×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
29. janvāris, 2018
Drukāt

Pārkāpumus slimnīcā “Ainaži” raksturo kā prātam neaptveramus (29)

Foto no Pixabay.comFoto no Pixabay.com

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” konstatētie pārkāpumi ir prātam neaptverami, aģentūrai LETA norādīja tiesībsargs Juris Jansons, kurš saistībā ar atklāto arī plāno vērsties Ģenerālprokuratūrā.

Jansons uzsvēra, ka sadarbībā ar Veselības inspekciju (VI) slimnīcā konstatēti rupji cilvēktiesību pārkāpumi. “Pārkāpumi ir prātam neaptverami, jo runājam par īpaši neaizsargātu sabiedrības grupu – bērniem,” uzsvēra tiesībsargs, piekodinot, ka situācija jārisina nekavējoties, lai pēc iespējas ātrāk bērniem tiktu nodrošināta viņu vislabākajām interesēm atbilstoša vide un terapija.

Ņemot vērā, ka pārbaudē konstatēti iespējami krimināla rakstura pārkāpumi, tiesībsargs vērsīsies Ģenerālprokuratūrā.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš pirmdien žurnālistiem sacīja, ka pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Viņš norādīja, ka tiek runāts par pārkāpumiem fiksācijas ilgumā un pārtraukumu apmēra.

“Tā ir dzīves realitāte, ka šajā ārstniecības procesā nevaram izvairīties no tā, ka bez medikamentozas ārstēšanas ir arī citas metodes. Tas ir pieļaujams, taču runa ir par to, cik lielā mērā tas notiek un kāds ir samērs, cik ilgi un vai tas atbilst Ministru kabinetā noteiktajām normām, un vai tas ir atbilstoši dokumentēts,” skaidroja Lapiņš.

VI sadarbībā ar Tiesībsarga biroju pārbaudē konstatējusi arī tādus pārkāpumus kā neatbilstības tiesību aktu piemērošanā, kas saistītas ar ārstniecības iestādes obligātajām prasībām un medicīnisko dokumentu lietvedību, skaidroja Lapiņš.

VM valsts sekretārs uz izmeklēšanas laiku no amata ir atstādinājis slimnīcas “Ainaži” valdes locekli Ilonu Balodi. Lapiņš norādīja, ka VM rīcībā ir pietiekama informācija, lai uz laiku atstādinātu Balodi, tomēr ministrija cer uz vadītājas sadarbību. “Mums galvenais ir nevis kādu sodīt, bet [..] – lai veselības aprūpe būtu atbilstoša noteikumiem, pacientu interesēm un kvalitātei,” sacīja Lapiņš.

VM pārstāvis norādīja, ka ministrijai aptuveni nedēļu ar Balodi notikusi dažāda veida komunikācija, tomēr tā neesot vainagojusies ar tādiem panākumiem, lai būtu iespējams izvairīties no slimnīcas vadītājas atstādināšanas. Balode esot informēta par to, ka ministrija bijusi “spiesta šādu ārkārtas soli spert”, turklāt viņa par šo soli bijusi informēta, pirms par to uzzināja plašāka sabiedrība.

Pati Balode aģentūrai LETA atsacījās komentēt savu atstādināšanu. Tāpat viņa nemācēja teikt, kādi pārkāpumi ārstniecības iestādē pieļauti. Arī citi aptaujātie personāla darbinieki atsacījās komentēt notikušo, vai arī nezināja, kādi pārkāpumi pieļauti.

Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins, kuram uzdots iepazīties ar situāciju.

VI arī dots uzdevums veikt papildu pārbaudes citās psihoneirloģiskajās slimnīcās, īpaši koncentrējoties uz tiem pakalpojumiem, kas tiek sniegti bērniem.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. “Izmisusī” rakstīja: “Pret šādiem cilvēciņiem vajadzības gadījumā daudz humānāk (ja to vispār tā var nosaukt) uz kādu laiku būtu piemērot fiksāciju.”
  “Def” viņu komentēja: “ko darit ja agresivs?tapec ari sien!!!!”
  Nu kā šāds “Def” var strādāt ar slimajiem, ja nesaprot pat jēgu uzrakstītam tekstam, kuru var n-tas reizes pārlasīt? Te nu ir arī viens no iemesliem, kādēl tādas šausmu lietas notiek psihoneiroloģiskajās slimnīcās.

 2. Tas, kas notiek psihoneiroloģiskajās slimnīcās, nav veselam prātam aptverams. It īpaši ar cilvēciņiem, kas par savām izjūtām nevar un nekad nevarēs pastāstīt – ne par to, kā organisms reaģē vai nereaģē uz lietotajiem medikamentiem ne arī par izjūtām vispār. Piespiedu kārtā stumj tik iekšā standarta medikamentus, no kuriem šā cilvēka organisms ne tikai vienos izsitumos, bet pat jau krevelēs. Ārsts līdz tam nespēj aizdomāties, ka cilvēks šos medikamentus nepanes, ka ir jāmaina uz citiem. Plus visam tam pa virsu vēl sanitāru dusmu izplūdumi izpaužas nemitīgos sitienos un belzienos pa apakšējām ekstremitātēm, kuras, atvedot cilvēku mājās, izrādījās vienos zilumos. Tas cilvēciņš jau tāpat nesaprot savu ierobežoto prāta spēju dēļ. Kā vselais cilvēks bez sirdsapziņas pārmetumiem var ar šādiem paņēmēniem (belziniem) vērsties pret smagi slimu cilvēku. Pret šādiem cilvēciņiem vajadzības gadījumā daudz humānāk (ja to vispār tā var nosaukt) uz kādu laiku būtu piemērot fiksāciju. Ļoti ļoti lūdzu, sanitāriem neņemiet uz sevīm tādu grēku un nedauziet, nesitiet smagi slimos garīgi atpalikušos cilvēkus šajās slimnīcās – it īpaši tas notiek brīvdienās un garākās svētku dienās, kad ārstējošie ārsti nav uz vietas. Stāstu no pieredzes ar savu radinieci. Tas, ka mazas algas (kas tā nebūt nav) nav attaisnojums, lai savas dusmas un neapmierinātību ar dzīvi izgāztu uz garīgi smagi slimiem cilvēkiem, kuri nespēj sevi aizstāvēt. Nu nedariet tādu darbu, kur nespējiet savaldīties un neņemiet grēku uz sevīm.

 3. Berns ir vesels,bet mate nevelas atgriezt vinu pie teva anglija,notiek visa veida izdomatas manipulacijas,lai puiku noturetu Latvija.Visi seit iesaistitie arsti,un vaditaji nenoverte cik tas ir liels risks pazaudet darbu,ja tevs izradisies pietiekosi uznemigs un spejigs samaksat labam advakatam,tad viniem visiem bus lielas ziepes.Cik noprotu vetra jau sakusies.

 4. Ir arī tāda pasaule, kurā prāta gaisma neiespīd.
  Vai tas tiesībsargs Jansons ir patiesi saskāries ar garīgi slimiem? Iesaku mēnesi tur pastrādāt par sanitāru un tad vai nojuks vai arī sapratīs, par ko ir runa.
  Atputai apmeklē Baldones bērnus tajā ”sanatorijā” – 3 naktis negulēs …murgos…

 5. Vai visa šī mafija drīkst arī turpmāk strādāt veselības aprūpes sistēmā??!

 6. ” “Mums galvenais ir nevis kādu sodīt, bet [..] ” – mumsim galvenais ir lai pedofilu sarakstus nepataisitu pieejaamus ……….

 7. Tukšs raksts, nekas nav pateikts.

 8. Rakstīt vajag tikai tad, kad ir ko pastāstīt. Te burtu daudz, bet informācijas nekādas. Raksts velti aizņem vietu!

 9. Iesniegums Veselības ministrijai rāda bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā „Ainaži” notiekošo

  Četrgadīga bērna piespiedu ievietošana bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži ar formālo pamatojumu – viņš, pieprasot nopirkt sporta mašīnīti, iesitis savai mātei: kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, šis varētu būt bijis viens no faktiem, kuru dēļ nule no amata uz izmeklēšanas laiku ir atstādināta šīs slimnīcas vadītāja Ilona Balode. Pietiek šodien publisko iesniegumu, kas pirms nedēļas ir ticis nosūtīts Veselības ministrijas vadībai un kurā detalizēti aprakstīts slimnīcā un saistībā ar to notiekošais:

  „No publiski pieejamās informācijas Veselības ministrija ir vienīgā dalībniece SIA “Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca “Ainaži””, kur faktiski prettiesiski 2017.gada 9.martā tika ievietots 4 gadus vecais Ivo C., turot tur faktiski piespiedu kārtā psihiski veselo bērnu līdz pat 20.aprīlim, par ko Nacionālais veselības dienests tika pārskaitījis šai psihiatriskajai slimnīcai EUR 1 614,06.

  Zinta C. dēls – Ivo C. 2012.gada 25.maijā dzima Apvienotajā Karalistē un tur dzīvoja līdz 2016.gada 23.jūlijam, kad viņa māte – Līga A. prettiesiski izveda no Anglijas, tikai 2016.gada 22.augustā deklarējot viņa dzīvesvietu Latvijā.

  Bērna – Ivo C. vecākiem ir kopējas aizgādības tiesības uz mazgadīgo Ivo C., līdz ar to bērnam ļoti svarīgus jautājumus drīkst pieņemt tikai KOPĪGI, uz ko ir arī norādījis mūsu valsts Tiesībsargs.

  Ar Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2016.gada 9.decembra lēmumu tika nolemts Ivo C. atgriezt viņa mītnes zemē – Apvienotajā Karalistē, lēmums stājās likumīgā spēkā 2017.gada 2.februāiī.

  Pēc augstākminētā lēmuma pieņemšanas Ivo C. “sāka patstāvīgi slimot”, ar mērķi pierādīt, ka Latvijai nav saistoša ne Hāgas 1980.gada 25.oktobra konvencija “Par starptautiskās bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem”, ne arī Eiropas Savienības 2003.gada 27.novembra Regula Nr.2210/2003 un Bērnu tiesību deklarāciju.

  Pēc tam, kad bērna māte – Līga A. saņēma Rīgas apgabaltiesas 2017.gada 2.februāra lēmumu, ar kuru tika noraidīta viņas blakus sūdzība par Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2016. gada 9.decembra lēmumu, lai izvairītos no lēmuma izpildes, 2017.gada 28.februārī Ivo C. tika ievietots Balvu slimnīcā ar astmas paasinājumu, kur viens pats atradās līdz 2017. gada 9.martam.

  Tā kā Līga A. 2017.gada 1.martā iesniedz pieteikumu Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2016.gada 9.decembra lēmuma atlikšanu, un šī pieteikuma, kura pamatā ir bērna mātes norāde, ka Ivo C. ir ievietots slimnīcā, izskatīšana tiek nozīmēta uz 2017. gada 4.aprīli, bērna māte izņemot 2017.gada 9.martā 4 gadus veco zēnu no Balvu slimnīcas, steidzami, pāris stundu laikā, tajā pat dienā – 2017.gada 9.martā ieradās Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”, kur, vienojoties ar psihiatru Jāni Bojāru un slimnīcas valdes locekli Ilonu Balodi, LŪDZA UZŅEMT bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā „Ainaži”.

  Uzzinot par dēla ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā, Zintis C. 2017.gada 1.aprīlī atlidoja no Anglijas un devās uz Ainažiem, izņemt dēlu no slimnīcas, kur tas viņam tika liegts, psihiatram Jānim Bojāram steidzami Zintim C. uzstādot diagnozi – patoloģisku tieksmi uz kverolenci, kā arī izdomājumiem, iespējams, murgu idejām, un noorganizējot, ka Viļakas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja, kas bija piedalījusies lietas par Ivo C. atgriešanu viņa mītnes zemē – Anglijā, un ļoti labi zināja, ka Latvijas tiesu un Bāriņtiesu kompetencē nav lemt jautājumu par aizgādības/aprūpes tiesībām attiecībā uz Ivo C., 2017.gada 3.aprīlī pieņēma vienpersonisko lēmumu par aprūpes tiesību uz dēlu Ivo C. atņemšanu Zintim C., kas likumā noteiktā kārtā tika apstrīdēts.

  2017.gada 11.aprīlī Balvu novada bāriņtiesa atjaunoja Zintim C. atņemtās aprūpes tiesības, nesaskatot to atņemšanai nekādu pamatu, norādot uz neizpratni par Ivo C. ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā.

  Tieši izziņa par to, ka Ivo C. no 2017.gada 9.marta ārstējas bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”, bija par pamatu tiesas nolēmumam par Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2016.gada 9.decembra lēmuma, ar kuru tika nolemts Ivo C. atgriezt viņa mītnes zemē – Apvienotajā Karalistē, izpildes atlikšanai līdz 2017.gada 1.jūnijam.

  Tika iesniegta sūdzība Veselības inspekcijā.

  2017.gada 6.jūnijā Zintis C. saņēma Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītājas Ilzes Bukas lēmumu Nr.4.2-1/7706/408, ar kuru ir atzīts, ka Ivo C. visos lēmumā norādītajos aprūpes posmos ir saņēmis veselības aprūpi atbilstoši Ārstniecības likuma 37.panta pirmās daļas 1.punkta noteiktajam (slimības profilakse, diagnostika, terapija), un veselības aprūpes pārkāpumi netika konstatēti.

  Pēc iepazīšanās ar šo lēmumu, tas tika pārsūdzēts kā nelikumīgs un mazgadīgā Ivo C. tiesību aizskarošs, sūdzībā norādot, ka ir skaidrs, ka Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītājas Ilzes Bukas un šī lēmuma sagatavotājas Jeļenas Smotrovas rīcībā klaji izpaužas tiesiskais nihilisms. Ir skaidrs arī tas, ka ne persona, kas lēmumu sagatavoja, ne arī tā, kas parakstīja, nav izpratušas, kas ir uzrakstīts un parakstīts.

  Ir skaidri un nepārprotami redzams, ka šīs Veselības inspekcijas amatpersonas, ne tikai nezina Ārstniecības likuma un Pacientu tiesību likuma nosacījumus, bet nezina arī Latvijas Republikas Satversmē, Bērnu tiesību aizsardzības likumā, Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā noteikto, kā arī faktiski atbalsta BĒRNA NOLAUPĪŠANU un likumīgā spēkā stājušās tiesas nolēmuma nepildīšanu.

  Sūdzībā tika norādīts, ka faktiski augstāk minētās Veselības inspekcijas amatpersonas ir atbalstījušas 4 gadus veca bērna turēšanu APCIETINĀJUMĀ, jo saskaņā ar KPL piespiedu turēšanu psihiatriskajā slimnīcā likumdevējs ir pielīdzinājis apcietinājumam.

  Neviens nav pacenties pamanīt, ka mazgadīgais Ivo C. 2017.gada 9.martā ir ticis izrakstīts no SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības”, un pāris stundu laikā ir ievietots bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā, jo 4 gadus vecais bērns, iznākot no slimnīcas, esot sitis mātei, pieprasot “sporta mašīnu”.

  Ārstniecības likuma 67.pants nosaka, ka psihiatriskā palīdzība balstās uz brīvprātības principu.

  Stacionāro palīdzību sniedz psihiatriskajā ārstniecības iestādē, ja SLIMNIEKA VESELĪBAS STĀVOKĻA dēļ to nav iespējams veikt ambulatori vai dzīvesvietā.

  Pacientu var stacionēt psihiatriskajā ārstniecības iestāde ar viņa RAKSTVEIDA PIEKRIŠANU, pamatojoties uz konstatētajiem psihiskajiem traucējumiem un psihiatra MOTIVĒTU lēmumu PAR PSIHISKĀS VESELĪBAS IZMEKLĒŠANAS. ĀRSTĒŠANAS UN REHABILITĀCIJAS NEPIECIEŠAMĪBU PSIHIATRISKATĀ ĀRSTNIECĪBAS IESTĀDĒ.

  Pacienta piekrišanu stacionēšanai pievieno medicīniskajiem dokumentiem.

  Kā jau norādīju iepriekš, mazgadīgā Ivo C. ABU vecāku PIEKRIŠANA bērna vietā tikt stacionētam psihiatriskajā slimnīcā NAV saņemta, kā arī NAV ārstu konsīlija atzinuma, ka mazgadīgajam Ivo C. būtu nepieciešama PIESPIEDU psihiatriskā ārstēšana, jo ne ambulatori, ne arī dzīvesvietā NAV iespējams iedzert 1/4 no tabletes, nav iespējams divas reizes papeldēt, 5 reizes piedalīties mūzikas nodarbībās, un noregulēt stāju.

  Kā noskaidrojās, nopratinot administratīvajā lietā, ko izskata administratīvās rajona tiesas Rēzeknes tiesu nams, psihiatru Jāni Bojāru, kurš esot pieņēmis lēmumu par bērna stacionēšanu, un slimnīcas Valdes locekli Ilonu Balodi, Ivo C. faktiski bērnu psihiatriskajā slimnīcā “Ainaži” netika ārstēts, bet gan turēts piespiedu kārtā, piedevām vēl nenodrošinot Balvu slimnīcas fiziopneimonologa-alergologa S.Pužules norādījumus par Ivo C. bronhiālās astmas ārstēšanu, jo, kā Valdes locekle Ilona Balode tiesai paskaidroja, viņa nesaskatīja Ivo C. bronhiālās astmas simptomus, tāpēc ignorēja Balvu slimnīcas 2017.gada 9.marta izrakstā norādītos ārstēšanas norādījumus.

  Ka redzams no Latvijas Republikas Tiesībsarga atbildes, tad “gadījumā, ja tiesa, konstatēs, ka bērns ir ievietots stacionārā nepamatoti (ar bērna patieso veselības stāvokli nesaistītu iemeslu dēļ), šāda ievietošana būs vērtējama kā būtisks bērna tiesību pārkāpums”.”

 10. Tadas nekaritibas notika ari 18989 gada to nevar nemaz vardiem aprakstit ko pati redzeju kamer pie delina ciemojos un ta pat ari notiek LIEPAJA vel tagad retas redzamas kurs nebija agresivs pa visam cita slimiba kuru arsteja DR SAULITE lai vinai dievs par visu samaksa romanu varetu sarakstit kas notiek slimnicas , bet visi tik sveti ka bail——

 11. Tadas nelietibas jau AINAZOS notika 1989 gada ,ka manu delinu parveda no JELGAVAS psihiatrisko slimnicu sazalots ka tas berns sedeja ka nelaimes cupina un kurs berns bija agresivaks to ieveda atseviska istaba vienu , kamer es tur biju ciemos daudz ko redzeju ,nedod dievs tur nonakt , it seviski , ka tads kurs nemak ta pateikt , tas pats ari LIEPAJAS psihiatriskaja slimnica notiek brinum lietas 200o gada dels bija un tas retas vel sodien redzamas , vairak kontrolet sis slimnicas un to personalu papurinat , nevainigas -ZOSITES.

 12. Nu tad lai jansoniņš paņem pie sevis un pavaktē psihiski slimu bez zālēm un siešanas!!!! kabinetā viegli sēdēt un .irst

 13. Vistīrākais politiskais pasūtījums.

 14. Tagad pasaules gals noticis
  Mēs visi kļūdāmies ☺️Un
  Tāpēc jau nav jāatstādina cilvēks no darba
  Tā tik Lv var notikt 😂

 15. laikam atkal dārzeni izveidoti ..

 16. Prātam neaptverams pārkāpums netiek nosaukts. Varu vēl piebilst, ka ir jāpalielina darbinieku skaits un daudz vairāk šis darbs jāapmaksā. Tas ir briesmīgi smags un atbilīgs darbs.

 17. Nesapratu,kas ir tas prātam neaptveramais?

  • tas, ka veselu bērnu iespundē psihenē pie slimiem. Var tikai iedomaties, ko jāpārdzīvo bērnam šādos apstākļos. Lai Dievs dod, ka ar kurkuļa bērniem nekas tāds nenotiktu

 18. Tur par maksu joprojām ir iespējams pasexot ar puikām!

 19. Manuprāt svarīgi ir pierādīt visu, kas ļautu šo slimnīcu likvidēt, jo slimi bērni mūsu valstij izmaksā pārāk dārgi. Bet daktere Balode ir lieliska ārste un gudrs cilvēks, kurš palīdzējis neskaitāmiem īpašiem bērniem un viņu vecākiem. Bet pārbaudītājiem ieteiktu kaut vienu dienu pavadīt kopā ar garīgi slimu agresīvu liela auguma pusaudzi, kurš mētā krēslus, ir spējīgs sienā izspert caurumu utt. Ne jau Ainažu slimnīcas personāls ir vainīgs, ka mūsu valstī ir tik daudz garīgi slimu bērnu, jo īpaši bērnu institūcijās.

  • Šķiet, kādam ir svarīgi ielīst krēslā, kuru pārvalda vietējā politmafija. Salacgrīvas novadā sen nav vajadzīgi speciālisti, bet paklausīgie. Esmu to piedzīvojis.

 20. Nevienā psihiatrijas vai psihoneiroloģiskā slimnīcā darbiniekiem nav veselības apdrošināšanas. Arī normālā slimnīcā nav.

 21. Vēl var pabrīnīties, ka atrodas cilvēki, kas strādā ar tādu kontingentu!

 22. Uzskatu,ka tiek sacelta vētra ūdens glāzē..!
  Kādam šīs problēmu meklēšanas nepieciešamas,lai sodītu cilvēkus kuri vēl reāli strādā ar šadiem slimniekiem…
  Neticu,ka kāds no problēmas cēlājiem reāli strādatu kaut vienu dienu ar šādiem pacientiem!
  Tiesību pārkāpums ir nerūpeties par drošību šādās iestādēs,jo nav pat veselības,dzīvības apdrošināšanas polises..Reāli darbinieks NEKĀdi netiek aizstāvets,vai pasargāts…Ne no likuma,ne vadības puses!

 23. Intresanti zinat kas tad tik šausmīgs ir izdarīt?? Kādam laikam tā vieta , bija ļoti nozīmīgi dabūt.

Draugiem Facebook Twitter Google+