Ekonomika
Bizness

Pārsertificēs jau nomainītos 14 tūkstošus kases aparātu 16

Pamatīgi ieilgušo kases aparātu reformu Valsts ieņēmumu dienests (VID) cer pabeigt nākamā gada laikā, tajā skaitā plānots pārsertificēt par neatbilstošiem atzītos kases aparātu modeļus, kas līdz ar to skars 14 000 jau nomainītus kases aparātus, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Šobrīd tikai nepilna trešdaļa uzņēmumu ir nomainījuši kases aparātus, jo daudzi gaidīja uz tiem vajadzīgo ierīču, piemēram, hibrīda kases aparātu sertificēšanu. Pirmie hibrīda aparātu modeļi, kas sasaistāmi ar datoru, sertificēti nupat, bet vēl nav saražoti – uzņēmēji tos varēs saņemt vien nākamgad. VID to izprotot un nevienu nesodīs, jo galvenais esot parādīt, ka uzņēmējs gatavojas mainīt kases aparātu.

“Ir vēl daudzi tādi, kuri nevis gaida hibrīdu, bet ir vienkāršs kases aparāts, kurš vienkārši nav nomainīts, gaidot uz kaut kādu brīnumu. Nu nezinu, nav ko brīnumus gaidīt,” saka VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Vienlaikus VID cenšas atrisināt situāciju, ko radīja konstatētās problēmas jau sertificētajos un apmainītajos 14 000 kases aparātu. Konkrētus vainīgos dienests neatklāj, bet uzskaita, ka problēmas varēja rasties dažādu iemeslu dēļ – kādas normas interpretācijas, līdz galam neizvērtētas lietas, iespējams, nepietiekamas informācijas dēļ. Šie modeļi varētu tikt pārsertificēti, proti, atbilstības institūcijām – auditorkompānijām “KPMG” un “Ernst&Young” – tie no jauna būs jāvērtē. Vienīgi vēl neesot skaidrs, vai pietiks ar bezmaksas datu atjaunināšanu vai tomēr būs nepieciešamas lielākas investīcijas.

„Mēs ļoti ceram, ka varētu iztikt bez dzelža nomaiņas, bet šobrīd ir ļoti grūti prognozēt tehniski,” sacīja VID pārstāve. Dienests tagad rūpīgāk sekojot tam, kā citus modeļus sertificē atbilstības iestādes un cer, ka turpmāk brāķi vairs netiks pieļauti.

Vērienīgā kases aparātu reforma ir radījusi pamatīgas galvassāpes arī degvielas uzpildes stacijām (DUS). VID dati liecina, ka kases sistēmas sertificējis un reģistrējis tikai DUS tīkls “CircleK”. Uzņēmumā “Virši-A” norāda, ka DUS kases sistēmas programmatūras izstrāde ir sarežģīta. Kases sistēmas ietver papildu programmas, piemēram, tās vada arī degvielas sūkņus. Turklāt ikdiena kļūst modernāka, un klienti, piemēram, vēlas norēķināties ne vien ar kartēm, bet arī ar telefoniem.

“Ja mums ir likums un viņš, piemēram, ir uz 100 lapām, tad komentāri viņiem mēdz būt uz 1000 lapām. Tad tā lieta ir tāda, ka mēs šo daļu par komentāriem vēl neesam kopīgi uzrakstījuši, un pie tā mēs nepārtraukti strādājam katru dienu,” skaidro Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas prezidents Ojārs Karčevskis. Kad visas DUS nomainīs kases sistēmas, šobrīd esot ļoti grūti prognozēt.

Noteikumiem par jaunajām kases aparātu prasībām, kas stājās spēkā šā gada sākumā, uzņēmējiem sākotnēji bija jāpielāgojas līdz šā gada 1. jūlijam. Padziļinātās sadarbības programmas dalībniekiem jaunajām prasībām atbilstošās iekārtas jāsāk lietot no 2019. gada 1. janvāra.

LA.lv