×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. augusts, 2013
Drukāt

Pārmaksāto var atgūt

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pirms pieciem gadiem pēc onkoloģiskas operācijas man piešķīra 2. invaliditātes grupu. Šopavasar to noņēma. Tikai tagad uzzināju, ka invalīdiem pienākas papildu neapliekamais minimums, tātad – no algas jāmaksā mazāks ienākuma nodoklis. Darba vietas grāmatvedība man par to neko neteica. Vai tagad vēl varu atgūt kādu naudu? 
Bella Rīgā

 

Jā, naudu varat atgūt.

Invalīdiem ir papildus iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi. Kā zināms, neapliekamais minimums pašlaik ir 45 lati. Neapliekamais minimums par apgādājamo vēl nesen bija 70 lati, bet nupat, no šā gada 1. jūlija tas ir 80 lati. Toties 1. grupas un 2. grupas invalīda algai neapliekamais minimums ir 108 lati, bet 3. grupas invalīdam – 84 lati. Ja invalīds saņem invaliditātes pensiju, VSAA tai piemēro pensionāra neapliekamo minimumu – 165 latus mēnesī.

Darba vietas grāmatvedība šo atvieglojumu var piemērot tikai tad, ja par to ir informēta. Tādēļ cilvēkam pašam grāmatvedībai jāiesniedz invalīda apliecība un jālūdz, lai algas nodokļa grāmatiņā ieraksta atvieglojumus par invaliditāti. Tāda kārtība noteikta Ministru kabineta 2012. gada 3. janvāra noteikumu Nr. 21 “Kārtība, kādā izsniedzama algas nodokļa grāmatiņa” 17. punktā.

Lai atgūtu pārmaksāto nodokļa naudu, ar savu pasi un algas nodokļa grāmatiņu jādodas uz jebkuru Valsts ieņēmumu dienesta (VID) klientu apkalpošanas centru (to var darīt arī citā pilsētā, ja jums tā ir ērtāk) un jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Pārrēķinu var veikt par trim iepriekšējiem gadiem – 2012., 2011. un 2010. VID klientu apkalpošanas centrā varēsiet aizpildīt gada ienākumu deklarāciju par šiem gadiem. Tagad no darba vietas vairs nevajag prasīt ikgadējo algas nodokļa paziņojumu, jo visas ziņas, tai skaitā par piešķirto invaliditāti, ir VID datu bāzē. Pārrēķina rezultātā iznāks, ka nodoklī esat pārmaksājusi tīri pieklājīgu summu. To valsts jums atmaksās triju mēnešu laikā.

Piemēram, kāds būs pārrēķina rezultāts par 2012. gadu? Toreiz iedzīvotāju ienākuma nodoklis vēl bija 25%, šogad tas ir 24%. Jums nodokli rēķināja, piemērojot vispārējo neapliekamo minimumu – 45 latus, nevis 108 latus, kā 2. grupas invalīdei. Starpība ir 63 lati mēnesī jeb 756 lati gadā. No tās 25% liels ienākuma nodoklis veido 189 latus! Šie 189 lati ir pārmaksātā nodokļa summa, kuru varat atgūt no valsts.

Līdzīgs pārrēķins būs arī par pārējiem diviem gadiem. Pie tam par 2010. gadu pārrēķina rezultāts būs vēl lielāks, jo toreiz neapliekamais minimums bija 35 lati, bet ienākumu nodokļa likme bija lielāka – 26 %. Pārrēķins par 2010. gadu: (108 – 35) x 12 x 0,26 = 227,76 lati.

Tātad, par trim gadiem kopā nodokļa pārrēķins būs: 189 + 189 + 227,76 = 605,76 lati.

Piezīme. Šis ir ilustratīvs piemērs, katrā konkrētā gadījumā skaitļi var atšķirties, atkarībā no dažādiem apstākļiem (vai cilvēks strādājis pilnu gadu, vai bijis kāda apgādībā, vai veicis saimniecisko darbību, utt.) Ja jūsu invaliditātes pensija bija mazāka par 165 latiem, tad pārmaksātā nodokļa summa būs vēl lielāka, jo neizmantoto pensionāra neapliekamā minimuma daļu iekļaus aprēķinos un piemēros darba algai. Ja būs kādas neskaidrības, VID darbinieki uz vietas visu paskaidros.

Ja par šiem gadiem ir saglabājušies čeki par ārstniecības pakalpojumiem, ko saņēmāt jūs vai ģimenes locekļi, arī tos varat pievienot deklarācijai, un atgūt 25 % no samaksātās summas (likumā tos sauc par attaisnotajiem izdevumiem). Var atgūt arī attaisnotos izdevumus par savu vai bērnu izglītību. (Sīkāku informāciju skatieties VID mājaslapā www.vid.gov.lv).

 

UZZIŅA

Konsultācijas ikviens var saņemt, piezvanot uz VID uzziņu tālruni 1898.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+