×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2015
Drukāt

Čehiju un Slovākiju sanikno Krievijas īstenotā vēstures faktu sagrozīšana (3)

Foto - SCANPIX/AFP/LETAFoto - SCANPIX/AFP/LETA

1968. gada augustā Čehoslovākijas galvaspilsētas Prāgas iedzīvotāju mēģinājumi apturēt pilsētā iebraukušos padomju tankus beidzās traģiski – iebrukumā dzīvību zaudēja aptuveni simts cilvēku.

Čehijas un Slovākijas valdības apsūdzējušas Krieviju vēstures pārrakstīšanā, tādējādi paužot neapmierinātību ar Krievijas valstij piederošajā televīzijas kanālā “Rossija 1” maija beigās demonstrēto filmu “Varšavas pakts. Atslepenotās lappuses”. Tajā tiek runāts par 1968. gadā piedzīvoto Prāgas pavasari, kurā padomju armijas karavīri nogalināja aptuveni simts cilvēku. Tiesa, filmas veidotāji traģiskos notikumus Čehijas galvaspilsētā pasniedza kā bijušās sabiedrotās valsts Varšavas pakta ietvaros paglābšanu no sabrukuma. Krievijas sagatavotā kinolente sadusmojusi arī pēdējā laikā Kremlim draudzīgo Čehijas prezidentu Milošu Zēmanu, kurš filmu nodēvējis par “tipiskiem krievu propagandas meliem”.

 

Kremlis kropļo patiesību

Kremļa propagandas kanālā izrādītajā filmā apgalvots, ka 1968. gadā Padomju Savienība bija spiesta iesūtīt Prāgā tankus, lai paglābtu toreizējo Čehoslovākiju no “Rietumu finansēta militārā apvērsuma”. 1968. gada augusta iebrukums pielika punktu reformām, kuras mēģināja īstenot Čehoslovākijas toreizējais līderis Aleksandrs Dubčeks. Viņa vadībā Čehoslovākijas Komunistiskā partija samazināja cenzūras apjomus un paziņoja, ka vēlas izveidot “sociālismu ar cilvēcisku seju”. Tiesa, cenšoties nepieļaut liberālo reformu īstenošanu, padomija iesūtīja Prāgā aptuveni divus tūkstošus tanku un 500 tūkstošus Varšavas pakta valstu karavīrus. Sadursmju laikā dzīvību zaudēja vairāk nekā simts cilvēku, Dubčeks tika arestēts un valstī tika izbeigti centieni liberalizēt tur valdošo politisko iekārtu. Krievijas televīzijā demonstrētajā filmā tika apgalvots, ka Prāgas notikumos vainīga bija “agresīvā” NATO. Pēc krievu propagandistu skaidrotā, rietumvalstu militārā alianse esot atbalstījusi “bruņotu valsts apvērsumu”, kas ticis uzdots par “miermīlīgu pilsonisko sacelšanos ar romantisko nosaukumu Prāgas pavasaris”. “Čehoslovākijas tautas lielākie ienaidnieki gribēja radīt teroru un aizsākt bruņotu konfliktu un asinspirti,” teikts Krievijas propagandas filmā.

Šāds tā laika notikumu traktējums izpelnījies Čehijas un Slovākijas amatpersonu asu nosodījumu. Čehijas ārlietu ministrs Ļubomirs Zaoraleks uz pārrunām izsaucis Krievijas vēstnieku Prāgā Sergeju Kisiļevu, lai viņam personīgi izteiktu neapmierinātību ar demonstrēto filmu. Savukārt Slovākijas Ārlietu ministrija izplatījusi paziņojumu, kurā demonstrēto filmu nodēvēja par “meliem un patiesību izkropļojošu darbu”, kurā izmantotas “nepatiesības un vecas ideoloģiskas klišejas”. Turklāt, kā norādījušas slovāku amatpersonas, iepriekš Krievija jau ir atvainojusies par iebrukumu un tam sekojošo okupāciju, informē raidsabiedrība “BBC”.

 

Sabojā attiecības

Slovākijas valdība arī izplatījusi paziņojumu, kurā norāda, ka filma “sabojājusi tradicionāli labās attiecības starp Slovākiju un Krieviju”, informē raidsabiedrība “BBC”. Ar šādiem paziņojumiem Slovākijas valdība nāca klajā dienu pirms vakar notikušās Slovākijas valdības vadītāja Roberta Fico vizītes Maskavā, kur viņš tikās gan ar savu Krievijas kolēģi Dmitriju Medvedevu, gan Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Slovākijas mediji informēja, ka Fico vizītes mērķis ir pārspriest abu valstu attiecības un Krievijas naftas un gāzes piegādes Slovākijai.

Tagad, kā raksta izdevums “The Wall Street Journal”, Fico, iespējams, paudis Putinam savu neapmierinātību arī ar Krievijas televīzijas kanālā demonstrēto filmu. “Uzvara būs uzvara, un okupācija būs okupācija. Ņemot vērā to, ka televīzijas kanāls “Rossija 1″ ir valsts vadīts, mēs esam pārliecināti, ka Krievijas Federācijas valdība spers nepieciešamos soļus, lai novērstu faktu sagrozīšanu,” teikts Slovākijas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā pirms Fico vizītes Krievijā. “Fakts, ka Krievijas valsts televīzijas kanāls raidīja šo nepatieso darbu, ir vēl satriecošāks, ņemot vērā to, ka tikai pirms dažām nedēļām Slovākijas valdība atteicās pārskatīt sarkanās armijas nopelnus Eiropas atbrīvošanā no nacisma. Tāpēc mēs uzstājam uz to, lai tiek cienīta patiesība arī par 1968. gada notikumiem, kas nozīmēja smagu un ilgstošu traģēdiju Čehoslovākijai un tās pilsoņiem,” paziņoja Slovākijas Ārlietu ministrija.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. grafists, bet ne Antonijas ielas Atbildēt

    Tипичная внешняя политика России: выдавать черное за белое

  2. Ko kurš labāk prot – cits saimniekot, cits pārrakstīt vēsturi … 🙁

  3. Ak, kā gribās nomazgāt savas asiņainās rokas.Tās jau kķuvušas lipīgas,jo asinis uzkrājušās kārtu kārtām.Ar meliem tas neizdosies, tas nu ir skaidrs.

Draugiem Facebook Twitter Google+