz galvenā dzinuma un viegli pakustina. Ja roze nav labi iesakņojusies un brīvi kustas augsnē, acīmredzot tā šajā traukā iepriekš nav augusi. Slikta izvēle ir arī reklamētie piedāvājumi par zemāku cenu, jo parasti šie stādi ir zemākas kvalitātes.

Pēc iestādīšanas krūmus mulčē aptuveni 5 cm biezumā. Šim nolūkam ieteicami labi sadalījušies kūtsmēsli, kas satur daudzas rozēm nepieciešamās barības vielas. Ja tos grūti dabūt, var izmantot lapu trūdu, kūdru vai zāģskaidas. Mulčas slānis kavē nezāļu dīgšanu, saglabā mitrumu, pasargā saknes no pārkaršanas.

Pirmajā gadā rozēm papildmēslojums nav vajadzīgs. Turpmāk gan nepieciešama regulāra mēslošana ar sabalansētu mēslojumu, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju, kā arī mikroelementus. Jāņem vērā, ka rozes izmanto daudz barības vielu, tādēļ ātri vien noplicina pat labi sagatavotu un barības vielām bagātu augsni. Divas trīs reizes sezonā mēslojot ar pilnmēslojumu, krāšņās ziedētājas ir pilnīgi nodrošinātas ar visām nepieciešamajām barības vielām.

 

Kur meklēt stādus?

• SIA “Ar B Agro” (Tukuma novada Sēmes pagastā, mob. 28353883) var iegādāties parka rožu ‘Rose De Resht’ (ar spēcīgu smaržu), ‘Robusta’ (asinssarkana), ‘Yellow Dagmar Hastrup’ (sin. ‘Yellow Dagmar Hadstroff’, dzeltena, smaržīga), ‘Grandhotel’ (sarkana), ‘Grootendorst’ (rozā), ‘Bremer Stadtmusikanten’ (krēmrozā ar tumšāku vidu un saldu smaržu), ‘Kordes Brilliant’ (koši oranža), ‘Bonanza’ (dzeltena ar sarkanām malām) stādus.

• Stādu audzētavā “Rožlejas” (šosejas Rīga – Daugavpils 63. km; mob. 26539686) piedāvā parka rožu šķirnes: ‘Agnese’ (balta, smaržīga), ‘Ābeļzieds’ (rozā ar baltu vidu), ‘Guna’ (purpura ar sarkanu nokrāsu), ‘Kate’ (gaiši sarkana, ļoti smaržīga), ‘Līga’ (maigi rozā), ‘Pārsla’ (balta, ļoti smaržīga), ‘Raita’ (rozā, smaržīga), ‘Rītausma’ (gaiši rozā ar tumšāku vidu, smaržīga), ‘Sniedze’ (balta, ļoti smaržīga), ‘Violeta’ (balta, smaržīga), ‘Robusta’, ‘Rugelda’ (dzeltena), ‘Frau Dagmar Hastrup’ (rozā), ‘Yellow Dagmar Hastrup’. Viengadīgie (šogad potētie) stādi maksā Ls 2,50, divgadīgie (2 – 3 litru tilpuma podos) – 3,50 latus.

• Stādaudzētavā “Blīdene” (Brocēnu novada Blīdenes pagastā, tālr. 63864252) nopērkami šķirņu ‘Ābeļzieds’, ‘Bonanza’, ‘Bremer Stadtmusikanten’, ‘Dornrőschenschloss Sababurg’, ‘Pink Robusta’, ‘Rheinaupark’, ‘Rītausma’, ‘Robusta’, ‘Rugelda’, ‘Sir Henry’, ‘Violeta’, ‘Weisse Wolke’ stādi.

• Tukumā (Skuju ielā 6) šķirņu ‘Ābeļzieds’, ‘Hansaland’, ‘Lidija Freimane’, ‘Līga’, ‘Louise Odier’, ‘Pārsla’, ‘Rheinaupark’, ‘Rītausma’, ‘Robusta’, ‘Rugelda’, ‘Skaidra’, ‘Sniedze’, ‘Zaiga’ stādus par Ls 2,50 – 3,50 gabalā var nopirkt pie rožu audzētājas Dailas Trubiņas (mob. 26469604).

• Talsos divgadīgus, acotus dažādu parka rožu šķirņu stādus konteineros pārdod rožu audzētāja Māra Ozola (mob. 29220277).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+