Kultūra
Teātris un kino

Pārliecības garša 16


Kadrs no Alberta Meisla filmas “Airisa”.
Kadrs no Alberta Meisla filmas “Airisa”.
Publicitātes foto

Šāds nosaukums dots ikgadējam Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam “Baltic Sea Docs”, kas šogad notiks jau 21. reizi no 2. līdz 10. septembrim. Tā programmā iekļautas astoņas filmas, kuras apvieno drosme un pašizpausmes dažādie veidi un kuras saņēmušas atzinību starptautiskos kinofestivālos. Daļu no tām izrādīs ne tikai Rīgā, bet arī Daugavpilī, Valmierā, Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, Jēkabpilī un Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē.

Sestdien, 2. septembrī, ar īpašu brīvdabas seansu Kalnciema kvartālā forumu atklās filma “Velosipēdi pret automašīnām”, kuras režisors Frederiks Gertens seko riteņbraukšanas aktīvistiem dažādās pasaules pilsētās, fiksējot viņu centienus veicināt pārmaiņas sabiedrībā, kurā dominē automašīnas.

Par pilsētvidi no pavisam cita skatpunkta ir filma “Balanss uz brīvības robežas”, kuru, tāpat kā filmas “Katrs otrais pāris” un “Airisa”, demonstrēs arī ārpus Rīgas. Tā stāsta par ukraiņu un krievu jauniešiem, kuri bez jebkādiem drošības stiprinājumiem iekaro pilsētu torņus, šahtas un pamestas mājas, dokumentējot un materiālus pēc tam izliekot publiskai apskatei virtuālajā realitātē. Viņu aizrautība, spītējot likuma burtam un tik bieži pārdrošībai un bailēm vienlaikus, kontrastē ar pašu vecāku izvēlēto dzīvi, ko, tāpat kā viņu ikdienu, jau tik ilgu laiku ietekmē Krimas okupācija. Kara tēmu risina arī dokumentālā filma “Radio Kobane”, kuras centrā ir jauna kurdu žurnāliste Dilovana un viņas skatījums uz pēdējo gadu notikumiem. Dilovanas darbavieta ir radio, un viņas liegā balss klausītājiem sniedz gan jaunākās ziņas par notikumiem pilsētā, gan arī ieskatu dažādu sarunu biedru uzskatos par notiekošo, protams, neiztiekot bez personīgā.

Airisa Apfela ir viena no kolorītākajām mūsdienu modes dāmām, un dokumentālā kino veterāna – viņš ir arī viens no nu jau klasikai piederīgās filmas “Pelēkie dārzi” (1975) autoriem – Alberta Meisla veidotajā portretā “Airisa” šī vitālā kundze, kura nupat nosvinēja 95. dzimšanas dienu, atklāj savu dzīvesstāstu, kas aizsākās turīgā ģimenē un turpinājās, pretojoties daudzām sabiedrības normām. Apfela ļoti agri saprata, ka nevarēs kandidēt ne uz vienu skaistumkaralienes troni, taču, kā viņai jaunībā piekodināja kāda veikala īpašniece, Airisai piemita stils, un to viņa gadu desmitiem ir izkopusi, nu iemantojot arī ikonas statusu. Bagātīgajā karjerā piedzīvotais no viņas mutes izklausās pēc īstena piedzīvojumu romāna, ko izkrāšņo gan savulaik daudzajos braucienos filmētais un fotografētais, gan ainiņas no mūsdienām.

Spilgtu portretu radījusi arī dāņu režisore Elvīra Linda filmā “Bobija Džīna”, kas atklāj izšķirīgu brīdi laikmetīgās dejas dejotājas dzīvē. Savukārt trīs ar savu dzimumu neapmierināti puiši, kuri Kubas prezidenta meitas Marielas Kastro izveidotās pro­grammas ietvaros vēlas mainīt dzimumu, ir filmas “Havanas jaunā seja” galvenie varoņi. Režisors Daniels Abma savā lentē ne vien uzzīmē dažādus skaudrus likteņus, ko palīdz mainīt valsts apmaksāti ķirurgi, kas reizi gadā uz Kubu dodas no Eiropas, bet arī iekrāso Kubas ikdienu – ar amerikāņu pretblaugznu šampūnu, kura pudeles cena sasniedz 20 dolārus, vien divām gaļas normas devām mēnesī un fliteriem klātiem apģērbiem, kuru vienīgais mērķis ir pievilināt teatrāli izkrāšļoto naktstauriņu klientūru.

Foruma kinoprogrammā iekļauta arī filma “Dzīvot skolā”, kuras autori seko diviem pieredzes bagātiem skolotājiem, kuri strādā Cūkkārpai līdzīgā privātā internātskolā Īrijā, un “Katrs otrais pāris”, kuras centrā ir trīs pāri, seši bijušie partneri.

 

“Baltic Sea Docs”: KUR UN KAD?

* Rīgā foruma seansi tiks demonstrēti kinoteātrī “K. Suns” ar papildseansiem “Kino Bize”.

* Atklāšanas seanss 2. septembrī Kalnciema kvartālā.

* Skolēniem, studentiem, pensionāriem un filmu profesionāļiem, uzrādot apliecības, seansi bez maksas.

* Vairāk: Facebook/Twitter – Baltic Sea Docs, www.nkc.gov.lv, www.balticseadocs.lv, kā arī norises vietu mājaslapās.

LA.lv